Jak udržet pozornost? Odpočívat, cvičit mozek a vyhnout se multitaskingu

Jak udržet pozornost? Odpočívat, cvičit mozek a vyhnout se multitaskingu
02. 11. 2016

Každý si alespoň občas trochu postěžuje na svoji neschopnost soustředit se. „Neudržím pozornost déle než tříleté dítě.“ „Jsem hrozně roztržitý!“ „Já mám snad ADHD syndrom.“ A ačkoli u ADHD syndromu jde skutečně o klinickou poruchu pozornosti, ve většině případů nejde o nic jiného než o zlozvyk. Jak udržet pozornost? Tak to se dozvíte, když budete pokračovat ve čtení.

Jestliže deprese, obezita a migréna jsou nazývány civilizačními chorobami moderní doby, pak neschopnost udržet pozornost je rozhodně poruchou moderní doby. Nikdy ještě člověka nerozptylovalo tolik podnětů, nikdy ještě nebyl takový tlak na takzvaný multitasking. Jak tedy v dnešním světě udržet pozornost? Nic nefunguje lépe než jednoduché, ale účinné zásahy do životního stylu.

Moderní technologie narušují naši pozornost

Nástup digitálních technologií a jejich neustálá přítomnost v našem životě způsobuje, že je rozptýlení stále výraznější a schopnost udržet pozornost podstupuje stále těžší zkoušky. Hluboké soustředění bez technologických (a jiných) přerušení se teď zdají tak nemožné, že už nikomu nepřijde podivné vidět lidi tweetovat, posílat zprávy či emaily uprostřed schůze nebo firemní prezentace.

Všechny ty technologie nám vnucují pocit, že nám něco unikne, pokud nejsme schopní sledovat několik věcí najednou. Všudypřítomná potřeba multitaskingu vyžaduje rozdělení pozornosti a to má za následek, že nic nevnímáme pořádně. Odnaučili jsme se udržet pozornost.

Někteří lidé se to snaží zlepšit léky, jenže většina netrpí žádnou chorobnou hyperaktivitou nebo poruchou pozornosti (ADHD syndromem). Jestli jste jedním z těch, kterým se zdá nemožné soustředit se bez přerušení a výpadků pozornosti a nechcete, aby špatná koncentrace bránila výkonosti, pomůžou vám určité způsoby trénování mozku. A odnaučení se některých pro mozek nezdravých návyků.

Schopnost udržet pozornost vyžaduje dělat jednu věc po druhé

Mnoho lidí se dnes chlubí svou schopností dělat několik věcí najednou, považují to za jekési záviděníhodné vyznamenání. Ale ačkoli může multitasking pomoci uskutečnit několik věcí najednou, způsobuje také, že jsme náchylnější k dělání bezděčných chyb, unikají nám jemné podněty. Co se týče snah udržet pozornost má multitasking své velké nevýhody. Především totiž způsobuje, že nás mnohem snáz něco rozptýlí. Každá maličkost.

Ke správnému udržování pozornosti je potřeba postupovat v úkolech krok za krokem a určit si priority. Pokud máte tendenci vyřizovat jednoduché problémy před těmi složitými, je čas úplně toto pořadí převrátit. Když upřednostníme úkoly, které vyžadují hodně pozornosti a kreativity, je zvládnutelné vyřešit je ještě před tím, než nám dojde energie. V ideálním případě to znamená najít si na ně čas hned ráno či dopoledne, kdy je mozek stále svěží a bystrý. S lehčími úkoly se pak může pokračovat později během dne.

Zároveň je ale zásadní nenechat dojít velmi důležité, prioritní úkoly do fáze, kdy se stávají urgentními. Kdy už na žádné plánování nezbývá čas a musí se udělat okamžitě, bez ohledu na čas, na okolnosti. Když se úkol stane urgentním, dostáváme se rychle pod velký tlak, jsme ve stresu a udržet pozornost je několikanásobně těžší.

Odpočinutý mozek lépe udrží pozornost

Je to staré moudro omýlané pořád dokola, to ale nic nemění na jeho pravdivosti. Kdo pravidelně a dostatečně nespí, tomu se bude horko těžko dařit udržet pozornost. Však také první věc, kterou doktoří prověřují u pacientů obávajících se syndromu ADHD, je spánková hygiena a návyky. Neschopnost soustředit svou pozornost je totiž často způsobená nedostatkem takzvaného delta spánku.

Delta spánek je onou fází předcházející fázi REM – právě při deltě mozek vypíná a upevňují se kognitivní funkce. Pokud pravidelně spíte méně než sedm hodin je pravděpodobné, že zasahujete a narušujete delta fáze, což ohromě stěžuje soustředění, když jste vzhůru. Kdo má tedy problémy s koncentrací a schopností udržet pozornost, měl by si ze všeho nejdřív dopřát nejméně dva týdny sedmi až devíti hodinový spánek každý den. Ve většině případů se poruchy pozornosti když ne vyřeší, tak minimálně výrazně zlepší.

Kdo myslí pozitivně a motivuje se, udrží pozornost

Mezi všemi těmi vnějšími rušivými podněty může být někdy největším rozptylujícím nepřítelem náš vlastní mozek. Konkrétně jeho malá část ve spánkovém laloku – amygdala, která výrazně ovlivňuje chování při emocích jako jsou smutek, úzkost, zlost. Skeny magnetické rezonance ukazují, že když amygdala takto intenzivně reaguje na negativní emoce, tlumí schopnosti mozku soustředit se, řešit problémy a udržovat pozornost. Pozitivní emoce mají přesně opačný účinek.

Pokud tedy zjistíte, že vás kolega rozčiluje nebo něčím dráždí, zhluboka se nadechněte, pusťte to z hlavy a vraťte se k tomu, čemu byste měli v tu chvíli věnovat pozornost. Schopnost vašeho mozku dávat pozor můžete podpořit také tím, že z negativních emocí vytvoříte pozitivní – třeba když zavtipkujete na účet kolegova chování a společně se zasmějete.

S pozitivními emocemi souvisí i motivování. Když zvládnete určitou dobu dávat pozor, odměňte se. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak vytrénovat mozek k soustředěnosti. Kdykoli čelíte opravdu náročnému úkolu, který vyžaduje vaši bezvýhradnou pozornost, pomyslete na odměnu, kteou byste si dali, až jej splníte. Třeba filmový večer s přáteli poté, co dokončíte seminárku, bude spolehlivě fungovat.

Méně kofeinu a více cvičení a vody

Může se to zdát jak paradox, ale pokud chcete dlouhodobě zlepšit svoji pozornost, kofein byste měli raději omezit. Pokud se totiž spoléháte na trojitá latté, abyste byli schopní dávat pozor, pravděpodobně zjistíte, že s vypršením účinků kofeinu bude soustředění ještě těžší než před vypitím kávy. Váš mozek začne operovat s tím, že k výkonu je potřeba dávka kofeinu.

Mnohem lepším stimulantem je proto cvičení. Je prokázáno, že fyzická aktivita zlepšuje soustředění – s tím, jak dávat pozor, pomáhá i lidmi trpícími poruchami pozornosti jako je ADHD. Je to částečně způsobeno uvolněním jistých chemikálií, které v mozku ovlivňují paměť, učení a schopnost soustředit se.

A zatímco káva či kofola je nápojem pro zlepšení pozornosti v podstatě nevhodným, tekutiny je potřeba doplňovat. A nic vašemu mozku neprokáže větší službu než dostatek obyčejné vody. Americká studie z roku 2012 ukázala, že i mírná dehydratace (tak nepatrná, že ji v podstatě necítíte) může vést k nepozornosti. Schopnost testovaných žen, které nepily dostatek vody, dávat pozor na otázky několika testů byla značně oslabená. Takže pijte vodu, pomůže vám to udržení pozornosti.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…