Ohnivec šarlatový /Sarcoscypha coccinea/
▪ Ohnivec šarlatový - vzhled
Plodnice je široká 2 – 5 cm, číškovitá, miskovitá až talířovitá. Na svrchní straně je hladká, karmínově až šarlatově červená, okraj má žlutavý. Plodnice ohnice šarlatového je na své spodní straně jemně plstnatá, bělavá, později špinavě narůžovělá, ve stáří a při zasychání okrově bělavá.
Třeň je malý 0,5 – 3 cm vysoký a 0,2 – 0,5 cm široký. Bývá obvykle pevný a plstnatý až jemně chlupatý, špinavě bělavý. Může se stát, že není vůbec vyvinutý.
Dužnina je dost tenká, v mládí voskovitá, později tuhá a bělavá.
▪ Ohnivec šarlatový - výskyt
Ohnivec Šarlatový roste vzácně v předjaří a začátkem jara na tlejícím dřevě listnáčů zejména habrů, olší, akátů a lip. Velice podobné druhy rostoucí v České republice jsou ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca) a ohnivec jurský (S. jurana). Tyto tři druhy je od sebe možno spolehlivě rozlišit v zásadě jen mikroskopicky. Ohnivec šarlatový má vskutku příznačné jméno, protože lepší příklad červeně šarlatové snad neexistuje. A aby byla barva ještě více zvýrazněná, vyskytuje se ohnivec šarlatový v kombinaci se sněhem. Důvod je prostý. Tající sníh poskytuje značné množství vody, kterou ohnivec šarlatový potřebuje ke své existenci. Dřevo, ze kterého vyrůstá, je doslova „nacucané“ vodou.
▪ Ohnivec šarlatový - vliv na zdraví
Houby jsou to nejedlé, i když neškodné. Naopak vyznačují se léčivými (desinfekčními) účinky, čehož údajně pro své zdraví využívali již před mnoha lety někteří indiáni.
▪ Ohnivec šarlatový - možnosti využití
Přesto že je ohnivec šarlatový nejedlý, je vždy velmi příjemné ho v zimní či předjarní přírodě objevit. Jeho krásný rudý kalich je pastvou pro oči, a protože je jeho výskyt značně omezený, můžeme se z nálezu takové houby vždy velmi potěšit.
Diskuse k článku
RE : Ohnivec šarlatový /Sarcoscypha coccinea/