Kýla u psa – jak ji poznat a jak řešit?
Kýla u psa je poměrně častým onemocněním. Obvykle vznikne protržením měkké tkáně v okolí nějakého orgánu, přičemž se v tomto místě následně vytvoří tzv. kýlní vak, který se naplní tekutinou. Zvenku se může tento problém jevit jako větší či menší boulička, která je měkká a chladná. Typ léčby vždy záleží na typu kýly u psa, celkovém zdravotním stavu psa, souvisejících problémech a samozřejmě bolestivosti místa. Jak postupovat, když se kýla u psa objeví? Můžete zabránit vzniku kýly? A jak se o psa postarat, pokud je nutná operace?
Čím je charakteristická kýla u psa?
V prvé řadě je třeba upozornit, že existuje tzv. „pravá“ kýla u psa (komplikovaná) a „nepravá“ kýla u psa. Tyto typy se od sebe liší obsahem kýlního vaku. Zatímco u pravé kýly se kromě tekutiny může „přiskřípnout“ i samotný orgán, u nepravé kýly je kýlní vak naplněn pouze tekutinou. Druhý typ je lehčí, co se týče léčby, avšak mívá chronický charakter, tzn. v určitých časových intervalech se vrací. Nemusí se nutně jednat o stejné místo. První typ kýly je rizikovější. Jaké jsou nejčastější druhy kýly u psa?
- Perineální kýla u psa
- Tříselná kýla u psa
- Traumatická kýla u psa
- Brániční kýla u psa
Kýla u psa se může objevit i u štěněte, v tomto případě se ale zpravidla sama vstřebá.
Kýla u psa: Proč se tímto problémem zabývat?
Podobně jako u člověka, kýla u psa se stává velkým problémem v okamžiku, kdy si zvíře poraní kýlní vak, fena zabřezne (vzniká dodatečný tlak na kýlní vak), případně dochází k silnému „uskřípnutí“ orgánu. Všechny tyto faktory zvyšují riziko vážného poškození zdraví psa či dokonce jeho uhynutí.
Čím dříve začnete problém s kýlou řešit, tím je vyšší šance na rychlejší a především trvalé uzdravení. Pokud budete otálet, léčba se může protáhnout nejen časově, ale i finančně. A navzdory veškerému úsilí se zdraví psa již nemusí vrátit do optimálního stavu.
Příznaky kýly u psa
- Boulička pod kůží, např. v břišní či slabinové oblasti – pokud je na omak teplá, tuhá a bolestivá, je nutné ihned vyhledat veterináře.
- Odmítání potravy – nechutenství, případně zvracení.
- Problémy s vyprazdňováním, otoky v oblasti konečníku.
- Inkontinence, příp. neschopnost močit.
- Rychlé unavení při pohybu a dechové potíže (zejména při brániční kýle u psa).
- Změny v chování psa – nervozita, stres, agresivita či apatie.
Pozor byste si měli dát u určitých typů plemen, která jsou ke vzniku i chronickému opakování kýly náchylnější. Mezi taková plemena patří erdelteriér, pekingský palácový psík nebo basendži (Basenji). Vždy samozřejmě záleží i na povaze zvířete a vnějších okolnostech.
Správná léčba kýly u psa
Pakliže se kýla u psa objeví, měli byste vyhledat veterináře. Ten je schopen stav posoudit z hlediska závažnosti a navrhne odpovídající léčbu. Jak jsme již upozornili, odkládání návštěvy lékaře může vést k prohloubení problémů – zaškrcení cév či snížení funkce určitého orgánu a vzniku většího množství tekutiny. Pro stanovení diagnózy je nutné rentgenové a ultrazvukové vyšetření, obvykle za použití kontrastní látky. Nejčastější formou léčby je operace, při které se orgány vrátí na své původní místo a vzniklý otvor se sešije. Po chirurgickém zákroku pes dostává ochranný límec, léky proti bolesti, antibiotika a též doporučení na dietu. Pár dní po zákroku se na postižené místo přikládají studené obklady. Během rekonvalescence pejska (minimálně 2–3 týdny) je nutný klidový režim, aby se tkáně správně zahojily.
V tomto období je vhodné také klást důraz na vyrovnanou a vyživující stravu, neboť organismus psa je značně vysílen. Zvolit můžete například speciální krmivo pro citlivé zažívání s vysokým obsahem jehněčího.
Kýla u psa: Prevence brániční kýly u psa
Nejčastější příčinou vzniku brániční kýly bývají autonehody, pády z výšky, případně vysoké skoky zvířete – např. přeskakování plotu, překážky aj. Brániční kýla u psa zpravidla vznikne tak, že při výše popsaných situacích, jako jsou skok, úder nebo náraz dojde k rychlému vyprázdnění plic, což následně zvýší tlak v břišní dutině. Při této nenadálé změně tlaků v jednotlivých částech těla psa pak často dojde k protržení bránice a vzniku kýly. Do tohoto otvoru se pak mohou začít tlačit orgány z břišní dutiny, např. játra nebo žaludek. To způsobuje řadu obtíží a pokud se problém neřeší, zpravidla dojde i k úhynu zvířete. Základním preventivním krokem tedy je psa „hlídat“ a nenechat jej skákat z velkých výšek či překonávat neúměrně vysoké překážky.
Traumatická břišní kýla u psa
Specifická je také traumatická břišní kýla, která vznikne jako důsledek zranění, například díky pádu nebo při ostrém poranění třeba střelnou zbraní nebo pokousáním. I zde může být poraněna bránice. V případě podezření na kýlu, využijte vyšetření na zobrazovací technice (například rentgen).
Perineární kýla u psa: Prevence a léčba
Perineární kýla u psa vzniká obvykle následkem oslabení či selhání svalové membrány pánve. Kýla u psa se v tomto případě vyznačuje otokem u řitní oblasti, a to na jedné nebo obou stranách konečníku. Kýlu tvoří obsah břišního a pánevního kanálu (rozšířený konečník, močový měchýř, prostata, tuk a tenké střevo). Vedle typických příznaků je u této kýly charakteristické změněné držení ocasu. Tato kýla u psa se projevuje zejména u nekastrovaných starších psů ve věku 7–9 let. Problém se zpravidla řeší chirurgicky, přičemž se stav psa podporuje léky na změkčení stolice i léky proti bolesti, případně antibiotiky. Jako prevence se doporučuje včasná kastrace psů. Péči věnujte i citlivému zažívání psů a přizpůsobte mu stravu.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků