Štěňata potřebují vápník pro správný vývoj pohybového ústrojí.
01. 05. 2020

Víte, jaká je běžná teplota u psa a kdy už mu hrozí nebezpečí?

Máte doma pejska, staráte se o něj, jak nejlépe umíte, podstrojujte mu, chodíte na procházky a mazlíček se má jako v bavlnce. Kdy jste mu ale naposledy měřili teplotu, abyste věděli, zda je zdravý jako rybka? A víte vůbec, jaká je normální teplota u psa? Málokdo dokonce ví, jak teplotu změřit a kdy je nutné zajít s pejskem k veterináři, jelikož mu hrozí nebezpečí. Proto jsme si pro vás přichystali článek, ve kterém se dozvíte vše, co se týká teploty u psa.

Jaká je normální teplota u psa?

Pejsci jsou teplokrevní živočichové, což znamená, že normální teplota u psa se pohybuje kolem 37 až 39 stupňů Celsia. Při stresových situacích, fyzické zátěži nebo při velkém vzrušení se teplota může pohybovat přechodně až o 2 desetiny stupně nad normou. I to je ale zcela v pořádku.

Čtěte také:

Jak poznám, že je pes nemocný? Poradíme, jak rozeznat zákeřné psí nemoci

Teplota u zdravého psa se tedy mírně mění a kolísá, ovšem nesmí se jednat o velké výkyvy. Ani se nelekejte, když ráno psovi naměříte méně než večer. Je to zcela běžná věc.

Jak se dá nejlépe teplota u psa změřit?

Každý majitel psa by měl umět pejskovi změřit bez problémů teplotu. Nejvhodnější je rektální cesta, tedy vložit teploměr psovi do konečníku. Může se vám to zdát nepříjemné, ale pes to vydrží. Je to rozhodně méně nebezpečné než mu teploměr dávat do tlamičky – mohl by vás u toho nechtěně pokousat.

A kde koupit teploměr? Digitální veterinární teploměr můžete sehnat přímo u veterináře nebo třeba ve zverimexu. Potřebovat budete i olej (slunečnicový, řepkový) nebo vazelínu, aby bylo zavedení teploměru snadnější.

Teplota u psa: měření krok za krokem

  1. Konec teploměru potřete trochou oleje nebo vazelínou
  2. Nejlépe se měří ve dvou - jeden drží pejska pevně za hlavu a krk, druhý vsune ruku pod břicho psa, aby si nesedal
  3. Pomalu zasuňte konec teploměru do zadečku psa, asi 2 cm hluboko
  4. Vydržte, než teploměr pípne
  5. Opatrně a pomalu teploměr ze zadečku vyjměte, zkontrolujte teplotu a zapište si ji na papír
  6. Teploměr poté důkladně očistěte

 

Jestliže má pes teplotu nad 39 stupňů, ihned vyhledejte veterináře.

Zvýšená tělesná teplota u psa - příznaky

Teplotu u psa bychom měli měřit pravidelně, abychom věděli, zda je pes v naprostém pořádku. Jsou ale okamžiky, kdy snadno rozpoznáme, že je se psem něco špatně.

Mezi nejčastější příznaky horečky u psů patří:

  • Teplé uši
  • Suchý nos
  • Ztráta chuti
  • Zarudnuté oči
  • Ztráta energie
  • Ospalost
  • Třes
  • Kašel
  • Zvracení

 

Existuje takový mýtus, že pokud má pes suchý a teplý čumák, má stoprocentně horečku. To není pravda. Vždy změřte psovi teplotu, to je důvěryhodnější.

Co může znamenat zvýšená tělesná teplota u psa?

Mnoho psích nemocí, které mazlíčky mohou potkat, má jako příznak zvýšenou tělesnou teplotu psa. Nejčastěji se ale při teplotách setkáváme se zánětem a infekcemi. Když se totiž zvýší psí teplota, tělo se tak brání a snaží se bojovat proti množení a růstu patogenů.

Infekce

Infekce máme bakteriální, virové i plísňové. Vzniknout může kdykoliv v psím tělíčku, a to třeba v ledvinách, plicích, mozku nebo na kůži. Infekce může ale postihnout i více tkání najednou.

Horečka může nastat i při pokousání jiným psem, poškrabání nebo při řezné ráně. Otevřená rána se totiž může snadno infikovat.

Zvýšená teplota u psa se vyskytuje běžně po očkování

Rozhodně není potřeba panikařit, když se zvýšená teplota vyskytne u psa po očkování. Je to běžná reakce organismu. Jestliže má pes horečku 24 až 48 hodin po očkování, vznikává většinou v důsledku interakce mezi imunitním systémem psa a podanou látkou. Horečka sama odezní a léčbu u veterináře pes nepotřebuje.

Jak léčit zvýšenou teplotu u psa? Nikdy mu nedávejte paralen nebo brufen!

Pokud zjistíte, že má pes mírně zvýšenou teplotu, nechte ho v klidu. Pes musí mít neomezený přístup k čerstvé vodě, aby nedošlo k dehydrataci.

Ideální je psa umístit do chladnější místnosti nebo ho dát na chladicí podložku. Nikdy psa nedáváme třeba do ledové vody, jen mu můžeme postupně namočit bříško nebo oblast třísel.

A už v žádném případě nikdy pejskovi nepodáváme lidské léky jako například paralen. Lék je pro psa toxický a vysoce nebezpečný. Spíše byste mu ještě přitížili. Například paralen škodí játrům a poškozuje červené krvinky.

Zvýšená tělesná teplota u psa: léčba jedině u veterináře

Psa se nesnažte léčit sami. Vždy navštivte veterináře, který provede vyšetření. Většinou kromě prohmatání uzlin ještě odebere krev. Odběr krve odhalí, zda se v těle psa nachází zánět nebo infekce.

Pejsek se pak léčí třeba pomocí veterinárních léků či infuzní terapií. V nejhorších případech zůstává na veterině, kde je hospitalizován.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo