Už jste ochutnali exotické ovoce jménem lucuma? Jeho chuť vás okouzlí

img
10. 09. 2020

Lucuma patří mezi exotické ovoce a řadí se mezi takzvané superpotraviny. Ty jsou v dnešní době velice populární. Lucuma je velmi aromatické exotické ovoce a má velmi významnou nutriční hodnotu. Lucuma je zdravá a vynikající na chuť.

Netradiční exotické ovoce – lucuma – vypadá tak trošku jako mango, dýně případně i hruška, ale chuť i vůně se rozhodně podobá spíše javoru. I když u nás je toto exotické ovoce známé teprve chvíli, ve své domovině – suchých oblastech údolí Andského pobřeží v Peru – je populární už po staletí. Původní obyvatelé z kmene Moche považovali toto exotické ovoce za velmi významnou zemědělskou plodinu a věnovali mu tak velkou pozornost. Není divu, chutnější ovoce než je lucuma byste těžko hledali.

Lucuma: Exotické ovoce plné vitamínů

Šťavnatá dužina lucumy v sobě skrývá nejen velkou pochutinu, ale hlavně spoustu vitamínů a minerálů. Nezanedbatelný je hlavně obrovský obsah beta-karotenu, vitamínu B3, železa, vápníku, fosforu a vlákniny. Zatímco u nás není lucuma příliš známá, takže se ani moc běžně nevyužívá, v Jižní Americe je tomu naopak. Zde je toto exotické ovoce populární hlavně jako přísada do zmrzlin nebo dezertů a dá se říci, že je příchutí číslo jedna. Teprve v závěsu za ní jsou čokoláda, vanilka nebo jahoda. Kromě zmrzlin a sladkých dezertů je však možné toto netradiční exotické ovoce přidávat do jogurtu, tvarohu nebo obilných kaší. Lucuma jídlo ozvláštní lehce oříškovo-vanilkovou chutí a dodá mu spoustu cenné vlákniny. Vyrobit si z ní můžete třeba i vynikající ovocné lucuma-smoothie.

Lucuma jako náhradní sladidlo

Poslední dobou se ze všech stran ozývají hlasy, které nás varují před používáním klasického bílého rafinovaného cukru. Že to není nic zdravého, o tom snad už nikdo nepochybuje. A proto se na trhu začíná objevovat čím dál tím více alternativních sladidel. Některá jsou zdravější, jiná méně. Jedním z těch nejpřírodnějších a nejdravějších sladidel je právě exotické ovoce lucuma.

lucuma

Ve formě prášku je toto exotické ovoce možné využít jako zdravé a čisté přírodní sladidlo. Lucuma nemá absolutně žádné nežádoucí účinky, a naopak tělu jen prospěje. Díky svému složení je lucuma vhodná především pro sportovce, těhotné ženy, malé děti, vegetariány či vegany, diabetiky i osoby vyznávající aktivní životní styl. Lucuma je zkrátka vhodná pro každého.

Exotické ovoce na talíři:

Lucuma s ořechovou pěnou

Přísady:

  • 200 g tučného tvarohu
  • 40 ml mléka
  • 2 lžíce lucuma prášku
  • 1/4 lžičky vanilkového extraktu nebo vanilkový lusk
  • 20 g nasekaných vlašských ořechů

Příprava:

Tvaroh s lucumou a mlékem vymícháme nebo vyšleháme do pěnové konzistence, přidáme vanilku a ořechy (lze přimíchat i trochu sirupu z agáve), dáme vychladit a podáváme. Případně je možné směs dát mírně nebo zcela zmrazit a získáme mražený krém.

Exotické ovoce ve sklenici:

Lucuma smoothie s mangem

Přísady:

Příprava:

Mango zbavíme slupky a nakrájíme na malé kousky. Vhodíme do mixéru. Přidáme banán, lucuma prášek i kokosový cukr. Důkladně promixujeme. Podáváme ideálně lehce vychlazené.

Autor článku: Monika Poledníková  

Napsat komentář: Už jste ochutnali exotické ovoce jménem lucuma? Jeho chuť vás okouzlí

RE: Už jste ochutnali exotické ovoce jménem lucuma? Jeho chuť vás okouzlí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.