Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.
Hlíva olivová /Omphalotus olearius/
02. 12. 2011
▪ Hlíva olivová - vzhled
Klobouk je 4-20 cm široký, zprvu nízce sklenutý, pak s podvinutým okrajem později až nálevkovitý. Za sucha matný, vrostle paprsčitě vláknitý, oranžový, oranžově až kaštanově hnědý. Má žlutooranžové lupeny, které sbíhají na třeň.
Třeň je stejně zabarvený jako klobouk. Dolů se zužuje, je 3-8 cm dlouhý, 1-2 cm široký.
▪ Hlíva olivová - výskyt
Je to teplomilný dřevokazný druh, který u nás roste vzácně na pařezech listnáčů. Jeho domovinou je Středomoří. Hlíva olivová je statná houba, nápadná svým růstem v trsech a výraznými oranžovými tóny klobouku. Lupeny v noci světélkují, ale ne vždy je tento úkaz pozorován.
▪ Hlíva olivová - vliv na zdraví
Hlíva olivová nezpůsobuje smrtelné otravy, obsahuje však toxické látky (illudiny) vyvolávající silné dráždění zažívacího traktu, dále pak v malém množství i látky, které mají podobné účinky jako muskarin (atromentin, kyselina atromentinová a gyroporin).
▪ Hlíva olivová - možnosti využití
Hlívu olivovou je při velké nepozornosti možné zaměnit za podobně zbarvené lišky z okruhu lišky obecné (Cantharellus cibarius). Tyto lišky jsou proti hlívě dosti tuhé, mají barvu klobouku světle žlutou (liška bledá), sytě žlutou (liška obecná), žlutou s fialovými šupinkami (liška ametystová), na spodu klobouku mají jen řídké a nízké lišty, zatímco hlívy mají lupeny, které jsou tenké, vysoké a dosti husté. Záměna je možná jen při opravdu velké neznalosti a nepozornosti.
Diskuse k článku
RE : Hlíva olivová /Omphalotus olearius/