Jak číst složení krmiv pro psy? Je důležité vědět, co by krmivo mělo a naopak nemělo obsahovat.
08. 04. 2020

Výměna zubů u psa: Jak ji zvládnout?

Starat se o štěně v mnohém připomíná péči o lidské mládě. Není tomu jinak ani v případě, kdy se jedná o zuby. Pokud rostou, pak je to pro psa, stejně jako pro dítě, přirozené avšak také značně nepříjemné období. Jak to zvládnout bez ohryzaného nábytku a zbytečného stresu jak u psa, tak u vás?

Mléčné zuby u psa

První zuby štěněti rostou přibližně od prvního měsíce věku. Celkem jich naroste 28 (což je oproti dospělému chrupu psa o třetinu méně). První zuby u psa jsou menší a jejich zubovina je řidší. Typická je pro ně šedo-bílá barva. Právě tak je poznáte od druhých zubů psa. Mléčné zuby se psem příliš dlouho nezůstanou, už přibližně v polovině čtvrtého měsíce věku štěněte se začínají prořezávat druhé zuby. U velkých plemen dokonce ještě dříve (od 2. měsíce). Obecně lze pak říci, že kompletní výměna zubů u psa probíhá do 7. měsíce věku. Pokud má pes v tomto věku ještě mléčné zuby, zvažte návštěvu veterináře.

Čtěte také:

Jak rozeznat kvalitní krmivo pro psy? Čtěte důkladně složení na obalech a nenechte se napálit

Výměna zubů u psa: Jak to poznat?

Jak jsme naznačili, štěně se hodně podobá malému dítěti. Jakmile tedy zpozorujete změnu chování (bez viditelné vnější příčiny) nebo se objeví nějaké zvláštní atypické příznaky, nemusí se nutně jednat o nemoc, ale „jen“ o výměnu zubů. Výměnu zubů u psa může doprovázet nechutenství nebo dokonce zvracení, zvýšená teplota, neklid či nervozita.

Druhé zuby u psa

Druhé zuby u psa se odlišují tvarem i rozdílnou tvrdostí zuboviny, která je navíc potažena tvrdší sklovinou. Celkem má dospělý pes 42 zubů (12 řezáků, 4 špičáky, 16 premolárů/třenových zubů a 10 molárů/stoliček). Počet zubů u psa je v horní a dolní čelisti rozdílný. Trvalé zuby u psa jsou v čelisti založeny pod všemi mléčnými zuby psa. Během růstu musí druhé zuby u psa ty první vytlačit. V případě špičáků se může občas stát, že zůstanou chvíli dvoje zuby. Pokud nevypadnou ani po delší době, je třeba tuto situaci řešit. Jinak hrozí různé zdravotní komplikace. U ostatních zubů výměna probíhá tak, že se kořeny mléčných zubů pomalu vstřebají. Stoličky se v mléčném chrupu nevyskytují, rostou až jako druhé zuby psa.

Druhé zuby u psa: S tresty poskrovnu

Nálada psa se v období výměny zubů může zdát až agresivní. Dásně jej totiž lochtají a bolí. Pes se snaží celý proces intuitivně popohnat. Jediný způsob, který má k dispozici je kousání. Všeho, co uzná za vhodné. Může se vrhat na vaše boty, nábytek (oblíbené jsou nohy od stolu či židlí), sedačku, polštáře nebo i vaše lýtka a ruce. Tresty nepomáhají, protože pes se jen pokouší zbavit nepříjemného dráždivého pocitu v tlamě, který rostoucí druhé zuby u psa vyvolávají. Jeho kousání může být však nebezpečné zejména pro menší děti. Pokud nechcete skončit u výměny vybavení bytu, pak investujte do dětských zábran a psovi tak zamezte přístup do citlivějších míst v domácnosti.

Jak zvládnout výměnu zubů u psa

1. Pořiďte vhodné hračky na žvýkání – pevné gumové hračky, nylonové kosti nebo tyčinky z buvolí kůže. Pořád je to štěně, proto je potřeba jej hlídat, aby nic nepolklo. Zároveň by hračky neměly být příliš tvrdé, jinak hrozí poškození chrupu. Pozor také na přetahování s klackem. I to může vést k nepříjemným komplikacím při výměně zubů u psa.

2. Chlaďte. Malým trikem, jak ulevit psovi, když mu rostou druhé zuby, je strčit hračky do mrazáku a „podávat“ mu je chlazené. Jestliže máte klidnější zvíře, pak můžete zkusit chladit i kostkou ledu.

3. Kontrolujte stav špičáků. Pokud se druhé zuby u psa stále „neprosadily“ a mléčný špičák setrvává na svém místě, je vhodné zvážit jeho chirurgické odstranění. Jinak hrozí, že dojde k deformaci špičáku (tzv. zámek), což negativně ovlivní skus psa, potřebný pro uchopování kořisti. Zároveň to narušuje i samočistící funkce chrupu, přemnožují se zde bakterie a dochází pak k nepříjemnému zápachu i zánětu. Při špatném skusu se může pes při příjmu potravy dokonce zraňovat.

4. Zubní hygiena. Tento návyk je důležitý i pro další život psa, neboť díky němu můžete zuby psa udržet v dobré kondici. Během výměny zubů může psovi lehce zapáchat z tlamy. Je to způsobeno například zaschlou krví.

5. Důležitá je také kvalitní strava u štěněte.

Výměna zubů u psa: Správná strava

Více než kdy jindy je v období výměny zubů u psa třeba dbát na správnou stravu - štěně potřebuje dostávat dostatek proteinů, kvalitní obiloviny a vhodnou koncentraci minerálních látek. Dobrá výživa může kvalitu zubů u psa výrazně podpořit nejen v období výměny, ale během celého jeho života. A nejen kvalitu zubů, ale řadu dalších tělesných i psychických procesů. Vedle pozitivního vlivu na zuby ovlivňuje správná strava kvalitu srsti a pokožky, udržuje psa v kondici nebo vyživuje jeho klouby i chrupavky. V neposlední řadě posiluje přirozenou obranyschopnost a přispívá k optimálnímu růstu a rozvoji. Vhodnou volbou může být například Purina Pro Plan Optistart, který nabízí řešení pro různě velká plemena.

Kvalitní strava pomáhá i u zubního kamene

Kvalitní strava pomůže i v případě nepříjemného zubního kamene (nahnědlá vápenatá vrstva na zubech), který trápí nejen člověka, ale i psy. Zejména menší a miniaturní plemena zubním kamenem trpí. Nejde jen o estetickou vadu, ale může způsobit i poranění dásní a zánět. Pokud se problém neřeší, může postupně dojít k vypadávání zubů (parodontitida). Strava samotný problém nevyřeší, ale slouží jako součást preventivních opatření, které snižují riziko vzniku problémů a zároveň urychluje nápravu, pokud se již problém objevil.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo