Kočka a koťata potřebují důkladnou péči především ihned po porodu
Máte doma kočku v březí a chcete se dozvědět více o tom, jak pečovat o kočku a koťata po narození? Připravili jsme si pro vás článek o tomto kočičím období, abyste na něj byli dobře připraveni. Jestliže se rozhodnete chovat kočku pro odchov koťátek, mějte na paměti, že to nebude procházka růžovým sadem. O kočku a malá koťata je nutné se důkladně starat několik týdnů. Zanedbání péče může vést k potížím.
Kočka a koťata potřebují klid
Jakmile se kočce narodí koťata, je potřeba jim zajistit klidné, pohodlné a teplé prostředí. Koťata se rodí slepá a váží pouhých 120 gramů. Nejzranitelnější jsou v prvních deseti dnech, jelikož se řídí pouze hmatem. Domácnost bychom měli přizpůsobit a vytvořit bezpečné prostředí pro příchod nových koťat.
Jestliže není vrh koťat velký, pak kočka zvládne péči o mladé snadno. Co všechno kočka pro koťata dělá?
- Krmí je
- Umývá je
- Masíruje jim bříška
- Pomáhá s vyprazdňováním
Jak se starat o kotě hned po narození
Zajistíme kočce maximální pohodlí. Kočka potřebuje dostatečně velký pelíšek. Ovšem nesmí být příliš velký, aby koťata mohla snadno najít matčin struk. Důležité je také umístění pelíšku – nesmí být v průvanu ani na rušném místě v domě.
Je nutné dohlížet neustále na to, aby byla koťata v teple. Ideální je proto pelíšek chráněný ze všech stran, který má malý průlez. Pelíšek je dobré opatřit teplou dekou.
Péče o kotě, když nemá kočka dostatek mléka
Jestliže se narodí 6 a více koťat, jedná se o velký vrh. Ne vždy má kočka pro tolik mladých dostatek mléka. V tom případě je nutné zasáhnout a koťatům pomoci. Je potřeba začít s dokrmováním.
Jak poznáme hladové kotě?
- kotě stále naříká
- na omak má měkké bříško
Co budete potřebovat?
- speciální mléko pro koťata
- injekční stříkačku
Jak se starat o kotě: nikdy nedáváme kravské mléko
Některé možná napadne zahnat hlad koťátek pomocí kravského mléka. To je ale velká chyba. Kočičí zažívání je velmi citlivé, takže z kravského mléka by mohla mít kočka průjem. Ve zverimexu nebo u veterináře si kupte náhražku kočičího mléka. Je to nejlepší volba pro správný vývoj koťat, jestliže nemá kočka dostatek vlastního mléka.
Mléko naberte do injekční stříkačky a opatrně vstříkněte do tlamičky. Před použitím stříkačku sterilizujte. Malá koťata potřebují krmit mlékem ohřátým na tělesnou teplotu po pár hodinách ve dne i v noci. Po krmení kotěti mírně masírujte bříško.
Péče o kotě: zkuste náhradní matku
Jestliže nechcete krmit kotě umělým mlékem, pak máte ještě jednu možnost. Zkusit náhradní matku. Podle mnohých je to nejlepší způsob, jelikož pravé kočičí mléko nic nenahradí. Zkuste se poptat po laktujicí kočce, která přišla o mladé.
Kontaktujte známé, útulky či veterináře, kteří mohou rychle pomoci. Kočka, která přišla o koťata, by měla přijmout koťátka bez problémů. Pokud má však cizí kočka koťata, pohlaďte nejprve její vlastní a poté cizí. Tak překryjete pach sirotků, kteří se snadněji vmísí do vrhu.
Péče o kotě: kdy přejít na granule?
Ve 4. týdnu můžete začít dávat kotěti maso, nejlépe vařené kuřecí. Roztrhejte jej na drobné kousíčky a dejte do misky. Zkusit lze krmivo pro koťata obsahující kuřecí maso a zároveň také malé granule. Pro kotě kupujte jen kvalitní granule pro koťata, která obsahují všechny potřebné minerály a živiny.
Kotě nejprve krmíme po malých dávkách několikrát denně (ideálně 5krát). Od šestého měsíce života pak dávky snižujeme a podáváme krmení jen 2krát denně.
Kočka a koťata: nezapomínejte na očkování a odčervení
Chovatelé koček doporučují dávat koťata k odběru ve 13. týdnu jejich života. V této době by měla mít koťata za sebou očkování i odčervení.
- odčervení – 4-5 týden
- odčervení – 8. týden
- odčervení – 12 týden
Očkování: základem jsou 3 vakcíny
- Panleukopénie
- Kalicivirus
- Herpesvirus
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků