Toxoplazmóza u koček – jaké má příznaky a do jaké míry ohrožuje člověka?
Toxoplazmóza je strašákem chovatelů koček, ale také těhotných žen. Na druhé straně se říká, že promořenost touto nemocí je u lidí nadpoloviční, někteří odborníci pak spekulují i o celkových dopadech na zdrav a na nervovou soustavu lidí. Jak se této nemoci vyhnout, jak ji léčit a jak je to doopravdy u koček?
Toxoplazmóza: příznaky u člověka
Parazitální onemocnění toxoplasmou se u lidí projevuje bolestí hlavy, zvětšením uzlin, nevolností, malátností, při oslabené imunitě hrozí i zápal plic nebo srdce. V drtivé většině ale lidé projdou nákazou, aniž by si to výrazněji uvědomili. Nebezpečná je nemoc pro těhotné ženy, protože může způsobit potrat či výrazné poškození plodu. Po 28. týdnu těhotenství již k přenosu na plod nedochází. Rizikový je přenos ze syrového masa, z kontaminované vody a potravin jako je například špatně omytá zelenina či ovoce. Rizikové jsou i mořské plody a samozřejmě také přenos z kočičích výkalů.
Toxoplazmóza a její skryté nebezpečí
Nemoc je pro člověka nebezpečná svými následky, které se zdánlivě s nemocí nespojují: bolesti hlavy, křeče, záněty mozku apod. Někteří odborníci vidí souvislost s prodělanou toxoplazmózou a změnou osobnosti vlivem toxoplasmy v mozku a centrálním nervovém systému – vznikají úzkosti, deprese, vztahovačnost, agresivní sklony či snížení pudu sebezáchovy. Což jsou ostatně i příznaky například u hlodavců. Chytrý trik přírody, myš, která se nebojí, se snáz stane kořistí a umožní přenos na další zvíře.
Navzdory mínění, že kočky jsou nejčastější přenašeči, výzkumy ukazují, že spíš než od kočky se nakazíme z neumyté zeleniny nebo ze syrového masa.
Toxoplazmóza - léčba u lidí
U lidí se toxoplazmóza léčí jen potlačováním symptomů, které jsou často shodné s chřipkou či virózou, nebo případně léky na podporu imunity. Vhodné je posléze pokračovat v celkovém posilování organismu po delší čas – měsíce i roky.
Toxoplazmóza u koček
Jak poznáme kočku, která je nemocná? Špatnou zprávou je, že nepoznáme. U koček je nemoc bez příznaků, maximálně může být příznakem lehká unavitelnost, většinou ale krátkodobá. Pouze u koček s velmi oslabeným imunitním systémem, nemocných nebo u koťat nakažených v děloze se může objevit dušnost, žloutenka a těžké projevy akutní toxoplazmózy.
Nakažená kočka vylučuje oocysty (zdroje nákazy) zhruba 19 - 48 dnů od nákazy. Může v tento čas mít průjem. Nejohroženější nákazou jsou koťata ve věku 3 – 8 měsíců, které přijdou s nákazou do styku poprvé. Vylučují pak miliony oocyst v jednom gramu trusu. Později kočka už oocysty nevylučuje.
Jak zjistit toxoplazmózu u kočky?
Nákazu toxoplazmózou lze detekovat stoprocentně pouze pitvou uhynulého zvířete. Existují různé krevní testy zkoumající protilátky, ale tyto testy dokáží pouze to, že se zvíře s nemocí již potkalo. Maximálně lze poznat nákazu z testu trusu, ale jelikož kočka vylučuje oocysty jen tři týdny po nakažení, i to by bylo štěstí (v tomto případě však existuje lék toltrazulin, který zastaví vylučování infekčních cyst).
Latentní, skrytá infekce se nijak neléčí, protože již neohrožuje ani kočku, ani člověka.
Toxoplazmóza u koček: Pozor na syrové maso!
Od bytových koček nákaza v podstatě nehrozí, nejsou-li krmeny syrovým masem. Pokud masem krmíte, dávejte je kočce přemražené, nákaza se tím eliminuje.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků