Chutná vám káva? Vypěstujte si vlastní kávovník!

img
04. 08. 2020

Káva je oblíbeným nápojem ve všech koutech naší země. Přesto, že Češi pijí kávu nadmíru, tak kávovník pěstujte jen málokdo. Přitom jde o pěknou dekorativní rostlinu, které se u vás může dobře dařit. Vypěstujte si kávovník, poradíme vám, jak na to.

Káva je nápojem, který si Češi dopřávají především po ránu. Dokonale probere. Stále se vedou diskuze o tom, jestli káva je nebo není zdravá. Nicméně většina odborníků říká, že dva až tři šálky v žádném případě nemohou ublížit. Ba naopak. Jsou spíše prospěšné. A co teprve, kdy si kávu vypěstujeme doma na vlastním kávovníku!

Oblíbený tropický kávovník

Kávovník patří do čeledi mořenovitých. Rostlina je typická až patnáct centimetrů dlouhými, temně zelenými a lehce zvlněnými listy, které se lesknou. Právě díky listům je kávovník je v domácích podmínkách hezkou ozdobou. Kvítky kávovníku svou vůní připomínají jasmín. Postupně se však mění na červené plody. Právě v nich jsou ukrytá semena. A z nich se připravuje onen oblíbený lahodný nápoj – káva.

Kávovník (nejen) na ozdobu

Do rodiny kávovníků patří asi 100 druhů rostlin. Avšak jen tři se využívají komerčně. Tedy se z nich vyrábí káva, kterou známe. Všechno jsou to velké keře, které dorůstají výšky až pět metrů. Pěstují se v tropickém a polotropickém pásu. Kávovník má velmi rád teplé a vlhké podnebí. Ale nemějte obavy, kávovníku se bude dařit i ve vašem obývacím pokoji.

Kávovník a káva: Vypěstujte si vlastní rostlinu

Kávovník sice určité požadavky na pěstování má, ale není to nic, co byste nezvládli. Když to vezmeme kolem a kolem, lze kávovník považovat za relativně nenáročnou rostlinu. Musíme mu jen dopřát podmínky, ve kterých se bude „cítit“ dobře. V zahradnictví se také poraďte o tom, jaký kávovník si k vám domů nejlépe můžete pořídit. Pro pěstování v domácích podmínkách se prodávají rostliny, které dorůstají výšky maximálně jednoho a půl metru. Ani o květy vás kávovník neochudí. Vykvetou na něm krásné bílé nebo žluté květy. A pokud o svůj kávovník budete opravdu dobře pečovat, neminou vás ani vlastní plody. Káva z nich pak bude jedinečná. Ale pojďme na to od začátku…

Kávovník z obýváku: Pěstování

V zahradnictví bude třeba koupit si kvalitní semena nebo rovnou malou rostlinku. Druhá varianta je pochopitelně praktičtější a snadnější. Rovněž pro svůj kávovník kupte kvalitní zeminu. A nezapomeňte ani na hnojivo. To je třeba rostlině dopřávat zhruba dvakrát do měsíce. Květináč je pak dobré umístit na světlé místo. Ne však přímo na místo, kam dopadají sluneční paprsky. Ty by mohly kávovník spálit.

kava kavovnik

Teplota v místnosti, kde kávovník bude, by měla být trošku vyšší. Alespoň 24 stupňů. Dejte jej proto do nejteplejší místnosti v bytě. Pak už mu stanoviště neměňte a nechte jej na jednom místě. Změny nemá rád. Stejně tak kávovník nepřemísťujte v létě ven. Jistě to budete myslet dobře, ale jemu by to spíše ublížilo. Nejlépe bude, pokud kávovník bude celý rok v jedné místnosti v bytě. Plodit začne až třetím nebo čtvrtým rokem. A káva z něj bude jedinečná a originální!

Kávovník – nejběžnější druhy:

Kávovník arabský – zhruba tři čtvrtiny světové produkce kávy jsou právě typy Arabica. Plodí třetím rokem, plody pak dává bez pauzy až 35 let.  

Kávovník robusta – výhodou je, že rodí už druhý rok po vysazení. Rovněž je velice odolný vůči nízkým teplotám i nemocím, které postihují kávovníkové plantáže. Zrna Robusty mají až třikrát více kofeinu než Arabiky.

Kávovník – recept

Domácí káva z vlastního kávovníku

Jestliže se vám podaří docílit toho, že váš domácí kávovník plody urodí, pak je určitě zužitkujte. Káva z něj sice nebude stejná, jako z tropického pásu, ale máte se na co těšit. Pochutnáte si. Semena kávovníku je nutné nejprve nasucho na pánvi opražit. Tento krok by měl trvat zhruba dvacet minut. Zrna je nutné neustále míchat, nesmí se připálit. Pak je nechte zcela zchladnout. Umelte je najemno na kávovém mlýnku. Následně se z nich dá připravit už káva taková, na jakou jste zvyklí.

Autor článku: Monika Poledníková

Napsat komentář: Chutná vám káva? Vypěstujte si vlastní kávovník!

RE: Chutná vám káva? Vypěstujte si vlastní kávovník!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.