Strmělka šedoplstnatá (Alexandrova) /Clitocybe alexandrii/
▪ Strmělka šedoplstnatá - vzhled
Klobouk má strmělka šedoplstnatá široký 5 – 20 cm, nízce sklenutý nebo plochý, na středu mělce vmáčknutý, bez hrbolku, na okraji dlouho výrazně podvinutý, tlustomasý, tvrdý, nehygrofánní, v mládí jemně plstnatý, v dospělosti jemně šupinkatý, světle hnědý nebo šedohnědý, někdy koncentricky pokrytý tmavšími červenavě hnědými skvrnkami, na okraji v mládí světlejší.
Lupeny krátce sbíhají na třeň, jsou nestejně dlouhé, okolo třeně viditelné, nízké, pružné, šedokrémové.
Třeň má 4- 8 x 2 – 4 cm, je válcovitý, na bázi často rozšířený, robustní, pevný, s korovitou pokožkou a tuhou dužinou, v mládí hladký, v dospělosti na bělavém podkladě s hnědavými šupinkami, na bázi bělavě plstnatý.
Dužnina tlustá, kompaktní, pružná, málo šťavnatá, ve třeni houževnatá, bělavá, ve stáří s hnědavým nádechem, voní příjemně, ovocně, chuť má mírnou.
▪ Strmělka šedoplstnatá - výskyt
Strmělka šedoplstnatá roste v jehličnatých lesích, zejména ve smrčinách, výjimečně i pod listnáči.
▪ Strmělka šedoplstnatá - vliv na zdraví
Houby mají, i přes nízkou energetickou hodnotu, dost vysokou hodnotu výživovou. Obsahují látky, které lidský organismus potřebuje ke své činnosti (bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny). I když se tyto látky dají pohodlněji získat z jiných potravin, je jejich výskyt v houbách pozoruhodný.
▪ Strmělka šedoplstnatá - možnosti využití
Strmělka šedoplstnatá je jedlá, vydatná, v mládí chutná houba, vhodná k libovolné úpravě začerstva i ke konzervování v octě. Třeně, ale také klobouky starých plodnic, jsou tuhé, těžce stravitelné a proto se na konzumaci nehodí.
▪ Strmělka šedoplstnatá - recept
Houbové hranolky
400 g hub
1 vejce
40 g tuku
2 lžíce strouhanky
sůl
Houby nakrájíme na hranolky, povaříme deset minut ve slané vodě, scedíme, obalíme v rozšlehaném vejci a strouhance a osmažíme ze všech stran na tuku.
Diskuse k článku
RE : Strmělka šedoplstnatá (Alexandrova) /Clitocybe alexandrii/