Šťavnatka slonovinová /Hygrophorus eburneus/
▪ Šťavnatka slonovinová - vzhled
Klobouk je široký 3 - 10 cm, se širokým tupým vrcholem, na okrajích je v mládí podvinutý. Pokožka klobouku je velmi slizká, na okraji krémově bělavá, na temeni tmavší. Lupeny má šťavnatka slonovinová nízké a řídké, sbíhající se na třeň.
Třeň je vysoký 4 - 10 cm a široký až 2 cm. I třeň je velmi slizký, slámově nažloutlý se slizovitým prstenem.
Dužnina je měkká a bělavá, pod pokožkou klobouk slámově žlutavá. Má slabou nevýraznou chuť i vůni.
▪ Šťavnatka slonovinová - výskyt
Šťavnatka slonovinová roste především v listnatých lesí a její výskyt je nejčastější ve skupinách. Najít ji můžete od srpna do listopadu. V Americe této houbě říkají cowboy´s handkerchief, což znamená kovbojův kapesník.
▪ Šťavnatka slonovinová - vliv na zdraví
Přestože čerstvé houby obsahují až 95 % vody a mají nízkou energetickou hodnotu, jejich výživná hodnota je vysoká. Obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Tyto látky naše tělo potřebuje. Například v mladých plodnicích se nachází nejvíce bílkovin. Usušené mladé houby jich obsahují až 30 %. Houby také v sobě mají chitin, který napomáhá pohybu střev, a tím i trávení.
▪ Šťavnatka slonovinová - možnosti využití
Šťavnatka slonovinová je jedlá a chutná houba, kterou můžeme v kuchyni užívat do směsí, smaženic, omáček a jiných pokrmů. Nejlépe chutná, je-li využita za čerstva.
▪ Šťavnatka slonovinová - recept
Houbové rizoto
4 sáčky rýže
plný talíř čerstvých hub
1 cibule
3 papriky
2 mrkve
2 lžíce oleje
mletá sladká paprika
sůl
Ve vařící vodě spaříme dobře očištěné houby, které si následně nakrájíme na kousky. Oloupeme cibuli a nakrájíme nadrobno. Papriky opláchneme (ideálně každou jiné barvy), rozkrojíme je a vyčištěné nakrájíme. Ještě zbývá očistit a nakrájet mrkev. Podle návodu uvaříme vybranou rýži. Na oleji orestujeme nakrájenou cibuli a dále postupně přidáváme nakrájenou papriku s mrkví. Po chvíli k zelenině přidáme také houby, sladkou mletou papriku (můžeme částečně i pálivou podle chuti). Vše podle chuti osolíme a necháme krátce podusit nejlépe pod pokličkou, dokud nám zelenina nezměkne. Přebytečnou vodu slijeme a takto připravenou houbovou směs smícháme s uvařenou rýží.
Diskuse k článku
RE : Šťavnatka slonovinová /Hygrophorus eburneus/