Víte, jak připravit psa na zimu? Zateplená psí bouda je základem!
Ti z nás, kteří mají pejska ubytovaného na zahradě v psí boudě, musejí zapřemýšlet, jak se o něj postarají v zimě. Přeci jen studený a mokrý sníh není pro zdraví vašeho miláčka to nejlepší. Nemusíte ho však hned brát s sebou do postele. Existuje několik způsobů, jak psa perfektně připravit na zimu. Nejdůležitější je hlavně pořádně a dobře zateplená psí bouda nebo péče o psí tlapky. Psí bouda se dá také snadno vytápět. Rádi vám proto poradíme, jak může váš pes přežít bez problémů venku i v zimě.
Rady a tipy na to, jak připravit psího miláčka na krušnou zimu
V létě není problém, aby pejsek strávil celý den venku. Dokonce z toho má radost, protože nemusí být zavřený v domě či bytě, kde nemá dostatek pohybu a volnosti. Problém nastává, když přichází chladnější počasí, jako je podzim, a především pak zima. Venku je sníh, který zebe. Vítr navíc sníh zanese až do boudy a poté následuje všude samé mokro, když sníh taje. Tohle nejsou ideální podmínky pro psa, ovšem s našimi radami můžete i toto období proměnit v bezpečné. Důležité je poskytnout pejskovi teplo a pohodlí, dbát na správnou výživu a posilovat jeho imunitu.
1. Zateplená psí bouda je na zimu potřeba
Psi žijící hlavně na zahradě venku si se zimou zažijí své. Proto je nutné vybavit je na zimu perfektně, aby měli v boudě teplo a aby na ně nefoukalo. Ideální je zateplená psí bouda, kterou si můžete vyrobit sami, čímž hodně ušetříte.
Jak na výrobu zateplené psí boudy?
Výborným izolátorem je polystyrén. Tím můžeme bez obav boudu uvnitř vyložit a zateplená psí bouda je na světě! Podlaha by měla být vystlána slámou nebo třeba dekou. Aby na pejska nefoukalo, důležitá je celková konstrukce boudy. Jestli ji teprve sháníte anebo stavíte, myslete na vhodný vchod. Ideální je oddělená předsíň a pelíšek. Jen tak se studený a nepříjemný vítr nedostane až přímo k pejskovi do pelíšku. Pokud tímto vchodem nedisponujete, pak vchod zakryjte dekou nebo clonou z měkkého PVC.
Zateplená psí bouda není vždy nejlepším řešením
Jestli ale teploty klesnou pod -12 stupňů, potom ani zateplená psí bouda není vhodnou volbou, pejsek se bude mít lépe třeba v garáži. Hlavně na zimu nikdy nenechávejte venku malá štěňátka nebo slabé a nemocné psy. Bez větších problémů zimu venku zvládnou zdraví a silní jedinci.
2. Vytápění psí boudy stojí také za zkoušku
Pokud chcete pejskovi dopřát maximální pohodlí i venku v zimě, pak mu největší radost udělá vytápění psí boudy. A jak na to?
Elektrické vytápění psí boudy
Vytápěné psí boudy je často řešené pomocí topných roštů, které se běžně třeba používají v koupelnách. Vhodnější je rohož s příkonem 70W. Výhodou je možnost regulace teploty, nevýhodou pak přívod elektřiny.
A jaký je vhodný příkon pro vytápění psí boudy? Při normálním průběhu zimy postačí 15 W, jestli ale přijde krušná zima a velké mrazy, pak je ideální výkon 40 W.
Pozor na přetápění! Nepodceňujte kontrolu vytápění psí boudy
Ovšem nikdy vytápění psí boudy nepřehánějte. Váš pejsek si dokáže totiž sám zvýšit teplotu v boudě během půl hodiny na 8 stupňů Celsia. Když bude vytápění v psí boudě příliš silné a teplota vysoká, pak dojde k velkému rozdílu uvnitř boudy a venku. A to rozhodně není pro zdraví pejska dobré. Klidně postačí, když v boudě bude mít pes teplotu mezi 5 až 10 stupni. A jak teplotu kontrolovat? Pořiďte pejskovi do boudy teploměr. Díky tomu můžete snadno vytápění psí boudy přizpůsobovat.
3. Uzpůsobte mu jeho stravu - potřebuje více tuků a vitamínů
Mnozí vám poradí, abyste svého venkovního pejska na zimu trošku vykrmili. Nemáme na mysli proměnu pejska v tlustého povaleče. Stačí ideálně 1 až 2 kg. Proto je potřeba uzpůsobit pejskovi jeho stravu. Pejska krmíme krmivem, které je bohaté na minerální látky, bílkoviny, vitamíny a tuky. Především dávejte přednost kvalitnímu krmivu. Vyzkoušet můžete psí granule Pro Plan Optibalance, které nabízí široký výběr, a to jak pro malá plemena, tak pro velké psy. Jedná se o kompletní a vysoce kvalitní krmivo, které pejskovi poskytne veškeré potřebné látky pro správný růst i pro utužení jeho celkového zdraví. Speciální krmení, obzvláště v zimě, pak potřebují i starší pejsci.
4. Domácí mazlíčky chráníme psím oblečkem
Pokud máte doma pejska, který si užívá domácího pohodlí a bouda pro psy je pro něj nepředstavitelná, pak mu na zimu pořiďte psí obleček. Ideální je hlavně pro ty nejmenší plemena jako jsou yorkšíři, jezevčíci, čivavy a podobně. Na výběr je široké množství, vždy ale vybírejte podle kvality. Existují pletené úplety, oblečky z nepromokavých a hřejivých materiálů, dokonce i kombinézy s reflexními prvky, které jsou opatřeny stahovacími prvky. Pokud se pro obleček rozhodnete, vždy pejska nejprve pořádně změřte.
5. Dávejte přednost krátkému venčení
Jestli pes není zvyklý na zimu venku, dávejte přednost krátkým procházkám. Ideálně stylem vyčurat a domů. Hlavně při teplotách hluboce pod nulou neriskujte s mazlíčkem dlouhé vycházky, protože pak by mohl pejsek nastydnout. A to přeci nikdo nechce. Zabránit tomu můžete i tím, že pejska na vycházku nezapomenete teple obléci.
6. Nezapomínejte na psí tlapičky
Posypová sůl, která se pejskům dostává na nechráněné packy, je velkým problémem, se kterým se potýká mnoho pejsků. Sůl je velmi agresivní a může způsobit vyrážky, popraskané tlapky ale i zažívací problémy, když si bude pejsek packy lízat. Pak může trpět na zvracení nebo průjmy.
Nejvhodnější je pořídit si ochrannou mast jako je třeba vazelína, indulona nebo voskový krém. Tlapičky pejskovy namažeme před venčením i po něm. Když se z procházky vrátíme, opatrně je vlažnou vodou omyjeme, osušíme a zkontrolujeme, jestli nemá popraskané polštářky. Tlapičky pak jemně, ale důkladně promažte. Pokud se to pejskovi nebude líbit, zavolejte si na pomoc někoho dalšího a pak ho odměňte dobrůtkou, aby si na mazání zvyknul.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků