Když pes kouše, znamená to, že jste podcenili jeho výchovu!
04. 10. 2018

Zánět dělohy u feny patří mezi zákeřné psí nemoci. Poznejte ho včas!

Hnisavý zánět dělohy u feny je mezi pejsky velmi časté onemocnění. Majitelé jej nedokáží včas identifikovat a začnou nemoc řešit až v rozvinutém stádiu, kdy je často léčba náročnější. Představuje přitom potenciálně smrtelné nebezpečí, jelikož dochází k nahromadění patologického obsahu v děloze s následnou sepsí, tedy otravou krve. Nejvíce trápí nemoc hlavně feny starší 7 let a problémy mohou nastat i u fen, které nikdy nerodily. Poradíme vám, jak zánět dělohy rozeznat včas, aby byla vaše fenka brzo zase v pořádku.

Pyometra neboli hnisavý zánět dělohy u feny

Není snad nebezpečnější onemocnění pohlavního aparátu u fenek, než je pyometra fen neboli bolestivý a hnisavý zánět dělohy. K rozvoji nemoci dochází nejčastěji jeden až tři měsíce po hárání. Vlivem hormonů dochází během hárání k nadměrné stimulaci děložní sliznice. Ta je překrvená, rozmnožují se v ní děložní žlázky, které produkují velké množství hlenu. Hlen se ale nedokáže přes děložní vrstvu vstřebat, hromadí se tudíž v děloze. V případě že zde dojde k bakteriální infekci, pak se rozvíjí hnisavý zánět dělohy u fen.

Čtěte také:

Trápí vás línání srsti u psů? Víme, jak nadměrné línání psa dostat pod kontrolu

Nemoc se vyskytuje hlavně u starších fen, převážně starších 7 let, jelikož si prošly už několika obdobími hárání. Jestli nerozezná majitel fenky nemoc včas, fenka trpí a může dojít až k její smrti.

Zánět dělohy u feny - příznaky se objevují 1 až 3 měsíce po hárání

Je velmi důležité, abyste včas rozeznali příznaky nemoci a okamžitě navštívili s fenou veterináře. Mezi projevy patří především:

  • zvýšené pití a močení
  • snížená chuť k jídlu
  • zvracení
  • apatie
  • únava a spavost
  • hubnutí
  • průjmy
  • dehydratace
  • slabost pánevních končetin

 

Podle průběhu nemoci můžeme rozlišit dva typy hnisavého zánětu dělohy u feny:

Otevřená pyometra - děložní krček je otevřený, fenu trápí výtok z pochvy, který může být krvavý až hnisavý. Barva pak bývá žlutá, šedá nebo zelená. Výtok většinou dosti zapáchá.

Uzavřená pyometra - jedná se o formu se zavřeným děložním krčkem a bez výtoku. Obsah v děloze se hromadí, což se může projevit ve zvětšení břicha.

Ve velmi pokročilých a závažných stavech nastupuje silná dehydratace, nemožnost pohybu, bezvědomí a nakonec úhyn. Jestli fenka trpí některými výše uvedenými příznaky, poté hned navštivte veterináře. Ten vyšetří poševní výtok, pohlavní a močové ústrojí. Poté lékař dokáže určit diagnózu a začít s léčbou.

Jak se zánět dělohy léčí? Chirurgický zákrok nebo konzervativní léčba

V každém případě je potřeba zamezit rozvoji bakteriální infekce podáváním antibiotik. Dále je možné zánět dělohy u feny řešit dvěma způsoby:

Chirurgický zákrok: při zákroku dojde k vyjmutí vaječníků a dělohy. Tento proces se aplikuje v případě uzavřené pyometry, u starších fen nebo u zánětů v pokročilém stádiu. Podávají se antibiotika a infúzní roztoky. Zákrok je nejlepší provádět v inhalační anestezii.

Konzervativní léčba: jedná se o léčení psí nemoci u mladých fen, kdy majitel trvá na zachování plodnosti. Podmínkou je ale otevřená pyometra. Patologický obsah v děloze se vypudí pomocí podávaných léků. Tato léčba je však doprovázená nežádoucími účinky jako je neklid, průjem, zvracení nebo zrychlený dech. Úspěšnost se pohybuje okolo 70 % a fenku je poté potřeba ještě po nějakou dobu sledovat, zda je v pořádku.

Po léčbě potřebuje fena kvalitní krmivo

Zánět dělohy u feny je pro fenku velmi náročný a vysilující, tudíž bude po léčbě unavená a bude potřebovat vaši láskyplnou péči. Především dbejte na to, aby měla ke snědku vždy něco dobrého a kvalitního. Jen kvalitní krmivo ji dokáže rychle postavit na nohy. Vybírat můžete z velkého množství příchutí a druhů. Fence tak i po náročném zákroku přijdou k chuti. Volme granule pro psy s vysokým obsahem kvalitního masa, ryb, vitamínů a minerálních látek, které psi potřebují pro šťastný a dlouhý život.

Ideální prevencí je kastrace feny

Pokud chcete tomuto závažnému onemocnění předejít, pak se doporučuje kastrace. Jestli nemáte mazlíčka určeného primárně na chov a neplánujete štěňata, pak se jedná o ideální způsob, jak fenku uchránit před problémy. Mnozí odborníci tvrdí, že kastrací předejdete nejen zánětu dělohy, ale také falešné březosti, a dokonce tak lze snížit riziko výskytu nádorů mléčné žlázy.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…