Ekologické toalety nezapáchají a jsou šetrné k přírodě

Ekologické toalety nezapáchají a jsou šetrné k přírodě
10. 03. 2017

Nepotřebují vodu, kanalizaci a ani nevyužívají chemii. Jejich pořízení je levné, instalace je jednoduchá a provoz ekonomicky výhodný. Navíc nezapáchají a jsou ekologické. Řeč je o ekologických toaletách, fenoménu, který se už léta objevuje a využívá zejména ve skandinávských zemích nebo třeba v Kanadě. Poslední dobou se však čím dál více dostává do povědomí i u nás a některé domácnosti jej už využívají, nebo to alespoň plánují.

Co si představit pod pojmem ekologická toaleta?

Ekologické WC může na první pohled vypadat podobně jako klasická toaleta. Na rozdíl od ní ale není napojené na kanalizaci ani na jímku a nesplachuje se. Jeho obsah se uvnitř ukládá, poté se zkompostuje a může posloužit jako přírodní hnojivo.

Čtěte také:

Bioodpad není odpad. Kompostování přináší samá pozitiva

Jelikož se do nich nepřivádí voda, ani se nenapojují na kanalizační systém, ušetříte jak za vodu, tak i náklady na stavební práce. Díky tomu je také možné ekologické WC použít například v chráněných krajinných oblastech a podobných lokalitách, kde bývá složité získat povolení na postavení odvodu odpadů. Ekologické toalety lze ale použít v podstatě kdekoliv.

Ekologické toalety mnoha druhů

Existuje několik typů konstrukcí ekologických toalet, které se liší podle toho, jakým způsobem zacházejí s exkrementy. Buď je přímo kompostují, nebo jen shromažďují, případně vysušují a jejich kompostování poté probíhá jinde, na kompostu. Všechny typy ekologických WC mají společné to, že nepoužívají vodu pro splachování. Záleží jen na vás, jaký model zvolíte jako ideální.

Separační toalety oddělují tekuté a tuhé části

Separační ekologické toalety shromažďují odděleně ve dvou zásobnících tekuté a tuhé exkrementy. K oddělení dochází automaticky pomocí krycí klapky zásobníku, která se otevírá při dosednutí na toaletu. Díky oddělenému ukládání dochází k eliminaci zápachu. Ten je totiž produktem rozkladu přemokřené směsi, jejímuž vzniku se rozdělením vyhneme. Jelikož je moč prakticky sterilní, dá se použít přímo na hnojení a k zalévání zahrady po naředění vodou. Tuhé zbytky se vynáší na kompost.

Existují také shromažďovací ekologické toalety, které exkrementy pouze shromažďují a neoddělují. Toalety se zasypávají pilinami, rašelinou nebo peletkami, které zabraňují zápachu. Přesto je ale třeba poměrně často vyměňovat zásobník a jeho obsah vynášet na venkovní kompost na zahradě. Ekologické WC tohoto typu je proto vhodnější spíše na občasné použití, a to zejména kvůli pohodlí. Pro soustavné používání se hodí spíše toalety, které se nemusí tak často vynášet.

Kompostovací toalety obsah rovnou kompostují

Největší uživatelský komfort nabízí kompostovací toalety. Jde o ekologická WC, ve kterých přímo uvnitř zásobníku probíhá proces kompostování. Nemusí se z nich tedy vynášet kyblíky na kompost na zahradě, jako je tomu u jiných typů ekologických toalet, pouze se jednou za několik měsíců odebere nejvíce zkompostovaná část humusu.

Kompostovací toalety fungují bez chemie, bez kanalizace a vody. Jsou ale připojeny na elektřinu, aby mohl fungovat ventilátor instalovaný uvnitř. Díky odvětrání se nemusíte obávat zápachu. Údržba je jednoduchá a stejně tak i jejich použití. Ekologická toaleta tohoto typu nabízí nejkomplexnější řešení, protože exkrementy rovnou zpracovává a poskytuje hotový kompost, který lze použít k hnojení zahrady. Právě tyto toalety bývají v zahraničí nejčastěji používány a považovány za spolehlivé.

Spalovací ekologické toalety mění obsah na popel

Spalovací ekologické toalety pracují na principu spalování exkrementů. Jediné, co zůstane, je malé množství popela. Ten je bez bakterií a dá se použít jako hnojivo. Ekologické WC tohoto typu potřebuje ke svému provozu elektřinu. Dá se využít v domech, ale i na chatách a chalupách. Uplatnění může nalézt i na místech, kde je problematické zařídit jinou toaletu, například v chráněných oblastech nebo u hrází přehrad s pitnou vodou a podobně.

Obavy ze zápachu jsou zbytečné

Pokud se bojíte zápachu, který by mohly ekologické toalety způsobovat, obáváte se zbytečně. Díky automatickému oddělování moči a tuhých výkalů nedochází ke kvašení obsahu a netvoří se tak nepříjemný zápach.

Překážkou také pro některé lidi může být nepříjemný pocit při likvidaci exkrementů. Díky používání splachovacích toalet jsme si totiž odvykli kontaktu s vylučovanými zbytky a představa jejich vynášení na kompost je pro nás často až nemyslitelná. Přitom kompostování exkrementů je nejhygieničtější, nejlevnější a také nejužitečnější způsob, jak s nimi naložit. Řešením v těchto případech může být pořízení kompostovacích ekologických toalet, které odpad samy zpracují a vynáší se z nich až hotový kompost.

Proč používat ekologické toalety?

Hlavní výhodou ekologických toalet je nezatěžování přírody. Veškerý odpad místo do kanalizace, kde se složitě likviduje, zůstává v toaletě, odkud buď putuje na kompost, nebo se v kompostovacích toaletách sám změní na humus. V obou případech se poté dá využít k hnojení zahrady a podobně. Navíc ekologické WC šetří vodu, není ani potřeba provádět stavební úpravy a napojování na kanalizaci nebo jímku. Pořízení ekologických toalet je finančně nenáročné, sehnat se dají modely už od necelých dvou tisíc korun.

Ekologické WC lze použít v podstatě kdekoli. Ať už na chatě či chalupě, kde je složité napojit se na kanalizaci nebo jímku, ale také v běžných rodinných domech a podobně. Pokud chcete být přátelštější vůči přírodě a máte zahradu, kde zkompostované zbytky využijete, pak má pořízení ekologické toalety určitě smysl.



Napsat komentář: Ekologické toalety nezapáchají a jsou šetrné k přírodě

RE: Ekologické toalety nezapáchají a jsou šetrné k přírodě

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Petr

    13. 7. 2020 09:53
    V Kanadě jsme toto měli běžně jak popisujete. tady v čr jsem nejbližší našel bezvodý pisoár tento https://www.ecostep.cz/produkt/bezvode-pisoary/ a kompostovací byl ten běžný.
  • Marda

    1. 4. 2018 19:45
    Zdravím, moc by mě zajímal názor zdejších návštěvníků a redakce na toto řešení které bych rád zavedl v našem domku co stavíme: šlo by o ekologický kompostovací záchod na tvrdý odpad a bezvodý ekologický pisoár na odpad. mám totiž zkušenosti s různými problémy když používáme jen kompostovací… celý příspěvek