Divadlo ABC - pražská scéna, kde ožívá Smetana i Werich

img
17. 03. 2017

Osvobozené divadlo. To byl ve 30. letech minulého století významný pojem na československé divadelní scéně. Dvojice Jan Werich a Jiří Voskovec bavila diváky svými komediemi i trefnými satirami na tehdejší společenské dění. A právě oni také položili základy pro Divadlo ABC, které funguje na stejné adrese jako dříve od roku 1958 Osvobozené divadlo.

Voskovec s Werichem opět na scéně. V divadle ABC

Na historickou tradici, kterou se nemůže žádná jiná scéna chlubit, Divadlo ABC rozhodně nezapomíná. Na legendární duo Jana Wericha a Jiřího Voskovce vzpomíná například prostřednictvím hudebního představení s názvem V+W revue, které režíruje současný umělecký šéf divadla Petr Svojtka.

Čtěte také:

Městské divadlo Brno – mix proslulých muzikálů i shakespearovských dramat

Zúžit historii divadla pouze na Osvobozené divadlo ovšem rozhodně nestačí. Během minulých let se totiž Divadlo ABC pyšnilo skvělými režiséry i prvotřídními herci, díky čemuž obstálo v tvrdé konkurenci pražských divadel.

Éra Osvobozeného divadla

Palác U Nováků v pražské Vodičkově ulici, kde dnes sídlí Divadlo ABC, se stal divadelní scénou poprvé v roce 1930. Tehdy se do komfortního sálu přestěhovalo Osvobozené divadlo, jež v té době stálo na dvojici komiků Werich - Voskovec. Své působení v paláci U Nováků zahájili představením Líčení pokračuje.

Během 30. let minulého století začalo mít Osvobozené divadlo problémy s cenzurou kvůli svým satirickým hrám, které byly zaměřené na politiku a kritiku nacismu. I kvůli tomu Werich s Voskovcem v roce 1935 divadlo uzavřeli, avšak o rok později se do něj vrátili. Éra Osvobozeného divadla nakonec skončila v listopadu 1938, kdy divadlu byla Zemským úřadem odebrána koncese.

Nejlepší léta Divadla ABC pod Ornestem

Další část divadelní historie v paláci U Nováků se tak začala psát až po konci druhé světové války. Uvolněné místo po Osvobozeném divadle zaujala v roce 1951 divadla na pomezí kabaretu, revue a cirkusu pod názvem Pražské estrády.

O čtyři roky později přišlo další střídání, kabaretní představení nahradilo Divadlo Satiry, v němž účinkovaly pozdější slavné osobnosti jako Lubomír Lipský či Stella Zázvorková. Svůj současný název Divadlo ABC získalo v roce 1958, a to kvůli politickým důvodům.

Tím však vývoj zdejší divadelní scény rozhodně neskončil. V roce 1962 bylo totiž Divadlo ABC sloučeno s dalšími dvěma divadly a začalo tvořit ucelený soubor působící na třech scénách pod názvem Městská divadla pražská. Divadlo ABC od té doby prožívalo svá nejlepší léta, a to díky tomu, že soubor divadel vedl režisér Ota Ornest, který byl uznávaný jak herci, tak i odbornou veřejností a samotnými diváky.

Divadlo ABC + Rokoko= Městská divadla pražská

Městská divadla pražská se poté rozdělila až po roce 1989, Divadlo ABC fungovalo samostatně a od roku 1994 až do roku 2006 se zaměřovalo na bulvární hry a hudební dramata pod vedením uměleckého šéfa Milana Schejbala.

Od roku 2005 se ovšem Divadlo ABC spojilo s nedalekým Divadlem Rokoko, a dává tak vzpomenout na staré dobré časy, kdy jeden početný soubor působil na více scénách. Divadlo ABC a Divadlo Rokoko spojil v Městská divadla pražská ředitel Ondřej Zajíc, který v současnosti vede obě divadla zároveň. A jak už bylo zmíněno výše, uměleckým šéfem souboru je Petr Svojtka.

Do Divadla ABC na Stašovou, Lipského i Batulkovou

A komu vlastně Zajíc a Svojtka šéfují? Jejich soubor tvoří jak stálí členové, tak i hostující herci a herečky. Na prknech obou divadel je tak k vidění řada předních českých umělců. Mezi stálé členy souboru patří například Dana Batulková, Jan Vlasák, Viktor Dvořák či Hanuš Bor.

Divadlo ABC však láká diváky dalšími hereckými osobnostmi, které na jeho jevišti pravidelně hostují. Na prknech divadla tak můžete vidět například Květu Fialovou, Lubomíra Lipského, Simonu Stašovou, Lubu Skořepovou, Oldřicha Víznera, Petra Štěpánka nebo Veroniku Kubařovou.

Divadlo ABC nabízí rozmanitý repertoár

Kromě množství herců a hereček disponuje Divadlo ABC také rozsáhlým a kvalitním repertoárem. Oproti minulosti se navíc změnilo jeho umělecké směřování – Divadlo ABC už totiž není zaměřené pouze na bulvární hry, pod novým vedením zkouší zavádět složitější témata a náročnější uměleckou formu.

V aktuálním repertoáru (před divadelní sezonou 2015/16) je téměř třicet inscenací, navíc je připraveno dalších šest premiér v čele s klasikami, jakými jsou například Evžen Oněgin či Strýček Váňa. Repertoár divadla je vskutku bohatý a žánrově rozmanitý – vedle humorných komedií máte na výběr i vážná dramata, tragikomedie, hudební revue nebo pohádku.

Shakespearovské klasiky i muzikál od Hlase

Pokud máte rádi klasické divadelní inscenace, určitě vás Divadlo ABC potěší tím, že ve svém repertoáru má dvě hry od slavného dramatika Williama Shakespeara. Jednou z nich je známá tragikomedie Král Lear, kterého ztvárňuje Jan Vlasák. Hra měla premiéru v září 2010, na prknech Divadla ABC se tedy uvádí již pět let.

Druhou shakespearovskou hrou je Sen čarovné noci. Že tento název neodpovídá žádné hře vyhlášeného britského dramatika? To kvůli tomu, že překladatel Jiří Josek se zaměřil na nejhranější komedii Sen noci svatojánské a ve svém novém překladu se rozhodl hru přejmenovat. V této úspěšné komedii můžete vidět například Veroniku Gajerovou, Jiřího Schwarze nebo Hanuše Bora.

Obě zmíněné inscenace jsou projektem uměleckého šéfa a režiséra Petra Svojtky. Dalším jeho projektem je například V+W revue, jež vzdává hold Osvobozenému divadlu a legendární komické dvojici, nebo také muzikál s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Na této zábavné podívané, ve které se snoubí živá hudba, tanec i šerm, se podílel mimo jiné zpěvák a písničkář Ivan Hlas, který s Divadlem ABC dříve spolupracoval na muzikálu Šakalí léta.

Informace pro návštěvníky Divadla ABC

To je však jen stručný výtah několika úspěšných představení, které nabízí Divadlo ABC. Kompletní repertoár i aktuální program najdete na webových stránkách divadla. Tam si také můžete zakoupit či rezervovat vstupenky na jednotlivá představení nebo si vybrat jedno z nabízených výhodných předplatných.

Ceny vstupenek se pohybují od 90 do 590 korun podle umístění diváka a také povahy představení. Pokud jste ještě nikdy nenavštívili Divadlo ABC, doporučujeme zvolit místa ve středu 4.-8. řady. Cena za aktuálního sezónní předplatné na sezónu 2015/16, které zahrnuje šest nově nastudovaných inscenací, je 1730 korun (1.-9. řada) a 1190 korun (10.-14. řada).

Kromě divadelních představení zve Divadlo ABC širokou veřejnost na netradiční akci. Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je, stát na jevišti, můžete se zúčastnit hereckých kurzů pro neherce.

A jak se vlastně dopravit do divadla? Díky tomu, že Divadlo ABC sídlí v samotném centru Prahy, nejjednodušším řešením je zvolit městskou hromadnou dopravu. Divadlo ABC se nachází blízko stanice metra Můstek nebo tramvajových zastávek Vodičkova a Václavské náměstí. Pokud si tedy chcete ušetřit zbytečné starosti, nechte auto doma a návštěvu divadla spojte například s procházkou po krásné večerní Praze.

zdroj úvodního obrázku: mestskadivadlaprazska.cz

Napsat komentář: Divadlo ABC - pražská scéna, kde ožívá Smetana i Werich

RE: Divadlo ABC - pražská scéna, kde ožívá Smetana i Werich

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.