Nedaleko krajského města Hradec Králové se v krásné lokalitě v údolí řeky Orlice nachází obec Běleč nad Orlicí. Je obklopena borovými lesy a pyšní se řadou historických i přírodních památek. První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1336. Dle objevených archeologických nálezů byla v Bělči osada už v předhistorické době. Důkazem toho jsou sídelní jámy, ve kterých byly na počátku 20. století nalezeny sekyry a pazourky.

Běleč vítá turisty, rekreanty i obyvatele

V průběhu let prošla obec Běleč nad Orlicí velkým rozvojem a dnes je oblíbeným místem nejen turistů, ale také obyvatel či rekreantů, kteří sem přijíždí do chatové oblasti. Jako rekreační oblast je hojně využíváno okolí obce. Nejznámější chatovou osadou je Osada Kováků. Okolí Orlice se stalo přitažlivou lokalitou zejména díky přírodní kráse vzdálené na dosah ruky od krajského města.

V obci je vybudovaný plynovod, kanalizace i veřejný vodovodní řád. V posledních letech je velice žádanou lokalitou pro výstavbu rodinných domů. Vedení obce dlouhodobě usiluje o rozkvět a modernizaci, dbá na příjemné žití obyvatel. Jeho dlouhodobým cílem je péče o veřejnou zeleň a místní historické památky.

Příznivci cykloturistiky si přijdou na své

Obec Běleč nad Orlicí je velmi dobře známá mezi cyklisty, kteří vyráží po dobře značených cyklostezkách. Díky cyklistickým trasám se vesnice stala významnou cykloturistickou křižovatkou. Prochází tu totiž cyklotrasa Podorlicko, která vede nižšími polohami Přírodního parku Orlice, stejně tak i různé cyklotrasy mikroregionu Třebechovicko.

Oblíbeným cílem cykloturistů z Hradce Králové je zejména místní hostinec U Hušků, který láká na příjemné prostředí a především pivo z vlastního minipivovaru. Návštěvu pivovaru a hostince si tak při cestě do vsi Běleč nad Orlicí nesmíte nechat ujít.