Hřib žlutý /Boletus junquilleus/
▪ Hřib žlutý - vzhled
Klobouk je 5-15 cm široký, mírně plstnatý, za vlhka mírně slizký, hladký, v mládí citronově žlutý potom zeleno až hnědožlutý.
Rourky a póry jsou citronově až sírově žluté.
Třeň je vysoký 3 - 12 cm a široký 2 - 6 cm. Hřib žlutý je břichatý, na bázi ztenčený, žlutý, bez síťky, vločkatý až jemně plstnatý.
Dužnina je žlutá, po otlačení ihned silně indigově modrající, a to i na povrchu plodnice.
▪ Hřib žlutý - výskyt
Hřib žlutý roste vzácně jednotlivě nebo v malých skupinách, převážně pod duby a buky v nižších polohách, někdy však také ve výše položených smrkových porostech.
▪ Hřib žlutý - vliv na zdraví
Hřib žlutý i ostatní houby obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Tyto látky naše tělo potřebuje. Například v mladých plodnicích se nachází nejvíce bílkovin. Množství vitamínů se v různých houbách liší. Všechny obsahují karoten, - provitamín A, vitamín B1 a B2, také menší množství vitamínu E, D, K, PP a také důležité minerální látky a stopové prvky: vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, mangan a měď. Je však také pravdou, že houby vstřebávají z okolní půdy a ovzduší i nežádoucí prvky, jako je arzén, rtuť a olovo. Proto houby nesbíráme v místech, kde by v půdě mohl být vyšší výskyt těchto prvků.
▪ Hřib žlutý - možnosti využití
Hřib žlutý je chutná a jedlá houba. Vyskytuje se ale v lesích střední Evropy tak málo, že nemá větší praktické využití. V kuchyni ho lze připravovat téměř na všechny způsoby, lze jej i zavařovat a sušit.
▪ Hřib žlutý - recept
Hřibové pikantní topinky
400 g hřibů
8 topinek
1 chilli paprička
100 g anglické slaniny
2 cibule
olej
sůl, pepř
Cibuli pokrájíme na kostičky a osmahneme společně se slaninou. Přidáme houby a podusíme do měkka. Dochutíme chilli papričkou, solí a pepřem. Houbovou směs mažeme na připravené topinky.
Diskuse k článku
RE : Hřib žlutý /Boletus junquilleus/