Jak chovat pískomily, aby byli zdraví a spokojení
Chov malých hlodavců je oblíbený jak mezi dospělými, tak dětmi, kteří se učí starat se o své první domácí mazlíčky. Kromě morčat nebo křečků jsou stále populárnější pískomilové. Jsou to roztomilí malí tvorové – v dospělosti dorůstají velikosti kolem 12 centimetrů a váží přibližně 100 gramů. Vyznačují se vysokými skoky, což může některé začínající chovatele odrazovat. Jak vybrat pískomila, kde jej chovat a jak jej krmit?
Počet pískomilů a volba pohlaví
Pokud jste se rozhodli pořídit si domů pískomila, v první řade si musíte rozmyslet, kolik jich chcete a jaké pohlaví upřednostníte. Je třeba říci, že pískomilové jsou sociální zvířata, která by se měla chovat alespoň v páru. Pokud jsou pískomilové chováni jednotlivě, často strádají a trpí samotou. O počtu se rozhodněte před jejich pořízením, pozdější přidávání jedinců do chovu je velmi náročné.
Neexistuje jednoznačná odpověď na to, je-li lepší mít skupinu samiček, samců nebo hlodavce v páru. Chov samiček bývá zpravidla pohodovější, samičky pískomilů mezi sebou bojují jen zřídkakdy. U skupin samců se může jistá míra agresivity projevit, zpravidla se však nejedná o nic tragického. Pokud budete chovat pískomily v páru, počítejte s tím, že budou často a hojně plodit potomky.
Předem se proto rozmyslete, jak byste v budoucnu s rozšiřujícím se chovem naložili. Postarat se o matku v období březosti vyžaduje jisté úsilí, proto je pro naprosté začátečníky vhodnější pořídit skupinu samců nebo samiček. O počtu rozhodněte sami, musí však odpovídat velikosti jejich domova.
Chov v kleci nebo teráriu
Pískomila můžete chovat v kleci nebo teráriu. Z hlediska údržby a přístupu vzduchu je z našeho pohledu vhodnější pořízení klece pro pískomila. Vždy však dbejte na to, aby měli hlodavci v kleci dostatečně silnou vrstvu podestýlky. Pískomilové jsou hraboši, zkouší norovat a v podestýlce tvořené pilinami se neustále přehrabují. To jim činí velkou radost.
Pořiďte proto klec pro pískomila s dostatečně hlubokou spodní částí. Uvědomte si také, že pískomilové rádi a často skáčou. Kvůli tomu by klec pro pískomily měla být podstatně vyšší než klec pro jiné drobné hlodavce. Jednou z nevýhod klece je nepořádek v jejím okolí, způsobený zmiňovaným přehrabováním podestýlky.
Jak krmit pískomily
Krmení pískomilů je jednoduché. V každém zverimexu zakoupíte směs krmení, namíchanou přímo pro jejich potřebu. Postačí i jakákoliv jiná směs pro drobné hlodavce, obsahující z větší části slunečnici. Stravu můžete doplnit kouskem ovoce či zeleniny. Vyhněte se citrusům, avokádům, špenátu a rebarboře, tyto potraviny jim mohou uškodit. Důležitý je pitný režim. Pískomilové se brzy naučí pít z napáječky, pokud jim to nejde, mohou pít i z misky.
Chov pískomilů je vcelku snadný a nevyžaduje hlubší znalosti. Nezapomínejte, že jsou to tvorečkové hraví a skotačiví a vybavte jejich obydlí i různými hračkami. Ruličky toaletního papíru, různé domečky či prolézačky jim udělají radost. Jak je z názvu patrné, jsou také milovníky písku. Proto jim do domečku vložte i misku s pískem, ve kterém se budou „koupat“ a poté i vyprazdňovat. Uvědomte si riziko, spojené se skákáním, díky čemuž nejsou ideálními parťáky pro mazlení a hlazení. Pokud vám pískomil uteče, jeho odchyt nemusí být vůbec jednoduchý.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků