Václavka tmavá /Armillaria ostoyae/
▪ Václavka tmavá - vzhled
Klobouk může v šířce dosáhnout až 10 cm. Hnědavá až nažloutlá pokožka je v mládí pokryta vločkatými šupinkami, které mohou v průběhu doby zmizet. Lupeny jsou zpočátku bělavé, později se zabarvují žlutavě až hnědavě, jsou bíle pomoučené výtrusy a slabě sbíhavé na třeň.
Třeň je štíhlý, až 15 cm vysoký. Obklopuje jej bělavý až lehce nahnědlý prsten. Je to zbytek plachetky, která původně zakrývala lupeny.
Dužnina je bělavá, ve třeni až narezavělá, voní téměř jako plísňový sýr, chuť má mírně natrpklou.
▪ Václavka tmavá - výskyt
Václavka tmavá roste v trsech na pařezech, kmenech a kořenech stromů, především jehličnanů, ale lze ji najít i u listnatých stromů. Nalézt tuto houbu můžeme od září do listopadů.
▪ Václavka tmavá - vliv na zdraví
Jako léčivku znala tuto houbu už medicína staré Číny. Tehdy používali tonikum z václavek na plicní a jaterní choroby a žaludeční potíže. K léčbě využívali i podhoubí, ze kterého se vyráběly léky na posílení plic a trávicího traktu. Pravidelné užívání václavky je prevencí pálení žáhy, zabraňuje vysušování pokožky, působí proti bolestem zad, pomáhá potlačovat příznaky epilepsie. Václavka tmavá je také preventivním lékem proti šerosleposti a jiným očním chorobám a zlepšuje prokrvení mozku.
▪ Václavka tmavá - možnosti využití
Houba je za syrova mírně jedovatá, proto je nezbytná její delší tepelná úprava, během které se z ní vytratí člověku nebezpečné látky. Václavka tmavá se používá k přípravě různých druhů jídel, často se nakládá do octa či sladkokyselého nálevu.
▪ Václavka tmavá - recept
Václavky jako paprika
300 g václavek
30 g másla
1 cibule
sladká paprika
1/8 l smetany
sůl
Na rozpuštěném másle zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme celé nebo půlené hlavičky václavek, 1/2 lžičky papriky, osolíme a dusíme asi 15 minut. Hotové zalijeme smetanou a jako přílohu podáváme bramborové noky.
Diskuse k článku
RE : Václavka tmavá /Armillaria ostoyae/