Mrouskání koček můžete zvládnout v klidu a bez problémů. Přípravu na kočičí mrouskání nepodceňujte
Mrouskání koček je mezi majiteli spíše neoblíbená fáze. Je to možná také proto, že o mrouskání nic nevíme a je pro nás nesrozumitelné. Mnoho majitelů neví, jak se má ke kočce chovat a jak jí pomoci. Rádi vám představíme kočičí mrouskání a odhalíme vám vše, abyste se mohli dobře připravit a abyste věděli vše podstatné. Jen tak budete vy i kočka v klidu. A psychika kočky je velmi důležitá. Mimochodem i ta vaše.
Mrouskání kočky značí její pohlavní dospělost
K prvnímu mrouskání kočky dochází mezi 4. a 12. měsícem kočičího života. Mrouskání značí, že od této doby je kočka pohlavně zralá. Zpravidla se poté mrouská dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Kočka je v tomto období neustále připravena jít takzvaně do akce.
A jak poznáte, že se k mrouskání schyluje? Jednoduše. Kočka začne být mnohem více přítulná a vyhledává vaši neustálou pozornost. Často kočku můžete vidět také na zemi, jak se koulí a předvádí.
Mezi hlavní znaky mrouskání koček patří:
- Ztráta chuti k jídlu
- Větší hravost
- Vyšší přítulnost
- Otírají se o předměty
- Vydává hlasitější zvuky
- Prohýbá se v kříži
- Častěji močí
Kočičí mrouskání: kočka je agresivnější a touží po kocourovi
Kočičí mrouskání trvá 3 až 7 dní. Záleží na plemeni kočky, na jejím stáří a na dalších okolnostech. I opakování mrouskání je odlišné. U některé může přicházet každý měsíc, u jiné dvakrát do roka.
Každý, kdo mrouskání koček zažil anebo o něm alespoň slyšel, tak ví, že kočka je v tomto období agresivnější. Je proto potřeba obalit se trpělivostí. Klidnější kočky nejsou tak vysoce agresivní, ovšem ty temperamentnější jsou velmi extrovertní.
Co můžete od kočky očekávat?
- Výkyvy nálad
- Agresivnější chování
- Neklidné chování
Jak mrouskání kočky přežít ve zdraví a v pohodě?
Když víte, jak říje u koček probíhá a kdy jej přibližně očekávat, dokážete se také lépe připravit na vše, co vás bude v tomto období čekat. Když jste obeznámeni s tím, do čeho jdete, můžete se obrnit trpělivostí a budete kočku mnohem více chápat.
1. Dávejte kočce kvalitní krmivo
Nejen v období mrouskání byste kočce měli dávat chutné a kvalitní krmivo, které obsahuje všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Hlavně v období mrouskání je kočka unavená a potřebuje dostatek síly a energie.
2. Kočku hlaďte a snažte se ji uklidnit
Kočka bude potřebovat vaši lásku v tomto období ještě mnohem více než kdy před tím. Snažte se ji hladit, ničím ji nestresujte. Vyvarujte se i hlučného chování a rychlých pohybů.
3. Hlídejte kočku, aby se netoulala
Jestli máte kočku především na zahradě na vesnici, v tomto období byste ji měli hlídat. Pokud nechcete, aby se připletla ke kocourovi a za několik měsíců jste měli doma přírůstek, vezměte si jí na období mrouskání domů. Jakmile kočka vycítí kocoura, může i utéct.
4. Kastrace kočky?
Jestli nechcete, aby vaše kočka měla koťata a netoužíte po založení chovu, pak můžete přemýšlet o kastraci kočky. Ta zabraňuje nejen nechtěným koťatům, ale i projevům mrouskání. Kastrovaná kočka = žádné mrouskání. Tím můžete kočce ušetřit stres. Mrouskání koček je pro vašeho mazlíčka totiž velice vysilující.
Jak zklidnit a utišit mrouskající kočku?
Pokud již mrouskání propuklo a kočka je v říji, nezbývá většinou nic jiného, než mrouskání přetrpět. Rozhodně nelze kočku v tomto období kastrovat! Máme však pro vás pár tipů, které by mohli projevy mrouskání u kočky zmírnit. Nepočítejte však s tím, že na každou kočku zapůsobí.
1. Kočku může zklidnit i teplá podložka, na které bude ležet. Vyzkoušejte třeba elektrickou dečku.
2. Veterinář může kočce pomocí injekce vyvolat ovulaci dodáním hormonů. Poté přestane kočka mrouskat. Je však těžké odhadnout správnou dobu, aby byl zákrok učinný.
3. Pokud plánujete koťata nebo nemůžete kočku kastrovat, přemýšlejte o melatinovém implantáte neboli kočičí antikoncepci. Ta dokáže výrazně prodloužit dobu mezi mrouskáním u kočky.
4. Pořiďte si domů kočičí difuzéry. Obsahují napodobeninu feromonu a dokáží zmírňovat projevy kočky v říji. Účinky se však nedostaví ihned, takže je třeba aplikovat je ještě předtím, než kočka začne mrouskat. Ideálně hned na začátku jara.
5. Hlazením kočky ji můžete zkusit stimulovat. Pokud se zadaří, vyvoláte tzv. provokovanou ovulaci kočky, která následně přejde do falešné březosti. Poté kočka přestane mrouskat a bude opět chvíli klidná.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků