Chřipka nebo viróza? Alternativní léčba poradí i s tím, jak se zbavit nachlazení

img
15. 09. 2020

Chřipka, nachlazení, virózy – přichází každoročně na podzim a na jaře. Běžné onemocnění, které nám může podstatně zkomplikovat život. Přitom prevence není složitá. A když už na nás náhodou nějaký bacil přeci jen sedne, poradíme vám, jak se zbavit nachlazení. Alternativní léčba na tohle vcelku dobře funguje.

Alternativní léčba nabízí mnoho způsobů, jak se postarat o to, aby na nás chřipka či nachlazení nemohlo. Některé fungují, jiné méně. Zaměřili jsme se především výhradně na koření. Je účinné, používáme ho všichni a chřipka s ním nemá šanci. Tedy – jak se zbavit nachlazení a chřipky?

Čtěte také:

Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení

Sezónní chřipka: Jak může pomoci koření?

Běžně ho míváme v kuchyni, běžně ho používáme. Nikdy nás nejspíš nenapadlo, že by se s ním dalo dělat i něco jiného. To je však chyba. Koření má spoustu možností využití. Jedním z nich je právě i první pomoc při příznacích respiračního onemocnění. Alternativní medicína je přesvědčena, že v začátcích onemocnění může být koření velmi nápomocno.

Chřipka, virózy i nachlazení: Vanilka pravá

Chřipka a vanilka – jde to vůbec dohromady? Za dávných dob je toto koření hojně využívalo jako přírodní pomocník na vysokou horečku. A vzhledem k tomu, že i povzbuzuje organismus k větší produkci hormonu štěstí, byla považována i za afrodiziakum. A alternativní léčba ji díky jejím účinkům často využítá. Indiáni ji dokonce pro její účinky opatrovali jako posvátnou rostlinu.

Po světě je známo více než 100 druhů vanilky, všechny rostou v tropech. Alternativní medicína využívá jen některé druhy. Údajně však mají fungovat jako „startér“ organismu, pokud na nás sedne chřipka, viróza nebo nachlazení.

Jak se zbavit nachlazení? Domácí vanilkový extrakt jako pomocník

Přísady:

  • 1 kvalitní vanilkový lusk
  • 50 ml dobrého čistého alkoholu

Příprava:

Vanilkový lusk podélně rozřízneme nebo posekáme na malé kousky. Vložíme do uzavíratelné nádoby. Zalijeme jej připraveným alkoholem a nádobu pevně uzavřeme. Alternativní léčba uvádí, že by se měl nechal louhovat po dobu půl roku. Poté lusky vyjmeme a extrakt přefiltrujeme přes jemné plátno nebo kávový filtr. Takto vyrobený vanilkový extrat vydrží bez obav několik let. Je však nutné uchovávat ho v chladu, suchu a temnu. A co s použitými vanilkovými lusky? Usušte se a přihoďte je do nádoby k moučkovému nebo třtinovému cukru. Připravíte si tak domácí vanilkový cukr.

Chřipka na útěku: Skořicovník cejlonský

Skořice umí tělo pořádně prohřát, chřipka díky ní se může značně zkrátit. Tak to alespoň vidí alternativní léčba. Ale pozor – užívat bychom ji neměli v případě, že máme vysokou horečku. Skořice totiž tělo pořádně prohřeje. Alternativní léčba však skořici využívá i mnoha dalšími způsoby. Například jako přírodní spalovač tuků. Umí totiž perfektně využít veškerou energii z jídla. A jak se zbavit nachlazení?

Skořice má jako přírodní pomocník (chřipka, viróza, nachlazení) poměrně slušnou historii. Využívá se především jako jemný rozemletý prášek, čaj nebo olej. Musí se však používat opatrně, protože je velmi silná. Lékaři před ní jeden čas dokonce varovali – kvůli obsažené látce – cumarinu. Byli přesvědčeni, že cumarin škodí zdraví. Výzkumy však naštěstí nic takového neprokázaly. Dokonce i v lékárně se dají sehnat produkty s obsahem skořice. Chřipka i nachlazení se díky nim může zkrátit. Vždy se však raději poraďte s lékárníkem.

Jak se zbavit nachlazení? Badyáník pravý

I když se o badyánu říká, že má především antibakteriální účinky, dokáže si poradit i v případě, že nás přepadne chřipka nebo nepříjemné nachlazení. Alternativní léčba je o tom přesvědčena. Badyán je plod jihočínského magnoliového stromu. Respektive keře, který však dorůstá výšky šest až osm metrů. Začíná plodit zhruba v šesti letech a pokračuje cca do svých stých narozenin. Jako spousta dalších druhů koření, i badyán tělo prohřívá. Chřipka před ním doslova utíká, zejména tedy ta střevní. Právě na zažívací ústrojí badyán totiž nejvíc působí. Alternativní léčba ho využívá právě také jako doplněk respiračních onemocnění, zejména na dusivý kašel. Ideální použití je ve formě čaje.

Jak se zbavit nachlazení a kašle? Badyánový čaj

Přísady:

  • 1 lžička nadrceného badyánu
  • 200 ml vroucí vody

Příprava:

Badyán zalijeme vroucí vodou a vše necháme deset minut louhovat. Poté přecedíme, a můžeme popíjet. Chřipka vezme nohy na ramena.

koreni cin

Chřipka a virózy – prevence: Kardamovník obecný

Obyčejný kardamom a přitom by člověk ani neřekl, že jde o jedno z nejdražších koření na světě. Alternativní léčba využívá zejména buď naložený nebo mletý kardamom. Ten je, mimochodem, i jednou ze složek indické směsi karí. Chřipka, nachlazení, únava a horečka jsou některými z obtíží, se kterými si kardamom ví rady. Dříve se na tyto obtíže využívat zejména oddenek rostliny. A ještě něco zajímavého umí – chcete-li mít po celý den svěží dech, můžete žvýkat jeho semena. Hravě si poradí se všemi nežádoucími pachy.

Jak se zbavit nachlazení? Tinktura z kardamomu

Přísady:

  • 1 polévková lžíce kardamomových semen
  • 2 dcl min. 60% lihu

Příprava:

Chřipka, virózy i nachlazení utečou. Alternativní léčba má řešení. Semena kardamomu necháme dva týdny louhovat v lihu. Každý den pořádně protřepeme. Za dva týdny přecedíme, přelijeme do uzavíratelné sklenice a pevně uzavřeme. Skladujeme ideálně na chladném a tmavém místě. Rozředěné s vodou můžeme také využít i místo ústní vody.

Autor článku: Monika Poledníková  

Napsat komentář: Chřipka nebo viróza? Alternativní léčba poradí i s tím, jak se zbavit nachlazení

RE: Chřipka nebo viróza? Alternativní léčba poradí i s tím, jak se zbavit nachlazení

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.