Lištička pomerančová /Hygrophoropsis aurantiaca/
▪ Lištička pomerančová - vzhled
Klobouk má průměr 2–10 cm, v mládí je vyklenutý nebo plochý s podvinutým okrajem, později na středu prohloubený, se zprohýbanými okraji. Povrch klobouku je zpravidla jemně plstnatý, může být i hladký. Má oranžově žlutou až červenooranžovou barvu, na okraji světlejší, větší forma má klobouk hnědě šupinatý. Lupeny sbíhají na třeň, jsou tenké, poměrně husté, vidličnatě větvené, často zvlněné, mají světle až tmavě oranžovou barvu.
Třeň je válcovitý, 2–8 cm dlouhý, do 1 cm tlustý, pod kloboukem rozšířený. V mládí je plný, později dutý, většinou zakřivený, na povrchu jemně plstnatý, barvu má světle až tmavě oranžovou, na bázi černající.
Dužnina je tenká, měkká, později vatovitá, světle oranžové barvy, vůně nenápadná, chuť nepříjemně natrpklá. Výtrusný prach je bělavý.
▪ Lištička pomerančová - výskyt
Lištička pomerančová upřednostňuje jehličnaté lesy, můžete ji najít mezi jehličím nebo rovnou na starém dřevě. Roste na podzim, od září do listopadu. Lze si ji splést s liškou obecnou, ta se ale na pařezech nevyskytuje. Lištička pomerančová sice není s liškami příbuzná, nicméně podobnost s nimi jí dala roztomilé jméno.
▪ Lištička pomerančová - vliv na zdraví
Lištička pomerančová je hojný druh houby, který někteří nezkušení houbaři zaměňují za lišky. Lištička pomerančová není sice nebezpečná, ale může způsobit zažívací obtíže.
▪ Lištička pomerančová - možnosti využití
Mykologové ani laičtí houbaři nejsou jednotní v tom, zda je vhodné houbu konzumovat. Atlasy se o lištičce pomerančové většinou vyjadřují jako o houbě nejedlé ke kuchyňské úpravě nevhodné.
Diskuse k článku
RE : Lištička pomerančová /Hygrophoropsis aurantiaca/