Kočičí mor: panleukopénie koček. Jaké jsou příznaky a léčba?
Kočičí mor je právem obávané virové onemocnění koček. Vyvolává ho kočičí parvovirus a nepostihuje jenom kočky, ale objevit se může i u psů a fretek či jiných kočkovitých šelem. Mívá akutní, prudký průběh a často končí smrtí. Očkování proti panleukopénii tedy patří k mezi doporučeným mezi chovateli i bytových koček. Uklidňujícím faktem ale je, že tato vakcína je součástí všech kočičích kombinovaných vakcín.
Kočičí mor: Jak k němu kočka přijde?
Nákazy kočičím morem stoupají s podzimním obdobím podobně jako to je například s lidskými chřipkami. Více se rozšiřují v chovech s vícero kočkami různého původu a také v chovech, kde kočky mají přístup ven – různá depozita nebo útulky. To je dáno tím, že se nemoc v takovém prostředí snáze šíří. Hlavními zdroji nákazy kočičím morem jsou výkaly, moč, sliny a tělní sekrety. Ušetřena nemusí být ani přísně bytová kočka, protože vir se přenáší i kontaktně přes povrchy, takže si ho můžete přinést na podrážce boty. Nakažlivost je vysoká a u neočkované kočky vážně ohrožuje její život!
Vir je životaschopný a odolný, v ideálních podmínkách bez ultrafialového záření, které ho spolehlivě ničí, dokáže přežít měsíce až léta. Proto je třeba všechno z nakaženého chovu raději vyhodit a místnosti vydesinfikovat. K tomu poslouží desinfekce na bázi formalinu, chlor nebo kyselina peroctová. Kočičí mor je odolný proti desinfekčním prostředkům na běžné bázi a například teplota 80 °C ho zničí až za 15 minut.
Kočičí mor: Obtížná diagnostika
Akutní formu kočičího moru většinou nepřehlédnete, i když někdy je nemoc tak rychlá, že jediným příznakem je rychlý úhyn. Zprvu je kočka unavená, trpí nechutenstvím, ale přidává se vysoká horečka (více než 41 °C), dehydratace, viditelné třetí víčko v oku, bolestivé břicho, krvavé velmi páchnoucí průjmy a zvracení. Je to nejtěžší forma nemoci, kterou trpí častěji mladá zvířata a koťata zhruba od šestého do šestnáctého týdne, což je z hlediska kočičího moru nejrizikovější období. A také forma, na kterou kočka nejčastěji umírá. Často se nakazí i přes placentu matky.
Starší kočky častěji onemocní mírnější formou, která se dá snadněji zaměnit s jinými nemocemi: únava, mírně zvýšená teplota, nechutenství, průjem a zvracení být může i nemusí. Tady už má lékař horší přehled, ale veterináři mají k dispozici diagnostický test, který rychle tuto nemoc potvrdí nebo vyloučí z testu stolice (testy FPV).
Bohužel je to onemocnění rozvíjející se rychle a zákeřné tím, že napadá celý organismus a příčinou úhynu pak bývají spíše sekundární infekce, rychlá dehydratace a otrava krve. Mnohdy se ale podaří kočku zachránit, ale jde tu opravdu o rychlou diagnostiku a včas zahájenou rychlou léčbu. Je třeba dodat infuzemi hydrataci do těla, zařadit vitamíny pro kočky, zahájit léčbu průjmu a zvracení a nasadit antibiotika. Pokud kočka přežije prvních pět akutních dnů této nemoci, zpravidla přežívá. Bez léčby pak spontánně přežívá necelých 10 % zvířat.
Jedinou prevencí kočičího moru je očkování
Prozatím není dost výzkumů o imunitě zvířat, která nemoc přežijí. Předpokládá se, že mají doživotní imunitu, ale na sto procent na to spoléhat nelze. Prevencí je tedy očkování kočky.
Je kočičí mor nebezpečný pro člověka?
Panleukopénie u koček není nemoc přenosná na člověka. Stejně tak je vyloučený i přenos viru na jiná domácí zvířata.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků