Kozák kapucínek /Leccinum griseum/
▪ Kozák kapucínek - vzhled
Klobouk je tmavě hnědý až černohnědý, matný, jemně plstnatý. Šířka klobouku je 5 - 12 cm. V mládí mívá světlé skvrny.
Rourky jsou zpočátku krémově bílé, později šedé.
Třeň je s černými nebo černohnědými hustými šupinami. Jeho výška bývá až 20 cm a šířka až 4 cm. Je silný a válcovitý, nahoru zúžený, bělavý.
Dužnina je relativně kompaktní (pevnější než u kozáka březového), většinou se nezbarvuje. Asi po 10 minutách se zbarvuje do růžova. V bází je žlutě nazelenalá, se slabou vůní a mírnou chutí.
▪ Kozák kapucínek - výskyt
Kozák kapucínek roste pod břízami na vlhčích místech jednotlivě nebo v malých skupinkách dost vzácně! Najít ho můžeme od července do října.
▪ Kozák kapucínek - možnosti využití
Kozák kapucínek je jedlý a dobrý. V kuchyni se využijí především mladé plodnice. Používá se hlavně do polévek, houbových směsí, zeleninových pokrmů, do vaječných omelet apod. Na sušení není vhodný. Stejně tak se mnoho nehodí k ostatním způsobům konzervace. Klobouky starších plodnic měknou a tmavnou a snadno červivějí, nohy dřevnatí.
▪ Kozák kapucínek - recept
Kozácký bramborák s čočkou
400 g kozáků
500 g brambor
200 g čočky
60 g slaniny
3 stroužky česneku
olej na smažení
strouhanka dle potřeby
sůl, mletý pepř
majoránka dle chuti
Syrové brambory oloupeme a nastrouháme. Slaninu nakrájíme na kostičky a necháme ji rozpustit na pánvi, přidáme očištěné a nadrobno nakrájené houby a dusíme je do změknutí. Čočku uvaříme doměkka. Scezenou ji přidáme spolu s houbami k nastrouhaným bramborám. Dále přidáme česnek utřený se solí, opepříme, okořeníme majoránkou, zamícháme a lžící tvoříme na pánvi s rozpáleným olejem malé placičky, které osmažíme po obou stranách. Je-li směs příliš řídká, zahustíme ji strouhankou.
Diskuse k článku
RE : Kozák kapucínek /Leccinum griseum/