20. 12. 2019

Šest důvodů, proč nepodcenit správné stříhání drápků u psů

Pejskovi rostou drápky celý život. Stejně jako se staráme o srst a zuby, měli bychom se postarat i o drápky.  Stříhání drápků u psů je potřebné a mazlíčkovi tím můžeme ušetřit zbytečné trápení. Příliš dlouhé drápy totiž způsobují zdravotní komplikace. Správné stříhání psích drápků bychom neměli brát na lehkou váhu. Ale taky musíme vědět, jak na to. Proto poradíme, jak ostříhat psovi drápky.

6 důvodů, proč stříhání drápků u psů nepodcenit

Přerostlé drápky nejsou jen estetický problém. Ovlivňují tlapku i celý pohybový aparát. Pokud se neprovádí stříhání drápků u psů pravidelně, mazlíčci jsou vystavení velké bolesti a problémům s pohybem. Proč je stříhání drápků u psů nezbytné?

Čtěte také:

Jak se pečlivě starat o psí zuby? Základem je zubní kartáček a psí pasta na zuby

1. Jeden z problémů je kontakt přerostlých drápku s podlahou. Drápek tlačí na lůžko drápu a na prstové klouby. Pro pejska je vše nejenom velmi bolestivé, ale vede to ke špatné funkci kloubů spodní části tlapky.

2. Protože je pro psa pohyb s přerostlými drápky bolestivý, snaží se na tlapku nedošlapovat. Tím si ale vychyluje pohybový aparát z rovnováhy.

3. Bez stříhání drápků u psů se roztahují prsty, které se později i deformují. Následně vznikají deformace kloubů a celkového pohybového aparátu.

4. Přerostlý dráp se může o něco zachytit a zalomit se. Anebo se může rovnou vytrhnou. Zranění hodně krvácí a také bolí.

5. Přerostlý dráp může zarůstat do tkáně tlapky. Takové zranění je nejenom velmi bolestivé, ale komplikované na řešení. Bez pomoci veterináře se většinou neobejdeme.

6. Vše vede k tomu, že jsou pejskovy končetiny náchylnější ke zranění. Tím, že je jejich správná funkce narušená a pejsek zároveň kvůli bolesti nepoužívá tlapky tak, jak má, může se snadno stát, že si při pohybu ublíží. Stříhání drápků u psů může ušetřit hodně problémů.

Tipy, jak ostříhat psovi drápky

Jak často musíme stříhání drápků u psů dělat, záleží na tom, kde se náš pejsek pohybuje. Pokud často pobíhá venku, zejména po tvrdém povrchu jako je beton anebo dlaždice, drápky si tím obrušuje. Pokud máme doma méně aktivního pejska, který navíc většinu času stráví poleháváním, problém, jak ostříhat psovi drápky, musíme řešit častěji. Jednoduše mazlíčkovi jednou za čas drápky prohlédněme, jestli už mu nepřerůstají.

Že je na čase se do stříhání drápků pustit, poznáme podle toho, že se při pejskově chůzi ozývá klapání. Drápky by se totiž neměly dotýkat země. Pokud se tak děje, popřemýšlejme rychle, jak ostříhat psovi drápky.

Drápek se skládá nejenom z tvrdé vnější části, ale také z vnitřní části. Zde vede nerv, část je prokrvená, a na rozdíl od té vnější je citlivá. Proto si při stříhání drápků musíme dát pozor, abychom drápek nezastřihli příliš. Pejska by to bolelo a drápek by mu mohl i trochu krvácet.

Se stříháním drápků u psů začněme co nejdříve. Na tento proces bychom ho měli zvykat už od štěněte.

Stříhání drápků u psů může být stresující. Trochu pro nás, ale daleko více pro pejska. Některým pejskům ale stříhání vůbec nevadí.

Pokud si na stříhání drápků u psů sami netroufneme, můžeme to nechat na veterináři anebo zajít do psího salónu. S tím, jak ostříhat psovi drápky, mají v salónu větší zkušenosti.

Jak správně stříhat psí drápky v 12 krocích

1. Je důležité, abychom pejska před samotným stříháním co nejvíce zklidnili. Pokud budeme vystresovaní my, bude nervózní i pejsek. Na stříhání drápků u psů si vyberme chvíli, kdy je mazlíček co nejvíc v klidu.

2. Nepoužívejme tupé nebo rezavé kleštičky. Kousek drápku, který chceme odstranit, bychom měli zvládnout jedním střižením. Ostré kleštičky jsou opravdu nezbytné. Jejich výběr také uzpůsobme velikosti našeho pejska. Třeba vlkodav by malé kleštičky příliš neocenil. Pokud si nejsme jistí, zeptejme se zvěrolékaře.

3. Na to, jak správně stříhat psí drápky, platí jednoduché pravidlo. Stříhat bychom měli tu část, která se zužuje a zakrucuje.

4. Možná si budeme muset přivolat pomoc. Každé stříhání drápků u psů vypadá jinak. Některý pejsek bude klidně ležet, jiný se bude snažit uniknout. Měli bychom vědět, jak bude reagovat náš pejsek. Pokud má sklony k útěkům, někdo ho musí přidržovat. Pokud by se hýbal zrovna když stříháme, můžeme ho nechtě zranit.

5. Pravou rukou uchopme kleštičky a levou pejskovu packu. Pokud jsme leváci, tak naopak. Stříhat bychom ale měli vždy svou dominantní rukou.

6. Stříhání drápku u psů vždy dělejme kousek po kousku. Na jedno střižení bychom měli odstranit tak 1 až 2 milimetry drápku. Ne více. Po těchto kouscích stříhejme tak dlouho, dokud nebudeme s výsledkem spokojení.

7. Stříhejme zešikma. Tak, aby plochá část ustřiženého drápku směřovala dolů.

8. Nic neuspěchejme. Na stříhání drápků u psů si dejme záležet a buďme trpěliví.

9. Musíme si dávat pozor, abychom drápek neustřihli příliš. Střižení do nervu by pejska bolelo a rána by krvácela. U bílých drápků je to lehčí, zakončení nervu zde vidíme. Ale u černých zakončení není vidět. Můžeme zkusit prosvítit dráp silnou baterkou. Nerv zde uvidíme.

10. Na to, jak správně stříhat psí drápky, nemusíme používat jen kleštičky. Dobře poslouží i pilník. Postup je stejný.

11. Nemusíme ostříhat všechny drápky naráz. Pokud pejsek začíná být neklidný, přestaňme. Až bude vhodná chvíle, tak se ke stříhání drápků vraťme.

12. Celou dobu pejska chvalme, uklidňujme a povzbuzujme. Pomocníkem k tomu, jak ostříhat psovi drápky v klidu a bez potíží, mohou být odměny. Po stříhání dejme pejskovi oblíbený pamlsek, aby z celého procesu odcházel s dobrým pocitem.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo