Vhodnou dobou, kdy kastrovat kočku, je stáří 4 - 5 měsíců. Kastrace po porodu se doporučuje po 2 měsících.
05. 09. 2018

Připravte se na porod kočky. Co dělat, aby byla zdravá kočka, i koťata?

Do domácnosti brzy přibudou nová koťátka. Předtím se ale musíme připravit na samotný porod kočky. Kočičí porod je náročným procesem, se kterým jí ale můžeme pomoct. Poradíme, jak se o kočku postarat. Také řekneme, jak poznat blížící se porod kočky a jakou péči kočka po porodu potřebuje. Přípravy nepodceňujme, pomůžeme tím nejenom kočičí mamince, ale i jejím koťátkům.

Jak poznat blížící se porod kočky?

O blížícím se porodu nám toho náš mazlíček příliš neřekne. Naštěstí jsou ukazatele, podle kterých příchod velké události poznáme. Je to kočičí chování, teplota těla a doba březosti. Jak poznat blížící se porod kočky?

Čtěte také:

Mléko, syrové ryby nebo čokoláda. Zjistěte, co nesmí jíst kočky!

Kočka je březí zhruba 63 dní. Pokud jsme koťátka plánovaly, není přesné určení termínu porodu těžké. Horší je to u koček, které jsou březí náhodně. Podobně jako u lidí, může náš mazlíček porodit pár dní před, ale i po stanoveném termínu. Nemusíme se bát, je to normální.

Spolehlivějším ukazatelem je teplota kočičího těla. S blížícím se porodem se totiž snižuje. Zhruba dva až tři dny před porodem má náš mazlíček teplotu kolem 37,5 až 38 °C. Obvyklá teplota kočičího těla je 38,5 až 39 °C.

S blížícím se porodem začíná být kočka neklidná a podrážděná. Kočka se začne vyhýbat kontaktu a snaží si najít místo, kam by mohla zalézt.

Jak se připravit na porod kočky?

1. Pro bezpečný porod kočky přichystejme krabice

Pro porod kočky je nezbytné hlavně klidné, uzavřené a temné místo. Vezmeme krabici, která je krytá ze všech stran. Velká by měla být zhruba jako krabice od banánů a měla by mít pouze jeden menší vchod. Ideální je krabice, která má víko. Tak můžeme novopečenou kočičí maminku i s jejími ratolestmi kontrolovat.

Maminka i koťátka nesmějí být v průvanu ani na přímém slunečním světle. Nedávejme proto krabici do blízkosti oken a dveří. Teplota okolí by měla být kolem 23 °C. Na dno krabice dáme čisté prostěradlo.

Krabici si připravíme pár dní před porodem. Kočka bude takové místo totiž vyhledávat už nějakou dobu před svým velkým dnem.

2. Porod kočky se neobejde bez ručníků a plen

Na porod kočky budeme potřebovat i ručníky a pleny. Vhodné jsou i jednorázové buničité podložky. Samozřejmě by mělo být vše čisté. Kočka by je při porodu měla mít pod sebou, můžeme je podle potřeby opatrně vyměňovat. Také do nich osušíme právě narozená koťátka.

3. Pro koťátka se hodí i elektrická dečka

Po narození malých koťátek bychom je měli chránit před prochladnutím. Osušíme je a můžeme je položit na elektrickou dečku. Tu ale nedávejme přímo pod kočku. Nahřívání je jí nepříjemné a pak by s koťátky nechtěla být.

4. Při porodu kočky mějme přichystané nůžky

Podobně jako u lidí, je i u koček zapotřebí přestřihnout pupeční šňůru. Kočka si ji většinou překousne sama, ale je lepší být připravený na vše. K tomu si nachystejme nůžky, které předem vyvaříme.

5. Co dalšího zajistit pro bezproblémový porod kočky?

Kontakt na veterináře: Příroda připravila kočky, aby si při porodu dokázaly poradit samy. Většina porodů je také bez komplikací. Můžou ale nastat nečekané situace a pak musíme jednat rychle. Pokud by se cokoli zvrtlo, zavoláme veterináři. Zachráníme tím život jak kočičí mamince, tak jejím koťátkům.

Lahvičky s dudlíky: Upotřebíme je při přikrmování koťátek. Pokud kočičí maminka nemůže kojit anebo je koťátek příliš mnoho, musíme je přikrmovat.

Mléko pro koťata: Pokud budeme muset koťátka přikrmovat, bude se nám speciální mléko hodit.

Jak vypadá porod kočky?

Kočce odteče plodová voda. Pak začne porod. Nemusíme se ale příliš znepokojovat, pokud se dlouho nic neděje. Někdy je prodleva mezi odtokem plodové vody a další fází i hodinu. Na druhou stranu někdy plodová voda ani nemusí odtéct a porod přesto začíná.

  • Na kočičím bříšku si můžeme všimnout stahů dělohy. Kočka rychleji dýchá.
  • Kočce během celého porodu nabízíme vodu.
  • Objeví se plodový obal. Ten vypadá jako bublina. V něm je kromě koťátka i plodová voda. Rozhodně ho nepropichujeme a do jeho posunu nezasahujeme.
  • Kočka musí být v klidu. Zkoušejme na ní potichu mluvit a jemně jí hladit.
  • Většinou se nejprve objeví hlavička kotěte. Ale může jít napřed i zadečkem. Na svět se může dostat s plodovými obaly, i bez nich.
  • O koťátka těsně po porodu se kočka většinou postará sama. Prokousne obal a překousne pupeční šňůru. Pak koťátko začne olizovat. Tím ho rozmasíruje.
  • Doba mezi narozením jednotlivých koťátek může být pár minut, stejně jako hodina.
  • Po každém koťátku by z těla kočky měla odejít i placenta. To dobře hlídáme. Kočku necháme, aby placentu sežrala. Jejímu tělu dodá potřebné živiny. Nanejvýš by ale měla sníst tři placenty. Jinak by mohla dostat průjem.
  • Pokud to není nutné, do porodu nezasahujme.

 

 Porod kočky: co dělat, když je ošetření koťat na nás?

Bohužel nastávají i situace, kdy kočka neví, co dělat. Pak je rychlé jednání na nás.

Plodový obal, do kterého je koťátko zamotané, roztrhneme v místech, kde má hlavičku. Pak ho obalu zbavíme.

Postarejme se o pupeční šňůru. Uvnitř pupeční šňůry si můžeme všimnout krve. Prsty ji posuneme směrem ke koťátku a u druhé strany směrem k placentě. V místě bez krve pupeční šňůru přestřihneme. Držíme ji, dokud nepřestane téct krev. Pupeční šňůra by měla být dlouhá od koťátka zhruba 2 centimetry.

Kotě osušíme v pleně a jemně ho rozmasírujeme.

Pokud je kotě v pořádku, hned ho přiložíme k bříšku novopečené kočičí maminky, aby se mohlo přisát.

Jakou péči potřebuje kočka po porodu?

Kočka po porodu je sice unavená, ale spokojená. Leží se svými koťátky v pelíšku a olizuje je. Na nás je, abychom pod nimi občas vyměnili podložku. Také bychom se měli postarat, aby všichni byli v suchu a teple. Koťata začneme vážit, je dobré si jejich váhu zapisovat. Také můžeme hned určit, jestli je koťátko kočka anebo kocour.

Kočka po porodu potřebuje dostatek odpočinku. Zbytečně ji nevyrušujeme ani od ní příliš často koťata nebereme. Dostáváme ji tím do stresu.

Pokud je kočka po porodu tak unavená, že se nemůže sama očistit, oblast zevních rodidel jí očistíme navlhčeným hadříkem.

Kočka po porodu potřebuje hodně živin a energie. Nejenom pro sebe, ale i na mléko pro koťátka. Obstarejme jí proto kvalitní granule pro kočky. Velmi vhodné jsou například granule Purina Pro Plan. Ke kojící kočce, stejně tak jako k březí, musíme přistupovat se speciální péčí a to platí i při krmení.

Pokud by se nám s kočkou anebo koťaty cokoli nezdálo v pořádku, co nejdříve kontaktujeme veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo