Lopuch plstnatý /Arctium tomentosum/
čeleď: hvězdicovité
Lopuch plstnatý – popis
Lopuch plstnatý je dvouletá, 60 až 120 cm vysoká léčivá bylina. Lodyha přímá, silná, rýhovaná, vlnatě chlupatá, větvená. Listy vejčitě srdčité, celokrajné nebo drobně zubaté, na rubu hustě šedoplstnaté až vlnatě chlupaté, řapíkaté. Řapíky dolních listů jsou často načervenalé. Květy v kulovitých, pavučinatých, latnatě uspořádaných úborech jsou purpurové a trubkovité. Zákrovní listeny květů mají hákovitě zahnutou špičku.
Lopuch plstnatý – léčivé účinky
Lopuch plstnatý příznivě působí při poruchách trávicího traktu a celkově posiluje organismus. Má i močopudné a potopudné účinky. Silně také povzbuzuje látkovou výměnu a zlepšuje činnost jater a žlučníku. Lze jej použít při dně, revmatismu, při močových kaméncích, při zánětech trávicího ústrojí, při peptickém vředu, při zánětech v ústní dutině, snižuje hladinu cukru v krvi. Při současném vnitřním i vnějším podávání jím lze často vyléčit i chronické ekzémy a jiné kožní poruchy vzniklé v důsledku špatné látkové výměny. Silný odvar z kořene vtíraný několikrát týdně do pokožky hlavy posiluje růst vlasů. Mladé, čerstvé a pomačkané listy přiložené na nehojící se rány, pohmožděniny nebo kožní záněty mohou napomoci k jejich léčení. Čerstvá šťáva z kořene je výborným kožním lékem - užívá se vnitřně nebo zevně na potírání ekzémů, vředů, akné či ran. Po zaschnutí se smyje čajem z kořene. V lékařství se používá lopuchový olej proti padání vlasů a lupům. V homeopatii se lopuchu užívá proti kožním nemocem, ekzémům a lupům.
Období květu: červenec až srpen
Použitelné části lopuchu plstnatého: kořen, list i semeno
Lopuch plstnatý – použití v kuchyni a pěstování
Kořeny lopuchu plstnatého se vykopávají brzy na jaře, dříve než vyžene listy, ale jen v prvním roce vegetace. Mimo kořen se používají také mladé listy a semena lopuchu, z nichž se vyrábějí kosmetické vlasové přípravky. Prvořadou léčivou schopností lopuchu je silné čištění krve. To ho řadí mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob, přičemž se používá zevně i vnitřně. Známé jsou účinky lopuchu na růst vlasů. Pomáhá při jejich vypadávání, při lupech a maštění vlasů. Další dobrou vlastností lopuchu je mírné rozpouštění žlučových a močových kamenů.
Lopuch plstnatý vyvolává pocení a posiluje při jarní únavě. Při vnějším použití pomáhá při plísňových onemocněních kůže a slouží také k omývání obličeje při uhrovitosti a mastné pleti. Spařené a mírně podrcené listy je dobré přikládat na otoky a svědivé vyrážky, stejně poslouží i silný odvar z kořene nebo listů. Tento hojný druh můžeme nalézt na rumištích, skládkách, okrajích cest, v příkopech silnic, na náspech, v křovinách, parcích, okrajích polí, na úhorech, starých kompostech či smetištích. Má rád sušší až mírně vlhké, živinami bohaté, neutrální až zásadité, často antropogenní, půdy.
Tip: Čaj
V kožním lékařství nebo při léčbě cukrovky se užívá silnější čaj - 20 g lopuchu plstnatého na 250 ml vody - pít 3 x denně. V ostatních případech se užívá slabšího odvaru, který se připraví ze dvou čajových lžiček na 400 ml vroucí vody - čaj se nechá přes noc odstát a užívá se pak 4 x denně po 100 ml.
Diskuse k článku
RE : Lopuch plstnatý /Arctium tomentosum/