Tasemnice kočičí: Vyhrajte boj s nepříjemným parazitem
Kočičí paraziti jsou velmi nepříjemnou zkušeností. Jedním z častých parazitů je tasemnice kočičí. Nákaza je velmi snadná a v kočičích střevech může přežívat velmi dlouho. Proto bychom se tasemnice u kočky měli zbavit co nejdříve. Poradíme, jak se tasemnici kočičí vyhnout, jaké má příznaky a co dělat, když už se u mazlíčka objeví.
Tasemnice kočičí: Nákaza hrozí hlavně venkovním kočkám
Nejčastěji se kočka nakazí z infikovaného masa, hlavně od malých savců jako jsou hlodavci. Ačkoli je kočka domestikovaný mazlíček, stále je to šelma. To, že ráda loví, nezměníme. Proto jsou ve větším ohrožení kočky, které většinu času tráví venku. Kočku máme často z dohledu a nemůžeme vždy uhlídat, co si uloví. Koho může tasemnice kočičí ohrozit?
- Tasemnice kočičí naštěstí člověka běžně nenapadá. Nicméně buďme obezřetní, jsou známé i případy, kdy tasemnice kočičí člověka nakazila.
- Pes je před tasemnicí kočičí v bezpečí. Nepleťme si ji ale s tasemnicí psí, která může jak na psy, tak na kočky.
- Drobní savci se mohou stát přenašeči tasemnice kočičí.
Tasemnice u kočky může parazitovat i několik let
Onemocnění kočky tasemnicí se nazývá tenióza. Tasemnice kočičí je oblý červ, který přežívá v tenkém střevě. Bohužel právě tasemnice kočičí je častým parazitem.
Narozdíl od té lidské vypadá tasemnice kočičí trochu jinak. Má ploché a široké tělo tvořené z postupně se zvětšujících článků. Na hlavě má čtyři přísavky a chobotek s dvěma řadami háčků. Za háčky se tasemnice přichytí na stěnu tenkého střeva.
Tasemnice kočičí měří většinou mezi 15 až 60 centimetry. V některých případech ale dorůstá až do délky 70 centimetrů. Zajímavé je, že tasemnice kočičí nemá žádné smyslové orgány. Má pouze samičí a samčí orgány v každém článku. Články se zaplní vajíčky, pak se oddělují a vychází z kočičího těla ven řitním otvorem. Při tom vypouští vajíčka.
Vajíčka se musí dostat k mezihostiteli. To je malý savec, například myš, hraboš anebo i králík. V něm vajíčko dozrává a stane se z něj takzvaný boubel. Jakmile malého savce sežere kočka, boubel v jejím těle doroste v tasemnici.
Tasemnice kočičí může v mazlíčkovi žít i několik let.
Kočičí paraziti: Tasemnice kočičí není nebezpečná
Nakažení kočky poznáme tak, že má u konečníků a v jeho okolí bílé částečky, které se hýbají a vypadají jako zrnka rýže. Kočičí paraziti můžou být i na ocase nebo na nohou. Dokáží dolézt překvapivě daleko.
Tasemnice u kočky nemusí být jenom jedna. Mazlíček může mít ve svých střevech klidně několik různě starých tasemnic.
Naštěstí ale většinou tasemnice u kočky nezpůsobuje závažnější zdravotní problémy. Zejména, pokud je kočka v dobré kondici a má správnou stravu. Nicméně kočičí paraziti berou mazlíčkovi živiny a vylučování vajíček může být pro kočky nepříjemné.
Zbavte se tasemnice kočičí
Ačkoli není tasemnice kočičí nebezpečná, měli bychom kočce rychle ulevit. Kromě léčiv se zaměřme také na preventivní opatření, aby se tito kočičí paraziti u našeho mazlíčka už neobjevili.
- Zbavit se tasemnice kočičí naštěstí není nic složitého. Ničí ji běžná antiparazitika pro kočky, například s účinnou látkou praziquantel už po prvním podání. Proto si pořiďme například odčervovací tablety anebo spot-on kapky, které tuto látku obsahují.
- Důležitá je prevence. Musíme se držet odčervovacího kalendáře. Zejména u venkovních koček je pravidelné odčervování obzvlášť důležité. Aby se tasemnice u kočky neobjevila, potřebuje antiparazitika každé tři měsíce.
- Kočku krmme kvalitními granulemi. Chutné krmivo mazlíčka zasytí a sníží riziko, že ulovenou kořist pozře. Zároveň kočce dodáváme všechny potřebné živiny, díky kterým bude pro boj s tasemnicí odolnější.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků