Nežádoucí reakce na očkování koček a psů: Jak je poznat a vyřešit?
Očkování koček a psů je pro zdraví našich mazlíčků nezbytné. Přesto je ale pro zvířecí tělo zátěží. Zatímco někdy bývají reakce menší, jindy se můžeme potýkat se závažnějšími projevy. Řekneme, jak se nežádoucí reakce na očkování psů a koček poznají. A hlavně poradíme, jak je řešit.
Některé reakce na očkování koček a psů jsou normální
Každé očkování koček a psů způsobuje ve zvířecím těle nějakou reakci. Jinak by očkování nebylo účinné. Pokud se proto u mazlíčka po vakcinaci objeví, nemusíme se bát. Je to normální. Nejčastěji se nežádoucí reakce na očkování u psa a kočky objevuje přímo v místě vpichu. V okolí rány se objeví otok nebo boule. Boulí může být i více. Místo je podrážděné, zarudlé a mazlíčka svědí. V některých případech může být reakce na očkování u psa anebo kočky problém. Jaké nežádoucí reakce jsou ale normální?
- Větší únava
- Zvýšená teplota
- V místě vpichu je tvrdší tkáň anebo menší boulička.
- Místo po vpichu může být oteklé, svědivé a lehce bolestivé.
Závažnější reakce po očkování psů a koček
Vážnější reakce na očkování psů a koček jsou vzácné. Přesto bychom o nich měli vědět. V případě, že je u našeho psa či kočky zaznamenáme, vyhledejme pomoc veterináře.
- Mezi závažné reakce na očkování koček a psů patří hlavně otoky v okolí hlavy a krku. Tato místa mohou po očkování i svědit. Nebezpečné jsou proto, že mohou mazlíčkovi ztěžovat dýchání.
- V místě vpichu se může vytvořit absces.
- V okolí ranky po vpichu injekce může dojít ke ztrátě srsti.
- Objevit se může takzvaný postvakcinační sarkom. Na podanou látku začne zvířecí tělo reagovat přehnaně a způsobí rakovinotvorné bujení. Postvakcinační sarkom se ale týká pouze očkování koček, u psů se neobjevuje.
Alergické reakce na očkování psů a koček jsou nebezpečné
Nepříjemná, a někdy i nebezpečná, reakce na očkování u psa i kočky může být alergie. Je velmi podobná jiným alergickým reakcím. Dostavuje se rychle a intenzivně. Často přitom zvířecí tělo přehnaně nereaguje na samotnou vakcínu, ale na přidané látky. Mezi takové patří třeba želatina anebo konzervační látky.
1. Alergická reakce na očkování u psa anebo kočky přichází do 24 hodin od podání vakcíny.
2. Zvířeti se v okolí obličeje začnou objevovat otoky. Nejviditelnější jsou zejména v oblasti očí.
3. Tkáň se překrvuje. Proto si hlavně u světlejších anebo krátkosrstých plemen můžeme všimnout zarudnutí kůže.
4. Alergická reakce na očkování u psa anebo kočky se také projevuje svěděním celého těla.
5. K projevům se může přidat i kopřivka.
6. V některých případech následují příznaky jako je zvracení, větší slinění, průjem a obtížné dýchání.
7. Ve výjimečných případech se objevuje takzvaná anafylaxe. Ve zvířecím těle začne rychle klesat krevní tlak a mazlíček se dostává do šoku. Tato vzácná alergická reakce na očkování se dostavuje téměř ihned po podání vakcíny.
Očkování koček a psů: Zdravý a spokojený mazlíček je odolnější
Určitě se kvůli strachu z nežádoucích reakcí nenechejme zastrašit. Rozhodnutí mazlíčka neočkovat je daleko nebezpečnější než riziko nežádoucích reakcí po vakcinaci. Nejrůznější onemocnění mohou zvíře napadnout v podstatě kdykoli a očkování jej chrání. Pravděpodobnost, že se reakce na očkování u psa anebo u kočky objeví, je navíc velmi nízká. Navíc pravděpodobnost můžeme ještě snižovat. Jak na to?
Na očkování musí mít kočka či pes správný věk. Dodržujme proto očkovací kalendář.
Mazlíčka na veterinu přiveďme v co nejlepší kondici. Měl by být zcela zdravý a v plné síle.
Držme se doporučení zvěrolékařů. K zákazům i radám mají důvod.
Zkusme před očkováním a nějakou dobu po něm co nejvíce snížit mazlíčkův stres. Stres snižuje schopnost těla vypořádat se s očkováním.
Autoimunitní choroby rekonvalescenci očkování koček a psů zhoršují. Pokud mazlíček trpí autoimunitním onemocněním, problém před očkováním konzultujme se zvěrolékařem.
Abychom měli jistotu, že mazlíček nebude po očkování trpět anafylaxí, zůstaňme nějakou dobu po očkování v čekárně. Pokud se anafylaxe dostaví, veterinář zvířeti ihned pomůže.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků