Divadlo v Dlouhé potěší svým repertoárem velké i malé diváky
Hledáte v Praze divadelní scénu, kam můžete vyrazit s celou rodinou na různá žánrová představení? Tak v tom případě zkuste navštívit Divadlo v Dlouhé, které má v repertoáru například shakespearovskou komedii, groteskní filozofické drama, kabaretní představení nebo inscenace a loutkové pohádky pro děti. Divadlo v Dlouhé navíc oslavilo jubilejní 20. sezónu, během níž svým divákům představilo čtyři nově nastudované hry a také několik tradičních divadelních festivalů.
Pro děti se v Dlouhé hrálo i v minulosti
„Chceme, aby divadlo pro mládež se stalo nepostradatelnou umělecko-etickou složkou výchovy dětí, aby naše činnost byla autorům podnětem k napsání dobrých dětských her, aby byla zakládána stálá divadla pro děti a mládež ve všech velkých městech republiky!“
Tento citát letáku Pražského dětského divadla je starý už téměř 80 let, jeho poselství je však stále živé. A to díky tomu, že Divadlo v Dlouhé má ve svém programu několik inscenací pro děti a mládež, každoročně jich na své scéně uvede více než 120, a tato představení navíc doplňují i tematicky laděné divadelní festivaly. Divadlo v Dlouhé v tomto směru navazuje na Pražské dětské divadlo, které bylo založeno v roce 1935 a stalo se vůbec prvním profesionálním dětským divadlem u nás.
Divadlo v Dlouhé má však s Pražským dětským divadlem i jiné pojítko, než jen důraz na zařazování inscenací pro děti a mládež do svého programu. V domě č. 39 na ulici Dlouhá, kde v současnosti působí Divadlo v Dlouhé, totiž na začátku 50. let minulého století mělo svou domovskou scénu právě Pražské dětské divadlo (tehdy už přejmenované na Městské divadlo pro mládež), na které později na stejné scéně navazovalo Divadlo Jiřího Wolkera.
Kvalitní režiséři jsou oporou Divadla v Dlouhé
Přestože Divadlo v Dlouhé nese odkaz dětských divadel z minulosti, nezaměřuje se však pouze na představení pro děti a mládež. Naopak se Divadlo v Dlouhé dá charakterizovat rozmanitou žánrovou a stylovou pestrostí. Na prvním místě je tu činohra, která však díky pohybovým a pěveckým prvkům směřuje občas do alternativních až kabaretních žánrů. Divadlo v Dlouhé je také specifické tím, že uvádí méně známá představení, která v jiných českých divadlech neuvidíte.
U představování divadla se také sluší říci, kdo stojí za jeho směřováním a úspěchy. V první řadě je to ředitelka Daniela Šálková a dramaturg Štěpán Otčenášek. Uváděné inscenace ovšem stojí nejvíce na práci kvalitních kmenových režisérů. Divadlo v Dlouhé se může chlubit tím, že zde má stálé angažmá jedna z předních českých režisérek Hana Burešová, která hostuje například v Národním divadle. Druhým kmenovým režisérem je Jan Borna, jenž je v současnosti uznáván jako nejúspěšnější český režisér inscenací pro děti a mládež.
Na jevišti Divadla v Dlouhé uvidíte Táborského či oceněnou Dvořákovou
Divadlo v Dlouhé se může kromě zkušeného vedení opřít také o dobrý kolektiv, který tvoří stálý herecký soubor divadla. Jeho nejznámější členem je nejspíše Miroslav Táborský, kterého diváci mohli vidět ve spoustě televizních filmů či seriálů. Mezi další herce, na které může lákat Divadlo v Dlouhé, patří například Vlastimil Zavřel, Jaroslava Pokorná, Jan Meduna či Helena Dvořáková, která za roli Ysé ve hře Polední úděl získala Cenu Alfréda Radoka, Cenu Thálii i cenu Herecký výkon sezóny od Divadelních novin.
Klasiky v Dlouhé zastupuje Shakespeare a Goldoni
A na jaká představení můžete do Divadla v Dlouhé vyrazit? V současnosti nejhranější a nejoblíbenější inscenací je divadelní revue Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. V září 2015 měla tato hra, která je vhodná pro všechny věkové kategorie, na svém kontě už přes 425 repríz. Dalším vyhledávaným představením je Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, v němž slavnému britskému dramatikovi vzdávají hold Jan Vondráček, Miroslav Táborský a Martin Matejka.
Pokud ale máte rádi spíše klasické inscenace, tak můžete vyrazit například na Mnoho povyku pro nic, což je jedna z nejlepších shakespearovských komedií. V repertoáru divadla je také Lhář od Carla Goldoniho v hlavní roli s Janem Vondráčkem, který za postavu Lelia získal Cenu Alfréda Radoka.
Divadlo Dlouhá vzdává hold Bohumilu Hrabalovi
Neměně kvalitní jsou také představení, které má Divadlo v Dlouhé na repertoáru teprve krátce. Jedná se například o Lidskou tragikomedii od českého filozofa a spisovatele Ladislava Klímy nebo krutou a zároveň humornou satiru Viktor aneb Dítka u moci. A pokud máte rádi literární dílo českého spisovatele Bohumila Hrabala, tak byste si neměli nechat ujít hru s názvem 407 gramů z Bohumila Hrabala. Toto představení je oslavou Hrabalových povídek, postav i obecně vypravěčského stylu.
Velmi úspěšnou inscenací je také příběh o trýznivé lásce a nenaplněné touze Polední úděl. Představení režírované Hanou Burešovou totiž zvítězilo v divácké anketě o Inscenaci roku, kterou pořádaly Divadelní noviny. Zásluhu na tom má kromě režisérky také oceněná Helena Dvořáková a její partner na jevišti Marek Němec.
Děti si mohou užít činohru i loutková představení
Už bylo zmíněno, že Divadlo v Dlouhé také nezapomíná na ty nejmenší diváky. A jaké představení tedy uvádí pro děti a mládež? Pro děti od 7 let je například vhodný příběh o tom, jak si plnit sny a užívat život s názvem O líné babičce. Oblíbeným představením je také pohádka Myška z bříška, která dětem dává odpovědi na otázky ohledně období před jejich narozením.
Aby však Divadlo v Dlouhé řádné uspokojilo své nejmladší diváky, tak spolupracuje s dalšími spolky a organizacemi, které zde uvádí své inscenace. Například Divadelní spolek LokVar zde uvádí loutkové pohádky Český Honza, Zlatovlásky, Sněhurka či Tatínek není k zahození. To je však jen malý výčet – celkově totiž Divadlo v Dlouhé nabízí dětem 12 představení a chystají se další.
Divadlo v Dlouhé každoročně hostí festivaly pro děti a mládež
Divadlo v Dlouhé ovšem neláká pouze na divadelní inscenace, ale i na speciálně zaměřené festivaly. V dubnu 2015 se například uskutečnil už 17. ročník festivalu Dítě v Dlouhé, který je v podstatě přehlídkou mimopražských divadel a jejich představení pro děti a mládež. Naopak na podzim se každý rok koná Festival 13+ a jedná se o výběr z nejlepších mimopražských představení pro mládež. Na konci listopadu 2015 se uskuteční 7. ročník této divadelní přehlídky nejen pro teenagery a zahájí ho premiéra původní rozhlasové hry Davida Drábka s názvem Vykřičené domy.
Informace pro návštěvníky Divadla v Dlouhé
A kde se vlastně Divadlo v Dlouhé nachází? V podstatě v samotném centru Prahy na Starém městě kousek od nákupního centra Palladium nebo obchodního domu Kotva. Tam také můžete zaparkovat své auto. K divadlu se však pohodlně dostanete i městskou hromadnou dopravou, poblíž jsou totiž zastávky autobusů, tramvají i metra linky B.
Vstupenky na jednotlivá představení si můžete rezervovat či koupit po internetu nebo osobně na pokladně divadla. A jak jsou zde nastavené ceny? Za ta nejlepší místa ve Velkém sále, což je 3.-5. řada, zaplatíte podle typu představení okolo 350 korun. Naopak na vzdálenější místa od jeviště se dostanete už za necelé dvě stovky. Představení pro děti od 15 hodin stojí zhruba 60-140 korun.
Divákům, kteří chtějí Divadlo v Dlouhé navštěvovat pravidelně, se vyplatí zakoupit předplatné. To zahrnuje šest přenosných kuponů, jež se dají využít na různé inscenace dle vašeho výběru. Za předplatné v I. zóně se platí zhruba 1700 korun, místa ve II. zóně vyjdou o čtyři stovky levněji.
zdroj úvodního obrázku: divadlovdlouhe.cz
Napsat komentář: Divadlo v Dlouhé potěší svým repertoárem velké i malé diváky
RE: Divadlo v Dlouhé potěší svým repertoárem velké i malé diváky