Olivovník evropský /Olea europaea/
čeleď: olivovníkovité
Olivovník evropský – popis
Olivovníky jsou stálezelené keře a stromy s jednoduchými vstřícnými řapíkatými listy. Čepel listů je celistvá, celokrajná nebo zubatá. Květenství jsou nejčastěji úžlabní či vrcholové laty, řidčeji hrozny nebo okolíky. Květy jsou malé, čtyřčetné, jednopohlavní nebo oboupohlavní. Kalich je drobný, zvonkovitý, se čtyřmi cípy.
Koruna je se čtyřmi cípy a krátkou či dlouhou korunní trubkou. Tyčinky jsou dvě, řidčeji až čtyři, přirostlé na bázi korunní trubky. Semeník je svrchní, srostlý ze dvou plodolistů a se dvěma pouzdry. Každé pouzdro obsahuje dvě vajíčka. Čnělka je krátká nebo je blizna přisedlá. Blizna je hlavatá nebo mírně dvoulaločná.
Plodem olivovníku je peckovice obsahující nejčastěji jedno tvrdé semeno. Olivovníky vytvářejí košatou korunu a jejich větve jsou porostlé trny. Pro vyšlechtěné olivovníky, na rozdíl od divoce rostoucích druhů, je typický sukovitý, zkroucený kmen, delší listy a oválnější plody. Olivovník může dosáhnout stáří přes tisíc let.
Olivovník evropský – léčivé účinky
Konzumace olivového oleje snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitní systém. Zevně se dá použít na poraněnou kůži a kožní vyrážky. Používá se do mnoha léků. Olivový olej se používá v kosmetickém průmyslu do parfémů, mýdel, pleťových vod, krémů a vlasových šamponů.
Použitelné části olivovníku evropského: plod
Období květu: duben až květen
Olivovník evropský – použití a pěstování
Olivovník evropský náleží mezi nejstarší kulturní rostliny. Získává se z něho především velmi kvalitní olej, plody jsou pochutina oblíbená v řadě zemí. V olivovníku evropském byly zjištěny aldehydy (hexanal) s antimikrobiální aktivitou. Olej použitelný v potravinářství i průmyslově je získáván také z plodů čínského druhu Olea tsoongii. Dřevo afrického druhu Olea capensis je velmi tvrdé a je hojně využíváno na podlahy, tesařské práce, na stavbu domů, mostů a podobně. V Jižní Africe bylo také tradičně využíváno na výrobu kopí.
Olivovníky jsou teplomilné dřeviny a v našich podmínkách je není možné pěstovat celoročně venku. Olivy a z nich získaný olej jsou už po staletí používány v kuchyni a v lékařství. Jednotlivé druhy se od sebe liší kvalitou a chutí. Olivový olej je považován za nejkvalitnější. Nejlepší, tzv. panenský (extra virgin), se získává z prvního mechanického lisování plodů za studena. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Olivy se používají v kuchyni do předkrmů i hlavních jídel, lze je však konzumovat i samostatné. Olivový olej má zlatožlutou barvu a lehce nahořklou chuť.
Tip: Olivová pomazánka
1 měkký tvaroh
25 oliv
1 paprika
1 malá cibulka
sůl
pepř
čerstvé pečivo
Vypeckované olivy, cibulku a papriku nasekáme najemno a smícháme s tvarohem. Dochutíme solí a pepřem. Mažeme na pečivo a zdobíme kroužky nakrájených oliv.
Diskuse k článku
RE : Olivovník evropský /Olea europaea/