Velká žízeň nebo polydipsie? Co dělat, když pes hodně pije?
Voda je pro psa důležitá, ale co když pije příliš? V některých případech je vyšší příjem vody normální, v jiných značí vážné onemocnění. Řekneme, jak se v příjmu tekutin našeho mazlíčka vyznat. Polydipsii, tedy nadměrné pití u psa, bychom ale neměli podceňovat. Mazlíčkovi tím můžeme zachránit zdraví.
Pes hodně pije? U štěňat a aktivních psů je to normální
Každý pes potřebuje jiné množství vody. Záleží na jeho rase, velikosti, stáří, výdeji energie a také stravě.
Dospělý pes potřebuje v průměru 30 mililitrů vody denně na jeden kilogram své váhy. U dvacetikilového pejska je to tedy zhruba 600 mililitrů vody denně.
Na druhou stranu, pokud máme doma aktivní plemeno anebo jen mazlíčka, co rád pobíhá po zahradě, bude jeho spotřeba vody větší. Když pes hodně pije, může to proto být jeho zvýšeným pohybem.
Když pes přijímá i měkkou stravu, potřebuje vody méně než pes, který jí pouze tvrdé granule. Proto je potřeba, aby psí strava byla vyvážená a kvalitní.
Také štěňátka potřebují pít více, než dospělí psi. U nich se proto nemusíme kvůli rychle mizící vodě z misky znepokojovat.
Nadměrné pití u psů mohou také způsobovat některé léky.
Polydipsie: Když pes hodně pije, může jít o vážnou nemoc
Pes se na rozdíl od člověka nepotí, kromě pacek a nosu. Ochlazuje se těžkým oddechováním. Voda se z organismu ztrácí odpařováním, močením anebo slintáním. Rovnováhu vody v těle si pes obnovuje pitím. Když pes hodně pije, může to bohužel značit zdravotní problém. Odborně se nadměrné pití u psa jmenuje polydipsie. Psí tělo v takovém případě začíná mít problém s příjmem vody a potřebuje ji stále doplňovat. To může značit onemocnění orgánů anebo jinou vážnou nemoc.
Onemocnění způsobující nadměrné pití u psa |
Selhání ledvin anebo špatná funkce ledvin |
Diabetes mellitus anebo diabetes insipidus |
Cushingův syndrom, Addisonova nemoc nebo jiné hormonální onemocnění |
Hyperkalcemie, tedy vysoký obsah vápníku |
Pyometra, jinak zánět dělohy |
Nemoc jater |
Infekce |
Nízký obsah draslíku |
Co dělat, když pes hodně pije?
Pokud náš mazlíček přijímá velké množství tekutin anebo hodně močí, neváhejme a navštivme zvěrolékaře. Ten psovi udělá rozbor krve a moči. Bude schopný přesně určit, co našeho pejska trápí. S návštěvou ale neotálejme.
V pití psovi nebraňme
V žádném případě ale psovi nebraňme ve zvýšeném příjmu tekutin. Pokud chce pít, jeho tělo to potřebuje. Bráněním v přísunu vody bychom mu mohli akorát uškodit. Nadměrné pití u psa je pouze symptomem, je potřeba najít skutečný problém a léčit ho. Když pes hodně pije, neignorujme to. V psím těle se může rozvíjet závažná choroba. A čím dříve jí zachytíme, tím lépe.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků