Průjem u psa je častý problém. Na vině je špatné stravování nebo nemoci
Průjem u psa je poměrně častý problém, který jednou za čas trápí mnoho pejsků a jejich majitelů. Mnohdy je na vině nevhodné stravování pejska, jindy však průjem značí vážnější onemocnění, které je třeba vyřešit v ordinaci u veterináře. Průjem však nikdy nepodceňujte a neberte ho na lehkou váhu. Za průjmem může stát zánět slinivky, infekce nebo dokonce i nádor. Přinášíme vám přehledný článek o nejčastějších příčinách průjmu a také užitečné rady, které vám prozradí, co na průjem u psa zabírá.
Průjem u psa může potrápit každého mazlíčka
Pejsek polehává, necítí se dobře, má řídkou stolici a nemá chuť k jídlu. Na vině je průjem, který může během života potrápit pejska několikrát. Průjem je neformovaná stolice, která se u pejska objevuje více než třikrát za den. Může se jednat i o vodnatou stolici s překotným vyprazdňováním a taktéž s přetrvávajícím nutkáním.
Průjem můžeme rozdělit na dva druhy:
Akutní průjem u psa - začíná náhle a trvá krátkou dobu. Je většinou infekčního původu a do týdnů zmizí.
Chronický průjem u psa - trvá mnohem delší dobu než akutní a vyžaduje podrobnější vyšetření. Většinou je známkou závažné nemoci.
Nejčastější důvody průjmu u psa
Existuje celá řada důvodů, proč může pejska trápit nepříjemný průjem. Mezi nejčastější však patří:
- nekvalitní strava
- potravinová alergie
- infekce, viry, bakterie
- střevní paraziti - tasemnice, škrkavky
- selhání jater nebo ledvin
- nádor střeva nebo trávicí soustavy
- zánět slinivky
- zánět střeva
- otrava
Jednotlivé příčiny průjmů mají různé průběhy a zabírá na ně různá léčba. Pojďme si detailněji představit 4 nejrozšířenější příčiny průjmů u psa, se kterými se můžete potýkat.
1. Potravinová alergie a nevhodná strava
Právě tyto dva důvody jsou často hlavní příčinou toho, proč pejska trápí střevní problémy a má průjem. Věřte, že se jedná ještě o lepší variantu. Tyto problémy se snadno dají odstranit úpravou jídelníčku a podáváním kvalitní stravy.
Jak zastavit průjem u psa
Při potravinové alergii je potřeba zjistit, na co je pejsek alergický. Vezmeme ho k veterináři, který pomocí snadného testu zjistí, jaká složka v krmivu psovi vadí. Pak stačí postupně přecházet na hypoalergenní granule, které snižují potravinovou intoleranci a obsahují takové látky, které jsou pro psa lehce stravitelné.
Vždy krmte psa kvalitními granulemi od ověřených značek, které vyrábějí zdravá psí krmiva. Ta jsou ve svém složení dokonale vyvážená a obsahují všechny potřebné látky, vitamíny a minerály, které jsou pro psa a jeho zdravý vývoj důležité.
2. Infekce, viry a bakterie
Infekční nákazy a virové či bakteriální onemocnění jsou ty druhy nemocí, kterým lze v mnohých případech předcházet tak, že psa řádně očkujeme. Vhodné je také vyhýbat se místům, kde hrozí nákaza. Virózy jsou většinou neškodné, trápí pejsky hlavně na jaře a na podzim a odezní během pár dní. Infekce, viry a bakterie napadají většinou psy s oslabenou imunitou. Proto je potřeba myslet na prevenci a podávat probiotika a kvalitní krmivo.
Co na průjem u psa
V krajních případech je nutné navštívit veterináře, který pejska důkladně vyšetří a určí diagnózu. Psovi může předepsat léky a doporučit vám úpravu jídelníčku, který pak spočívá v podávání uvařeného kuřecího masa s rýží a mrkví.
3. Paraziti
Tasemnice, škrkavky nebo třeba měchovci jsou původcem průjmů u pejska. Tito střevní paraziti jsou velmi nepříjemní tvorové, kteří dokáží natropit mnoho škody. A stačí jen, aby pes olíznul při procházce něco, co nemá. Důležité je proto pravidelné odčervení.
Jak zastavit průjem u psa
Pokud je pejsek nakažen parazity, pak je nutné navštívit veterináře a domluvit se s ním na odčervovacím plánu, který je nutné striktně dodržovat. Pejska můžete odčervovat pomocí prášků. Pokud ale tabletku nedokáže sníst a vy se s ním nechcete prát, existují také pasty na odčervení, které umožňují snadnější podání.
4. Zánět střev a žaludku
Většinou je onemocnění vyvoláno tím, co pejsek jíst neměl. Jedná se hlavně o zbytky od stolu, vysokotučné jídlo a další nevhodné potraviny. Příčinou ale může být také pozření jedovatých rostlin nebo polknutí cizího předmětu. Většina onemocnění žaludku a střev přejde bez větších komplikací, ovšem v důsledku dlouhodobých potíží může dojít k dehydrataci pejska.
Co na průjem u psa
Veterináři radí krmit speciálním krmivem s vysoce stravitelnými látkami a zajištění dostatečného množství čerstvé vody. V mnohých případech, pokud je zánět střev a žaludku rozsáhlý, sáhne veterinář po lécích, které jsou ale opět kombinované s úpravou výživy.
Jak se vyvarovat průjmu u psa?
Na závěr přinášíme stručné shrnutí o tom, co dělat, abyste předcházeli průjmu u psa. Pokud budete dodržovat naše rady, je dosti možné, že se s průjmem u mazlíčka nikdy ani nesetkáte.
- dbejte na podávání kvalitního krmiva
- nedávejte psovi zbytky z kuchyně
- nekrmte psa tučným, kořeněným a slaným jídlem
- psa očkujte a odčervujte
- vyvarujte se návštěvě míst, kde hrozí nákaza
Pokud se průjem u psa objeví, pak je nutné upravit jídelníček, dbát na příjem tekutin a navštívit veterináře.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků