Zrychlené dýchání u psa může znamenat zdravotní potíže. Jak psovi pomoci?
Zrychlené dýchání u psa je zcela běžná záležitost, a to především po nějaké fyzické zátěži. Když pes rychle dýchá, snaží se tak ochladit. Ovšem ne vždy je rychlé dýchání v pořádku. Existuje celá řada případů, kdy může zrychlené dýchání značit závažný problém jako je například nemoc srdce nebo otrava. Poradíme, kdy rozeznat problém a jak rychle psovi co nejlépe pomoci.
Kdy je zrychlené dýchání u psa normální?
I my rychleji dýcháme, když jsme zdárně zdolali velký kopec anebo jsme ve stresu. Podobně jsou na tom i naši čtyřnozí kamarádi.
Kdy je zrychlené dýchání u psa zcela běžné?
- Větší fyzická námaha
- Zvýšená okolní teplota – pes se chladí
- Pes je ve stresu
Hlavně horké letní dny jsou pro pejsky nebezpečné, jelikož může snadno dojít k přehřátí jejich těla. Co dělat v takovém případě?
Zrychlené dýchání u psa: první pomoc při přehřátí
Tělesná teplota psa se pohybuje okolo 38–39 °C. Tropická vedra mohou způsobit přehřátí pejska. V tom případě je potřeba ihned reagovat:
- Psa ihned odveďte do chladnější místnosti
- Začněte jej pomalu a postupně ochlazovat
- K ochlazení nepoužívejte studenou vodu – mohli byste zvířeti způsobit šok
- Vezměte ručník a namočte jej do studené vody
- Zabalte psa do mokrého ručníku
Nezapomínejte na to, že během teplých dnů psa nikdy nesmíme příliš zatěžovat fyzicky. Dopřejte mu spíše klid, stín a dostatek vody.
Dušnost u psa: jaká plemena jsou náchylnější?
Obecně platí, že plemena s krátkým nebo zploštělým čenichem mívají s dýcháním mnohem větší problémy. Stavba jejich lebky přináší riziko respiračních problémů. Pro takové psy je náročnější se ochladit. O jaká plemena jde konkrétně?
- Boxer
- Buldok
- Buldoček
- Mops
Tyto pejsky v létě šetřete a buďte obezřetní. Mohou se u nich snadno objevit potíže s dýcháním.
Když pes rychle dýchá, může mít větší problém
Zrychlené dýchání u psa však může značit i závažnější potíže.
- problémy se srdcem
- krvácení do plic
- astma
- rakovina
Kdy vyhledat ihned veterináře?
Pokud pes zvrací, má nafouknuté břicho nebo trpí na průjem, na nic nečekejte. Neprodleně vyhledejte veterináře a podrobně mu popište veškeré potíže. Velice nebezpečné je například otočení žaludku, které bývá příčinou smrti psa.
Dušnost u psa může značit otočení žaludku
Sípání, velmi rychlý dech nebo dušnost u psa mohou signalizovat otočení žaludku. Torze žaludku vzniká po krmení psa. Žaludek se otočí kolem své osy, dochází k podvázání vchodu do žaludku. Tvoří se plyny, které nemají kam uniknout, a tak se žaludek zvětšuje a tlačí na okolní orgány.
Jak předejít otočení žaludku?
- kvalitní stravu
- pravidelné krmení
- před a po jídle pes musí mít klid
- po krmení nesmí pes nadměrně pít
Když pes rychle dýchá: jaké potíže může mít?
Dýchání svého mazlíčka pravidelně hlídejte. Je potřeba mít povědomí o tom, zda je jeho dýchání v normě anebo je potřeba se o pejska začít strachovat. Jen tak si nespletete přehřátí psa s vážnějším problémem.
Srdeční potíže
Nemoci srdce jsou běžné u psů vyššího věku. Mezi příznaky patří nejen dušnost u psa, ale i kašel, únava a otoky. Malá plemena se potýkají hlavně s degenerativním onemocněním chlopní. Velká plemena zase bojují s dilatační kardiomyopatií.
Onemocnění plic
Špatné dýchání je příznakem také zápalu plic. Ten se objevuje hlavně v chladnějších měsících, kdy může pes snadno prochladnout. Velice důležitá je prevence, tedy kvalitní výživa s dostatkem vitaminů a minerálů, krátké procházky, zabránění prochladnutí po koupeli.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků