Káva je skutečně zdravá, nové studie to prokazují!

Káva je skutečně zdravá, nové studie to prokazují!
06. 01. 2020

Zatímco dříve byla káva považována za nezdravou a návykovou záležitost, dnes se začíná hovořit o jejich pozitivních účincích na lidské zdraví. A dokonce je už vyvrácena i fáma, která se v minulých letech šířila – káva s mlékem vašemu tělu rozhodně neuškodí.

Nejnovější studie prokazují, že pití kávy je vlastně zdravé a prospěšné. Ano, dokonce i s mlékem. Tyto názory také propaguje známá odbornice na výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Čtěte také:

Cibetková káva - ochutnejte luxus v jednom šálku

Negativní účinky kávy

Víme, že pití kávy se nedoporučuje u osob s vysokým krevním tlakem, u těhotných žen a dětí, při žaludečních vředech a nesnášenlivosti kofeinu. Specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková uvádí, že pokud někomu nedělá dobře stimulační účinek kávy a obtížně usíná, měl by se vyvarovat pití kávy zejména v odpoledních hodinách a navečer.

U těhotných žen se skutečně káva doporučit nemůže, protože její účinky v době těhotenství nejsou dostatečně prokázány a někteří lidé, natožpak děti, nesnášejí dobře v kávě obsažený kofein. Káva totiž také zvedá krevní tlak, což nemusí udělat dobře těm, kteří na vysoký tlak již trpí.

Pití kávy snižuje riziko demence

Kofein ale mívá i řadu pozitivních účinků, ačkoliv se jedná spíše o účinky krátkodobého rázu jako je například zlepšení nálady, celkové povzbuzení a dodání energie. Podle PharmDr. Margit Slimákové káva tělu dodává dostatek antioxidantů a na základě nejnovějších studií prý prodlužuje život a zlepšuje mozkové funkce.

zelená káva

Důkazem mohou být například studie prokazující o 65 % nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby při pravidelném popíjení kávy. Rovněž studie z roku 2011 poukazuje na nižší riziko vzniku demence u žen, a to při konzumaci 4 - 5 šálků kávy denně.

Káva a cigareta po ránu

Margit Slimáková vysvětluje, že káva není zdravá v případě, kdy se z ní už stává sladký dezert nabitý množstvím kalorií. Tedy pokud si kávu dopřáváme i s hustou smetanou nebo šlehačkou, cukrem a dalšími ochucovadly.

Připravte si kávu hned na několik způsobů. Umí zahřát i osvěžit.

S nezdravým pitím kávy se ale pojí také kouření, posedávání v kavárnách a barech, konzumace alkoholu a celkově nezdravý životní styl. Není tedy potom divu, že nám káva škodí, říká odbornice na výživu.

Zelená káva a hubnutí

A jak je to se zelenou kávou? Skutečně se po ní hubne? Někteří odborníci tvrdí, že se jedná o podvod, ale pravdou je, že zelená káva, která je nepražená, obsahuje daleko více antioxidantů, a samozřejmě i více kofeinu. Zřejmě proto dodává tělu více prospěšných látek, po nadmíře kofeinu se hubne a stimulovaný člověk má zrychlený metabolismus a menší chuť k jídlu či k lenošení.



Napsat komentář: Káva je skutečně zdravá, nové studie to prokazují!

RE: Káva je skutečně zdravá, nové studie to prokazují!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.