Čechratka černohuňatá /Paxillus atrotomentosus/
▪ Čechratka černohuňatá - vzhled
Klobouk je jednobarevný světle nebo tmavě hnědý, povrch jemně sametový, matný, střed často prohloubený. Šířka klobouku je 10-25 cm. Lupeny jsou krémově žluté.
Třeň je zbarvený stejně jako klobouk, výrazně sametově potažený, kompaktní, často excentrický.
Dužnina je masitá, šťavnatá a nažloutlá s nakyslou vůní.
▪ Čechratka černohuňatá - výskyt
Čechratka černohuňatá roste velmi hojně od července do listopadu v jehličnatých a smíšených lesích na pařezech nebo ležících kmenech jehličnanů, zejména smrků a borovic. Čechratka černohuňatá je podobná slabě jedovaté čechratce podvinuté (Paxillus involutus), která se liší špinavě okrovým kloboukem, žlutavým třeněm a růstem ze země, nikoli ze dřeva.
Najdete ji na starých pařezech, ale moc velkou radost houbařům neudělá. Navíc shora vypadá jako hřib hnědý, takže spíš naštve, než potěší.
▪ Čechratka černohuňatá - vliv na zdraví
Zařazení čechratky černohuňaté mezi jedlé houby je naprosto mylné. Zatímco jeden atlas ji popisuje jako jedlou, ale chuťově spíše podřadnou, hodící se v malém množství pouze do směsí s jinými houbami, v jiném atlase je u její fotografie přeškrtnutý příbor a v popisu poznámka, že může vyvolat zdravotní potíže.
▪ Čechratka černohuňatá - možnosti využití
Bude jistě rozumnější sbírat osvědčené druhy a čechratku černohuňatou nechat volně růst. Za těžkých dob, kdy bylo nedostatek potravin, jí lidé pravděpodobně hojně konzumovali. V Rusku lidé tyto houby s různými následky využívají dodnes. Přesto se čechratka černohuňatá ke konzumaci, podle nejnovějších poznatků, velmi nedoporučuje.
Diskuse k článku
RE : Čechratka černohuňatá /Paxillus atrotomentosus/