Štítovka černolemá /Pluteus tricuspidatus/
▪ Štítovka černolemá - vzhled
Klobouk je 5 - 15 cm široký, v mládí polokulovitý, později rozprostřený až vmáčklý, s tupým hrbolem uprostřed. Pokožka je paprsčitě vláknitá, na středu až jemně šupinkatá, tmavě tabákově hnědá, nebo černohnědá, na okraji světlejší, s ostrým okrajem často přesahujícím lupeny.
Třeň je válcovitý, k bázi ztloustlý (až na 25 mm), 5 - 16 cm dlouhý, 6 - 17 mm široký, plný, na bělošedém podkladě podélně tmavohnědě vláknitý, někdy s fialovým nádechem.
Dužnina je v klobouku bělavá, ve třeni vodnatě šedě mramorovaná; má nepříjemnou chuť a houbově nasládlou vůni.
▪ Štítovka černolemá - výskyt
Štítovka černolemá roste v podhůří a na horách na tlejícím dřevě jehličnanů, zvláště na smrcích, borovicích a jedlích. Charakteristické pro tento druh je, kromě místa výskytu, větší vzrůst a bílé lupeny na ostří výrazně černě lemované.
▪ Štítovka černolemá - vliv na zdraví
Houby jelikož jsou těžce stravitelné, nekonzumujte je ve větších dávkách, aby nedocházelo k přetěžování trávicího ústrojí. Zvláště opatrně by s houbami měly zacházet osoby s nemocemi žlučníku a žaludku. Také malé děti a starší lidé to s houbami nesmí přehánět. Stravitelnost hub můžeme zlepšit tím, že je nakrájíme na malé kousky, osolíme a okyselíme citronem nebo octem. Není dobré jíst houby na noc.
▪ Štítovka černolemá - možnosti využití
Štítovka černolemá je jako ostatní jedlé houby v kuchyni velmi vítaná a hodí se na mnoho způsobů úpravy.
▪ Štítovka černolemá - recept
Čertovské houby
300 g tvrdších hub
50 g másla
150 ml smetany
lžíce plnotučné hořčice
lžíce kečupu
lžíce sójové omáčky
lžíce citronové šťávy
sůl a pepř
muškát
Houby nakrájejte na plátky a poduste na másle. Ze smetany, hořčice, kečupu, sójové omáčky, citronové šťávy a koření připravte omáčku, kterou pak houby zalijte. Alespoň 15 minut směs znovu duste. Podávejte s chlebem nebo pečivem.
Diskuse k článku
RE : Štítovka černolemá /Pluteus tricuspidatus/