Věděli jste, že žonglování bystří mozek a pomáhá nám s pamětí?

Věděli jste, že žonglování bystří mozek a pomáhá nám s pamětí?
17. 02. 2020

Žonglování – stačí jen tři míčky, jeden pár šikovných rukou a malý zázrak je na světě. Věděli jste, že žonglování má pro náš mozek vysoce pozitivní účinky? Vědci zjistili, že ten, kdo žongluje, má mnohem lepší paměť. Pokud si tedy chcete zlepšit svou paměť a zároveň se zabavit, kupte si tři míčky a začněte s žonglováním.

I když se vám to bude zdát ze začátku příliš obtížné, nevzdávejte to a buďte trpěliví. Stojí to za to. Přinášíme vám návod na žonglování, abyste to měli jednodušší.

Čtěte také:

I naše paměť potřebuje pravidelný trénink a správnou výživu

Žonglování: Psychologové radí, kupte si míčky a zlepší se vám paměť

Jestli si chcete skutečně prodloužit paměť a máte obavy z toho, že ve stáří začnete brzo zapomínat, pak si kupte míčky na žonglování. Vědci zjistili, že žongléři mají lepší paměť. Díky tomu, že se naučíte chytat několik míčků ve vzduchu, budete se lépe soustředit a zároveň se vám zvětší objem mozku. Žonglování je prokazatelně prospěšné.

Žonglovat bychom měli učit už malé děti. Je možné, že díky tomu budou mít ve třídě před ostatními dětmi náskok ohledně dobré paměti. Možná se budou také mnohem lépe a snadněji učit. Žonglování jim s tím může značně pomoci. A to přeci stojí za zkoušku!

Díky žonglování se nám zvětšuje mozek

Možná se vám to zdá jako přemrštěné tvrzení, ale vědci v tom mají jasno. Udržení několika míčků ve vzduchu vede ke zvětšení dvou oblastí mozku. Žonglování našemu mozku značně pomáhá. Vědci udělali jeden experiment, při kterém sledovali skupinu lidí, kteří se učili žonglovat a skupinu lidí, kteří nikoliv.

Nejprve vědci změřili mozky v obou skupinách a po experimentu opět oběma skupinám. Zjistilo se, že žonglující lidé měli po tříměsíčním tréninku žonglování zvětšené dvě části mozku. Konkrétně se jednalo o oboustranné zvětšení levého zadního žlábku. Tímto experimentem vědci vyvrátili názory, že náš mozek po dosažení dospělosti již neroste. Šedá mozková kůra se tak během učebního prostoru rozrůstá. Žonglování tedy mozku skutečně prospívá.

Žonglování: Bystřete svůj mozek v jakémkoliv věku

Naučit se žonglování můžete v jakémkoliv věku. Je však pravděpodobnější, že děti se budou učit rychleji a hra s míčky jim půjde možná i lépe. Míčky, které se snažíme ve vzduchu udržet, dokáží propojit pravou mozkovou hemisféru s levou částí mozku. Pravá část mozku je sídlem pocitů, intuice a obrazové představivosti. V levé části mozku zase přebývá intelekt, rozum a řeč.

zonglovani

Nemusíte být nikterak pohybově zdatní, abyste se mohli také naučit žonglovat. Stačí jen, když budete trpěliví a budete se míčkům věnovat několik měsíců. Poradíme vám, jak na to!

Jak se naučit žonglování?

Ze začátku vám pravděpodobně hra s míčky nepůjde. Nevzdávejte to. Když se dobře připravítevše se naučíte raz dva.

  • Zaprvé je potřeba si vybrat dobré míčky. Míčky by měly být měkké a po pádu na zem nesmí skákat, jinak se vám snadno ztratí.
  • Důležité je také vybrat si i vhodné místo na cvičení. Musíte mít hodně prostoru, kde nic nezničíte a zároveň kde si neublížíte vy sami.
  • Začněte s jedním míčkem, který si budete přehazovat z jedné ruky do druhé. Také vyhoďte míček vysoko do vzduchu a stejnou rukou ho chyťte. Lokty držte v úrovni svých boků.
  • Než míček vyhodíte, nechte ruku trochu klesnout. Ale ne příliš, jinak z vás moc dobrý žonglér nebude.
  • Do každé ruky vezměte jeden míček. Vyhoďte první míček a jakmile dosáhne vrcholu oblouku, vyhoďte druhý míček. Pohyb je potřeba zautomatizovat.
  • Postupně můžete přidávat další míčky. Čím více míčků, tím je potřeba se více soustředit.

Základy žonglování: Užitečné rady pro začínající žongléry

  1. Při cvičení buďte uvolnění a zhluboka dýchejte. Rozhodně nebuďte frustrovaní z toho, že vám to nejde. Žádný učený z nebe nespadl.
  2. Míčky musí mít stejnou váhu. Nikdy nežonglujte s takovými, které se váhově liší. Začátky by vám kvůli tomu nemuseli vůbec jít.
  3. Začínejte s žonglováním v místnosti a nikoliv venku, kde může foukat vítr.
  4. Vyhněte se místům, kde jsou křehké a drahé předměty, které můžete zničit.
  5. Nikdy nežonglujte s noži, sekerami nebo dalšími ostrými předměty, které by vám nebo někomu v blízkosti mohly ublížit.
  6. Začněte s házením míčků s vaší dominantní rukou.
  7. Každý žonglér by se měl před cvičením pořádně protáhnout. Přeci jen se jedná o pohyb, takže pozor, abyste si třeba něco nenatáhli.


Napsat komentář: Věděli jste, že žonglování bystří mozek a pomáhá nám s pamětí?

RE: Věděli jste, že žonglování bystří mozek a pomáhá nám s pamětí?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.