Pronájem chat a chalup na celý rok: Jak nenaletět podvodníkům a užít si dovolenou v ČR na maximum?

img
14. 08. 2017

Pronájem chat a chalup pro letní či zimní dovolenou je stále více v oblibě. Na internetu existuje mnoho portálů nebo přímo agentur, které tyto pronájmy zprostředkovávají. Cenové rozpětí se liší podle lokality, počtu osob a vybavení chaty. Jelikož často dochází ke sjednání ubytovací smlouvy přímo mezi osobou majitele chaty a rekreanty, existuje zde riziko možných problémů od fotografií neodpovídající realitě interiéru, až po úplné zrušení rezervace a rizika ztráty investovaných záloh.

Právnické okénko: Pronájem neznamená nájem, ale ubytování

Česká právní úprava po roce 2014 rozlišuje striktně mezi nájmem, který slouží k dlouhodobému bydlení, a krátkodobému poskytnutím prostor za účelem rekreace. Rozdíl může být patrný zvláště v tom, že při krátkodobé dovolené se prostor využívá včetně služeb, tedy v ceně je většinou internet, televizor, čisté povlečení nebo i úklid. Smlouvou o ubytování poskytuje ubytovatel ubytovanému prostory včetně daných služeb. A ubytovatel je může využívat za úplatu. Jinými slovy majitel na smluvenou dobu přenechá po zaplacení určité částky chatu k užívání. I takhle může pronájem chat a chalup fungovat.

Pokud se majitel objektu zabývá pronájmem objektů, může mít vypracovaný tzv. ubytovací řád, na který bude ve smlouvě odkazovat. V takovém dokumentu může stanovit různá pravidla pro usnadnění pobytu oběma stranám. Jednou z důležitých informací je splatnost částky, kterou si ubytovatel účtuje. Dále řád obvykle obsahuje další specifikace pobytu, například postup při zničení nějakého vybavení, stanovení nočního klidu nebo ryze praktické věci jako předání klíčů. Pokud vlastník chaty tento dokument nemá, neznamená to, že není důvěryhodný nebo profesionální. Vše se odvíjí od pravidel slušného chování a lecco může být dohodnuto ústně.

Dovolená v ČR a pronájem chat a chalup: Jak to skloubit, aby bylo vše na jedničku?

Při vyhledávání ubytování nebo i při samotném vyplňování rezervačních formulářů často narazí zákazníci na dotaz "léto/zima". Rozlišení je nutné zvláště kvůli placení cen energií, které ubytovaní hosté spotřebují. V zimě výrazně rostou náklady na vytápění, ať už se vytápí elektřinou, plynem nebo tuhými palivy. Ubytování v téže chatě tedy může v zimě stát o několik tisíc více. Letní sezóna začíná měsícem květnem a končí v září, zimní pak navazuje od října do dubna. Jinde se uvádí cena paušální, která se stanovuje pro období celého roku. Do výše ceny se samozřejmě promítá také lokalita, komfortní vybavení, ale někdy také poplatky navíc. Pronajímatelé si mohou účtovat poplatek za osoby navíc nebo ubytování pro domácího mazlíčka. Často se k ceně připojuje poplatek za úklid ve výši od 500 do 1000 korun v závislosti na velikosti chaty.

V některých inzerátech se vyskytují neúplné informace a při domlouvání konkrétního ubytování se vyplácí být opatrný. Lepší je telefonicky majitele kontaktovat a na důležité věci se jej přímo zeptat než být nemile překvapen. Mnohdy si to hosté ani neuvědomí, dokud nepřijedou do malé chatičky bez elektřiny s matrací na zemi. I takové minimalistické vybavení si najde díky velmi nízké ceně svou poptávku, nejčastěji z řad rybářů, a proto jej lze najít v nabídkách. Pronájem chat a chalup není snadná záležitost. Připravili jsme pro vás proto 9 tipů, které byste si vždy měli ohlídat:

  • Zkontrolujte základní vybavení - přívod elektřiny a pitné vody, v zimě způsob vytápění.

  • Služby navíc - dnes chaty nemusejí vypadat jako ze starého filmu. K vybavení patří televize, bezdrátový internet nebo pračka.

  • Počet lůžek - důkladně předem sjednejte pro určitý počet osob i počet lůžek, ať nemusí někdo spát na zemi na karimatce.

  • Typ postelí - často je k dispozici několik manželských postelí, které nebudou vhodné například pro firemní teambuilding. Pronájem chat a chalup by jako alternativu měl zahrnovat přistýlky, matrace nebo rozkládací pohovky.

  • Bezbariérový přístup - pro handicapované a výhodné i pro manipulaci s kočárkem.

  • Zábavní aktivity - bazén, gril, sauna, možnost půjčení kol, dětské hřiště, uzavřená zahrada.

  • Občanská vybavenost - autobusová či jiná doprava, obchody, koupaliště, restaurace a hospody, případně tipy na blízké výlety, jako například hrady, zámky, historické továrny a podobně.

  • Ukládání cenností - při celodenních výletech máte možnost nechat své cennosti v bezpečí v úschově u ubytovatele, zákon stanoví uschovateli výslovně tuto povinnost u běžných cenností (mobil, hodiny, notebook).

  • Občanská vybavenost - autobusová či jiná doprava, obchody, koupaliště, restaurace a hospody, případně tipy na blízké výlety, jako například hrady, zámky, historické továrny a podobně.

Pronájem chat a chalup 

Díky pronajaté chatě si dovolenou v ČR užijete na maximum 

Vždy záleží na tom, za jakým účelem si chce host chatu pronajmout. Pokud zamýšlí divokou párty se svými přáteli, měl by volit spíše odlehlejší lokalitu. Nesmí však zapomínat, že ubytovatel má právo smlouvu vypovědět, porušuje-li host i přes výstrahu hrubě dobré mravy nebo ujednání, na kterých ubytovatel výslovně trval. Často mezi tato opatření patří nekuřácká společnost, úmluva pobytu bez domácích mazlíčků a bezpodmínečné dodržování nočního klidu. Zároveň má host právo na své soukromí a nemělo by se stát, že majitel bez ohlášení vtrhne dovnitř pod záminkou, že musí zalít květiny. Host si své volno má užít nerušeně a dovolená v ČR má být především odpočinkem. 

Pronájem chat a chalup: Vyzkoušejte pronajmout vaši nepoužívanou chalupu

Poptávka po rekreačních pobytech stále roste a z nevyužívané chaty se snadno stane zdroj přivýdělku. I tento příjem však podléhá patnácti procentní dani z příjmu fyzických osob a celkovou sumu za roku musí pronajímatel uvést ve svém daňovém přiznání.  Spolupráce s některou z agentur na pronajímání může celý proces pronájmu výrazně usnadnit. Zároveň může vlastník chaty využít některý z volně dostupných portálů, na kterém si vytvoří účet a inzeruje tak svou chalupu. Základem jsou kvalitní fotografie, které ukazují celý prostor, včetně koupelny a WC. Navíc s přibývajícími klienty se vytvoří řetězec recenzí a komentářů, které ocení zvláště čistotu ubytování a bezproblémovou komunikaci s majitelem.

Pronájem chat a chalup je jednoduchý způsob, jak strávit dovolenou v ČR na krásných místech a za nevelké peníze.

Napsat komentář: Pronájem chat a chalup na celý rok: Jak nenaletět podvodníkům a užít si dovolenou v ČR na maximum?

RE: Pronájem chat a chalup na celý rok: Jak nenaletět podvodníkům a užít si dovolenou v ČR na maximum?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.