Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.
Smrž polovolný /Morchella hybrida/
01. 02. 2012
▪ Smrž polovolný - vzhled
Klobouk je vysoký až 4 cm a 1 – 3 cm široký a dutý. Má kuželovitý až zvoncovitý tvar, jeho spodní třetina až polovina je volná, zbylá část přirostlá ke třeni. Vnější plodnou stranu pokrývají dost ostrá podélná žebra, na ostří tmavnoucí až do černohnědé, v jamkách světlejší.
Třeň dorůstá až 12 cm a široký je až 3 cm. (U formy gigas až 25x4 cm). Je dutý, nestejně tlustý, v dospělosti podélně rýhovaný, na povrchu s moučnatými vločkami. Má bělavý nebo nažloutlý nádech.
Dužnina je tenká, křehká s nápadnou vůní a chutí.
▪ Smrž polovolný - výskyt
Smrž polovolný roste v dubnu a květnu v teplých listnatých hájích, v zahradách a sadech. Nalézt se dá také v lužních lesích a křovinách.
▪ Smrž polovolný - vliv na zdraví
Smrž polovolný se jako ostatní houby dá použít i při redukci váhy, protože neobsahuje tuk a dlouhodobě udržuje pocit sytosti. I ve smržích je řada prospěšných látek, jako je draslík a hořčík. Může také přispět k vyčištění usazeného cholesterolu z krevního řečiště.
▪ Smrž polovolný - možnosti využití
Tento smrž je použitelný do pokrmů i ke konzervaci a před použitím se nemusí spařovat. Je velmi chutný, ale není příliš vydatný.
▪ Smrž polovolný - recept
Smržová omáčka
200 g hub
sklenice mléka
lžíce másla
pepř a sůl
Nakrájené smrže dusíme ve vlastní šťávě, potom osolíme a podlijeme lžící vody. Když jsou měkké, zahustíme je mlékem, ve kterém jsme rozpustili lžičku másla a rozmíchali mouku. Podáváme s bramborovými noky nebo vařenými brambory.
Diskuse k článku
RE : Smrž polovolný /Morchella hybrida/