Ryzec krvavomléčný /Lactarius sanguifluus/
▪ Ryzec krvavomléčný - vzhled
Klobouk 4 – 12 cm, v mládí nízce sklenutý, brzy plochý a na středu vtlačený, na okraji zpočátku podvinutý, později ostrý, poměrně masitý, pokožka za vlhka lepkavá, za sucha se slabým stříbrným leskem, na okraji mladých plodnic ojíněná, většinou světle oranžová.
Lupeny dosti nízké, husté, často viditelné, v mládí světle okrové, později oranžově načervenalé, v dospělosti přibírající nafialovělý odstín.
Třeň 3 – 6 x 1,5 – 2,5 cm, vždy kratší než průměr klobouku, tvrdý, ve stáří dutý a křehký, ojíněný, na světle fialovém až masově načervenalém podkladě, v dospělosti s hnědookrovými až vínově červenými ďubkami.
Dužnina zpočátku tvrdá a pevná, později křehká, nažloutlá, nad lupeny a pod pokožkou třeně na řezu krvavě červenající, voní ovocně, chutná kořenitě.
▪ Ryzec krvavomléčný - výskyt
Ryzec krvavomléčný roste pouze pod borovicemi. Dává přednost vápenatým půdám v podhorském a horském pásmu.
▪ Ryzec krvavomléčný - vliv na zdraví
Houby vstřebávají ze svého okolí některé nežádoucí prvky, a to i jedovaté (rtuť, arzén, chrom, apod.). Koncentrace těchto prvků může být v houbách několikrát vyšší než v okolní půdě. Proto v žádném případě nelze doporučit sběr hub ve spádové oblasti elektráren. Totéž platí pro sběr hub v příkopech a na okrajích lesa podél silnic.
▪ Ryzec krvavomléčný - možnosti využití
Ryzec krvavomléčný je velmi chutný, použitelný stejně jako ryzec pravý.
▪ Ryzec krvavomléčný - recept
Houbová omáčka s česnekem
300 g hub
6 stroužků česneku
1 dl oleje
9,5 dl octa
sůl
Nakrájené houby uvaříme v malém množství vody. Po odpaření vody k nim přidáme česnek rozetřený se solí, olej, ocet a zamícháme.
Diskuse k článku
RE : Ryzec krvavomléčný /Lactarius sanguifluus/