Bambucké máslo – přírodní balzám pro omlazení a regeneraci pokožky

img
02. 06. 2015

Možná už jste slyšeli o velkém kosmetickém hitu – bambuckém másle, možná o něm v tomto článku čtete úplně poprvé. Podívejme se na tento přírodní balzám s mnoha pozitivními efekty blíže. Co to vlastně bambucké máslo je, co obsahuje, jaké jsou jeho účinky a jak byste jej měli používat?

Bambucké máslo je v poslední době velmi oblíbenou složkou různých kosmetických krémů, másel, mýdel a léčivých mastí. Jeho rostoucí popularita je způsobena zejména jeho blahodárnými účinky na pokožku obličeje i těla. Přitom bambucké máslo není žádnou novinkou, v Africe se tradičně používá jako balzám již celá staletí.

Mezi hlavní důvody používání bambuckého másla na obličej i tělo patří především jeho zvláčňující a protizánětlivý účinek, který napomáhá v boji s vráskami a stárnutím pokožky. Mimo to je bambucké máslo výbornou přírodní ochranou proti škodlivému UV záření a napomáhá přirozené regeneraci pokožky se sklony k praskání, čili jeho použitím můžete předejít také striím.

Co to je bambucké máslo?

Bambucké máslo ( v angličtině Shea butter) je v podstatě tuk získávaný z hnědých ořechů stromu Máslovníku afrického. Tento strom, místními nazýván Karité, roste hlavně v subsaharské Africe v pásu savan. Domorodými obyvateli Mali, Ghany, Nigérie a Burkiny Faso je tento strom považován za posvátný. Máslovník dosahuje výšky 12 až 20 metrů a je podobný našemu dubu.

Plody máslovníku jsou velké asi jako švestky a obsahují koňským kaštanům podobné ořechy s jedlým jádrem, které obsahuje 45 až 55 procent tuku. Usušená jádra se několik hodin praží, ručně se drtí, třou a listují tak dlouho, až se z nich získá krémový tuk zvaný bambucké máslo. Celý tento proces je v Africe tradičně svěřen výhradně ženám, proto se bambucké máslo někdy nazývá „ženské zlato".

Účinky bambuckého másla

Bambucké máslo se tradičně užívá na pokožku obličeje i těla jako ochrana před nepříznivými vlivy okolí. Pozitivní účinky bambuckého másla prokázaly také laboratorní testy. Zajímavostí je, že čisté bambucké máslo se dá bez problémů také konzumovat a užívat v přípravě pokrmů. Je možné takto nahradit používání jiných rostlinných olejů.

Pozitivní efekty bambuckého másla aneb proč jej pravidelně používat:

 • Ochrana před nepříznivými vlivy okolí

Bambucké máslo hydratuje a vyživuje pokožku, vytváří na ní ochrannou vrstvu, která pleť chrání před nepříznivými účinky povětrnostních podmínek – např. proti slunci, mrazu a silnému větru. Bambucké máslo pleť chrání i před volnými radikály, proto je velmi vhodné užívat bambucké máslo na obličej. Přírodní bambucké máslo obsahuje přirozený UV filtr v hodnotě 4.

 • Hydratace a regenerace pokožky

Bambucké máslo pokožku zvláčňuje a uzamyká v ní vlhkost, tím zvyšuje elasticitu pokožky a napomáhá jejímu omlazení a regeneraci. Díky tomu může bambucké máslo nejen zpomalovat vznik vrásek a jiných viditelných důsledků procesu stárnutí, ale také vyhlazuje vrásky již vzniklé.

Kromě stárnutí je bambucké máslo díky těmto svým efektům velmi vhodným pomocníkem v boji proti striím a praskání pokožky. Velmi vhodné je jeho použití na problematické partie při probíhajícím váhovém příbytku nebo úbytku, proto je neocenitelným pomocníkem těhotných žen a žen po porodu.

 • Protizánětlivé a hojivé účinky

Hojivý a protizánětlivý účinek bambuckého másla jej činí výborným pomocníkem pro pokožku trpící některými onemocněními, jako je akné, lupénka, dermatitida či atopický ekzém, na které je užívání bambuckého másla často doporučováno i lékaři. Při pravidelné aplikaci pokožku chrání také před návratem problémů.

Kromě kožních onemocnění je vhodné bambuckým máslem mazat také lehké popáleniny, spáleniny od slunce, drobné oděrky či svědivou kůži. Jeho protizánětlivý účinek také celkově zvyšuje odolnost kůže vůči infekcím a chorobám.

 • Obsah nenasycených mastných kyselin a vitamínů A, D, E a F

Vitamíny A, E a F jsou často používané v kosmetice jako pěstící a zkrášlující složky. Vitamín A bojuje proti vráskám a vitamín E podporuje hydrataci a působí jako jeden z nejdůležitějších antioxidantů v lidském těle.
Bambucké máslo obsahuje pět nenasycených mastných kyselin: kyselinu olejovou, stearovou, linolenovou, palmitovou a arachidovou. Tyto kyseliny a jejich estery působí zvláčňujícím účinkem na kůži, mají vliv na její zvláčnění, restrukturalizaci a vyšší pružnost.

 • Vhodnost pro citlivou pleť

Čisté bambucké máslo, které neobsahuje přidané chemické látky, je velice dobře snášeno i přecitlivělou pokožkou, pokožkou náchylnou k alergiím a dětskou pokožkou. Pro děti se bambucké máslo doporučuje také pro plenkovou oblast jako prevence i lék opruzenin.

dětskou pokožku se však ujistěte, že použité bambucké máslo je nejlépe v BIO kvalitě, že neobsahuje parafín, vazelínu ani jiné ropné produkty, že neobsahuje silikony, chemické UV filtry, elektronové nosiče, ethoxylované suroviny a ani žádné syntetické, vonné, konzervační a barvící látky. Bambucké máslo je zkrátka vhodné k použití čisté, samo o sobě.

Jak jinak využít bambucké máslo?

Kromě užití bambuckého másla jako mazání na obličej či tělo, můžete zkusit i jeho další využití:

 • Na vlasy

Bambucké máslo vyživuje a vyhlazuje poškozené vlasy a podporuje jejich kvalitní růst. Připravte si z něj vlasový zábal.

 • Na nehty

Bambucké máslo je možné využít i v péči o lámavé nehty či nehtovou kůžičku. Namažte se nejlépe na noc tentkou vrstvou a oblečte si rukavice.

 • Na rty

Bambucké máslo Vám může také nahradit pomádu na rty. Rty hydratuje, vyživuje a chrání před mrazem, větrem a sluncem.

 • Po holení

Bambucké máslo aplikujte na čerstvě oholenou pokožku, pleť namáhaná holením bude hydratovaná a krásně jemná.

 • Jako ochrana pleti

Použijte bambucké máslo před koupáním v moři jako ochranu před slanou vodou. Díky obsahu přírodního UV filtru jej lze použít i jako ochranu před slunečním zářením. Faktor je však nízký – 4, proto nespoléhejte pouze na tuto ochranu (obzvláště u dětí).

 • K jídlu

Čisté bambucké máslo můžete také využít k přípravě pokrmů místo klasických rostlinných olejů, vynikající bude hlavně v exotických afrických jídlech.

Napsat komentář: Bambucké máslo – přírodní balzám pro omlazení a regeneraci pokožky

RE: Bambucké máslo – přírodní balzám pro omlazení a regeneraci pokožky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.