Kuřátka zlatá /Ramaria aurea/
▪ Kuřátka zlatá - vzhled
Plodnice je vysoká 4 – 10 cm a široká 6 – 12 cm, keříčkovitá, bohatě rozvětvená. Větvičky nejsou příliš dlouhé, ale jsou husté a mají okrovou barvu.
Třeň může být až 4 x 4 cm a je bělavý.
Dužnina je tuhá, krémově bělavá, pod pokožkou žlutavá. Na řezu nemění barvu, voní kořenitě a má nevýraznou barvu.
▪ Kuřátka zlatá - výskyt
Kuřátka zlatá rostou převážně v listnatých lesích, pod duby a habry, v červenci a srpnu, ale mohou se objevit od června do října.
▪ Kuřátka zlatá - vliv na zdraví
Stejně jako celá početná skupina hub obsahují Kuřátka zlatá látky mající vliv na lidské zdraví. Je to především draslík, fosfor, síra a hořčík. Draslík jako takový se v lidském těle podílí na správné funkci svalů, fosfor udržuje pevnost a odolnost zubů a kostí, síra působí jako antibakteriální činidlo a hořčík je důležitou složkou správného vývoje zubů, kostí a pomáhá bezproblémovému přenosu nervových vzruchů.
▪ Kuřátka zlatá - možnosti využití
Kuřátka zlatá jsou velmi ceněnými houbami využitelnými v kuchyni. Jsou to tuhé houby, a proto je nutné je dostatečně tepelně upravit. Jsou vhodné k přípravě podobných pokrmů jako u Kuřátek květákových.
▪ Kuřátka zlatá - recept
Houbová omáčka
2 hrsti sušených hub
1 cibule
sůl, pepř, kmín
2 lžíce hladké mouky
1 hrnek mléka
ocet
cukr
máslo
1 l vody
Sušené houby namočíme do studené vody a necháme máčet alespoň půl hodiny. Vodu můžeme jednou vyměnit. Poté je vyjmeme a nakrájíme na kousky. Na másle osmahneme cibulku, přisypeme hladkou mouku a umícháme cibulovou jíšku. Rozředíme trochou studené vody a pak zalijeme vroucí vodou. Osolíme, opepříme, přidáme kmín, pokrájené houby a přivedeme k varu. Vaříme alespoň 20 minut. V mléce rozmícháme ještě trochu hladké mouky a zavaříme do omáčky. Nakonec omáčku dochutíme octem a cukrem. Můžeme použít i čerstvé houby, nebo houby naložené do kyselého nálevu.
Diskuse k článku
RE : Kuřátka zlatá /Ramaria aurea/