Všenky u koček – nedejte jim šanci se udržet
Všenka kočičí, malý bezkřídlý hmyz, který celý svůj život prožije na těle hostitele. Pokud použijeme upravenou hlášku ze známého českého filmu: „To jsou všenky psí, ty na kočky nejdou,“ nebudeme lhát. Všenky mají totiž vysokou hostitelskou specifitu, což znamená, že k nákaze je potřeba nakažené zvíře stejného druhu. Z tohoto důvodu nepřecházejí ani na člověka. Jak poznáte, že se všenka kočičí usídlila zrovna v srsti vaší kočky? Jaké jsou příznaky a jak se paraziti v kočičí srsti efektivně řeší?
Všenka kočičí – charakteristika
Všenky, tedy i všenka kočičí, jsou paraziti, kteří žijí na kůži a v srsti konkrétního zvířete. Jsou specifické pro jednotlivé druhy zvířat. V kočičí srsti nejčastěji parazituje Felicola subrostratus. Podobně jako lidské vši, i všenky u koček se přenášejí přímým kontaktem s nakaženým jedincem. Všenka kočičí je přibližně 1–2 mm plochý parazit s trojúhelníkovou hlavou, typicky v béžové až žlutohnědé barvě s krátkými silnými hákovitými drápky, kterými se drží na chlupech svého hostitele. Hostiteli je přizpůsobeno i tělo všenky, které má zespodu hluboký žlábek, kam chlup přesně zapadne. I proto se neudrží na srsti jiného zvířete a přenos všenky kočičí na psa nebo člověka není možný.
Jsou dostatečně velké, takže je uvidíte i pouhým okem. Pravdou však zůstává, že s chlupy zvířete velmi splývají, a proto je třeba skutečně pečlivého pozorování ideálně pod silným osvětlením. Protože se nehýbou příliš rychle, zahlédne je lidské oko až po delší chvilce. V případě podezření tedy buďte trpěliví. Všenka kočičí zpravidla napadá hlavu – uši a obličej, třísla, podpaží a záda, tedy místa, kde je kůže měkká, případně je místo zvířeti méně přístupné.
Všenka kočičí a paraziti v kočičí srsti
Všenky u koček (ale i u psů) nejsou jen jednoho druhu. Nejčastěji se objevují dva druhy. První se živí krví – nesaje krev, ale rozškrábe a okouše pokožku. Druhý se živí chlupy a odumřelými buňkami kůže. Všenky u koček kladou svá vajíčka na zvíře a nalepují je k chlupům. Opět zde můžeme nalézt podobnost k lidské vši. Malé všenky (nymfy) se vylíhnou přibližně po 10 – 20 dnech. Vypadají jako zmenšenina dospělé všenky. Do jednoho měsíce všenky pohlavně dospějí a mohou se dále množit. Všenky můžeme v kočičí srsti pozorovat ve všech vývojových stádiích. Zajímavostí je, že mimo prostředí srsti není všenka kočičí schopna přežít.
Všenka kočičí – projevy
- Srst kočky je matná, lámavá a celkově nevzhledná.
- V srsti můžete najít hnidy, případně jinou fázi všenky.
- Pokožka je svědivá, suchá a naleznete zde lupy.
- Pokožka je na dotek „nepříjemná“ a „cizí“.
- Na kůži se objeví vyrážka (bez jiné objektivní příčiny, jako je např. alergie)
- Další změny na kůži – zarudnutí, zduření, lokální línání.
- Kočka se velmi intenzivně drbe, usilovně se olizuje nebo si vykusuje srst.
Rizikové faktory nákazy všenkou kočičí
Nejohroženější skupinou jsou mladá špatně udržovaná koťata, chronicky nemocné kočky nebo starší oslabení jedinci. Ohroženou skupinou jsou také kočky, které v nedávné době prodělaly léčbu jiné nemoci, případně jsou oslabeny jinak, například absolvovaly chirurgický zákrok. Vyšší riziko vzniká také u dlouhosrstých koček, kde se cizopasníci snáze usadí.
Všenky u koček nepodceňujte, mohou způsobit řadu nepříjemných komplikací. Mezi závažnější patří záněty kůže. Důvodem je, že všenky okusují pokožku, což kočku svědí a ona se snaží cizopasníka zbavit škrábáním, otíráním, případně vykusováním. Tím pokožku dále poškozuje. Vznikají drobné i větší ranky, do kterých může vniknout infekce. Léčba se pak stává složitější a dlouhodobější. Všenka kočičí je také významným mezihostitelem střevního parazita tasemnice psí, který se může vyskytnout i u koček.
Všenka kočičí – léčba
Všenka kočičí ohrožuje více toulavé a chronicky nemocné kočky. Pokud máte tedy kočku venkovní, je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření (minimálně kontrolu srsti). Na všenku kočičí fungují běžná antiparazitika, která se podávají i jako prevence proti blechám a klíšťatům. Volte vždy přípravek určený pro kočky, neboť kočky jsou vůči určitým látkám velmi citlivé a může dojít k poškození jejich zdraví. Problém můžete konzultovat i s lékařem. Pokud máte v domácnosti více koček, je nutné léčit všechny, i když se všenky projevily zatím jen u jedné z nich.
Preventivní opatření proti napadení všenkou kočičí
1. Pravidelně kontrolujte srst. Zběžné prohrábnutí nestačí. Skutečně věnujte pozornost rizikovým oblastem (zejména tříslům, uším či podpaží) a důkladně je prohlédněte.
2. Sledujte netypické projevy kočky. Pokud se chování kočky výrazně změní, začne být apatická a méně žere nebo má tendenci se neustále drbat či vykusovat srst, zbystřete. Všenka kočičí patří mezi nepříjemné parazity v kočičí srsti, která může navíc kočku oslabit a nepřímo způsobit další problémy.
3. Nepodceňujte změny kvality srsti. Ačkoli kočky pravidelně srst mění, pakliže se výrazně změní kvalita (začne být bez lesku nebo lámavá), případně začne línat mimo běžné období, může to ukazovat i na všenky.
4. Všenky u koček ihned likvidujte. Všenka kočičí je vytrvalý cizopasník, který dokáže život kočky velmi znepříjemnit. Při prvních náznacích ihned zahajte léčbu. Jinak se může problém stát dlouhodobým a způsobit řadu komplikací.
5. Pořiďte přípravky proti klíšťatům.
6. Podporou jsou různé spreje, spot-ony, obojky i tablety.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků