11. 01. 2019

Kočičí aids neboli FIV u koček je závažné virové onemocnění. Lék bohužel neexistuje

Rýma, zánět dásní nebo chronické průjmy. To jsou příznaky velmi závažné kočičí nemoci, která je bohužel nevyléčitelná a končí smrtí kočičky. Postihuje především venkovní kočky okolo tří až pěti let. Nemoc je velmi těžce rozeznatelná, jelikož se může snadno zaměnit za jiné onemocnění. Kočku však můžete chránit několika způsoby. Rádi vám poradíme, jak FIV u koček poznat a především jaká je prevence této záludné nemoci, aby byl váš kočičí miláček v bezpečí.

FIV u koček způsobuje nebezpečný virus

Původcem této zákeřné a nebezpečné nemoci je virus FIV neboli Feline Immunodeficiency Virus, který způsobuje v DNA koček trvalou a pomalu postupující infekciPřenáší se jen u koček domácích, což znamená, že nemoc není přenosná na člověka. Ve vnějším prostředí dokáže přežít jen několik minut a poté ihned umírá.

Čtěte také:

Kočičí cukrovka je nebezpečná. Jen dobrá léčba zajistí kočce spokojený život

Jelikož má tato nemoc podobné příznaky jako je AIDS, a bohužel i podobný smutný konec, přezdívá se této kočičí nemoci taktéž kočičí aids.

Kočičí aids může zasáhnout i malé kotě

Virus je přítomný v krvi, slinách, mléce i mozkomíšním moku. Nejčastěji se FIV u koček vyskytuje u koček venkovních ve věku 3 až 5 let. Přenáší se pokousáním od nakažené kočky, při dlouhodobém kontaktu s nakaženou kočkou anebo také při pohlavním styku.

Ovšem nemoci nejsou ušetřeny ani malá koťátka. Pravděpodobný je taktéž přenos nemoci na kotě během březosti nebo při sání mléka. Pokud je kočka nakažena v poslední třetině březosti, pak dochází stoprocentně k přenosu FIV z kočičí mámy na mládě.

FIV u koček: příznaky jsou teplota i průjem

Po zhruba 4 až 14 týdnech od nakažení se začnou projevovat příznaky kočičí nemoci. Mezi nejběžnějšími příznaky jsou:

  • teplota nad 39 °C
  • oslabení imunity
  • chudokrevnost
  • záněty v dutině ústní
  • únava
  • ztráta hmotnosti
  • chronický průjem
  • zvracení
  • infekce kůže, dýchacího traktu

 

Na kočce můžete pozorovat také další příznaky, především ty spojené s chováním. Kočka je apatická, bez nálady, odmítá potravu. Kočka však může být klinicky zdravá. Znamená to, že na ní nelze vidět zmíněné příznaky, nemoc se pozná až podle vyšetření krve. Takové stádium může trvat klidně několik let. Je dokonce možné, že pokud se nakazí v mladším věku, pak může být pozitivní celý život a umírá poté z jiných příčin.

Máte podezření na kočičí aids? Ihned zamiřte k veterináři

Pokud máte podezření, že právě vaše kočka může být touto nemocí nakažena, pak neváhejte ani vteřinu a ihned ji odveďte k veterináři. Ten v ordinaci udělá rychlý krevní test, který odhalí, zda se jedná o FIV nebo ne. Obvykle se dělají dva testy v rozestupu 3 dnů, aby se vyloučila možnost negativního výsledku.

U malých koťat by měl veterinář být opatrný při diagnostice. Sáním od pozitivní matky koťata získávají proti FIV protilátky, které mohou přetrvávat až do 6 měsíců věku kotěte. Kotě se pak jeví jako nemocné, ve skutečnosti nositelem viru ale není.

FIV je u koček nevyléčitelná nemoc

FIV je bohužel nevyléčitelné onemocnění. Lék ještě nebyl vyvinut, stejně jako lék na AIDS u člověka. Pokud je kočka nakažena, neznamená to však, že zemře z hodiny na hodinu. Pokud se o kočku budete dobře starat, můžete jí život prodloužit a zmírnit průběh nemoci.

Kočka by měla být především vykastrovaná. Tím se zmírní zátěž organismu a zamezí se další šíření infekce. Podávat byste jí měli jen kvalitní krmivo, které obsahuje důležité minerální látky a vitamíny, které kočka potřebuje.

Kočku byste taktéž měli držet v domě, abyste snížili riziko, že se kočka s oslabenou imunitou nakazí ještě jinou nemocí. Zároveň tak zabráníte tomu, aby se virus šířil mezi další kočky. To by také měla být první věc, kterou uděláte, pokud máte doma více koček, které jsou zdravé. Izolace je velice důležitá.

Prevence v podobě očkování neexistuje

Ptáte se, zda můžete kočku chránit očkováním? Bohužel, tato možnost neexistuje. Kočku lze očkovat proti jiným kočičím nemocem jako je třeba herpesviróza, kaliciviróza, ale na kočičí aids není žádná protilátka.

Jedinou prevencí tak zůstává to, že kočku budete udržovat doma v bytě. Nedovolíte, aby se pohybovala samovolně venku mezi ostatními kočkami, které mohou být nakažené. Pokud budete kocoura kastrovat, zabráníte tomu, aby se potuloval venku s jinými kočkami. I to může pomoci.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo