Šanta kočíčí - účinky na kočku nejsou nijak nebezpečné.
21. 03. 2020

FELV u koček je neléčitelné onemocnění. Ochraňte mazlíčka očkováním!

Jednou ze strašlivých nemocí koček je virová kočičí leukémie, zkráceně FELV. FELV u koček většinou končí smrtí, ale včasné rozpoznání diagnózy a moderní léčba může kočkám rozhodně prodloužit a zkvalitnit život. Jedinou účinnou prevencí proti této nemoci je očkování. Jak vlastně poznáme, že je naše kočka vážně nemocná a co pro nás znamená potvrzení této diagnózy?

Kočičí leukémie a inkubační doba

Leukémii u koček způsobují retroviry, které narušují imunitu kočky a podporují nádorové bujení. Větší výskyt nemoci je patrný u kocourů a u volně žijících koček, které často pak mohou způsobit přenos nemoci mezi další kočky, například v útulcích či jiných zařízeních pro kočky. Nákaza se přenáší tělesnými sekrety, tedy převážně slinami, krví, močí a výkaly, a to navzájem mezi kočkami.

Čtěte také:

Kočičí aids neboli FIV u koček je závažné virové onemocnění. Lék bohužel neexistuje

Nemusíte se obávat, přenos FELV z kočky na člověka není možný. Kočky, které čekají koťata, pak automaticky přenesou nákazu na svá mláďata skrze placentu i posléze kočičí mléko. Mláďata nemocné kočky však obvykle umírají, anebo se rovnou narodí mrtvá. Pokud se kotě narodí v pořádku, může se ještě nakazit z mléka od své matky.

Inkubační doba kočičí leukémie může být dlouhá i celé týdny. Zpočátku ještě třeba prvotní příznaky na kočce nepoznáme, ale ta už může přenášet nákazu dál mezi ostatní kočky.

Neléčená kočka, u níž není žádným způsobem podporován imunitní systém, obvykle umírá do dvou až tří let od nakažení. Při správné léčbě a péči, však může mít kočička ještě dlouhý život, i když je náchylná k zánětům a zdravotním problémům, které je potřeba ihned řešit s veterinářem. Pravidelné návštěvy zvěrolékaře jsou tak nezbytným základem.

Příznaky FELV u koček

Příznaky leukémie u koček mohou být plíživé a zpočátku nejasné. Kočka celkově hubne a nežere, je unavená, mohou se jí zvětšovat mízní uzliny, objevují se u ní záněty celého trávicího traktu počínaje dásněmi. Kočka trpí průjmy, záněty kůže a zhoršuje se stav její srsti. Může mít i další problémy včetně horečky. Postupně dochází k růstu nádorů, k rozpadu bílých krvinek a mnohým neurologickým potížím. Virus tak napadá celé tělo, dochází k úplné ztrátě imunity a k tvorbě sekundárních zánětů po celém organismu.

Prvotní příznaky kočičí leukémie obvykle vedou k návštěvě veterináře, který může kočce udělat test na FELV. Tento test rozpozná přítomnost viru kočičí leukémie v krvi. Test provedený u očkovaných koček proti FELV bývá negativní. Pokud je test u neočkované kočky zpočátku negativní a příznaky kočičí leukémie přetrvávají či se zhoršují, je vhodné tento test po pár týdnech opakovat.

Léčba leukémie u koček

Kočičí leukémie je vážná, nevyléčitelná a pro kočky bohužel smrtelná nemoc. Kočky, které jsou pozitivní na FELV, je nutné izolovat od ostatních koček, aby se nenakazily a dopřát jim plnohodnotný zbytek života s dobrou péčí, kvalitní výživou a důsledným podporováním funkce imunitního systému. Nakažené kočky se nesmí proti ničemu očkovat a také rozmnožovat. Je potřeba, aby nemocné kočky byly v klidu a v izolaci.

Na podporu imunity u kočky existuje celá řada přípravků a dietních opatření, určitě se můžete poradit se svým veterinářem. Rozhodně není od věci sáhnout pro pomoc také k alternativní medicíně, bylinkám a přírodním přípravkům. Na podporu imunity a k léčbě leukémie u koček se doporučuje například také kurkuma.

Očkování proti FELV u koček

Účinnou ochranu před leukémií u koček představuje vakcinace. Ta probíhá po předchozím testování kočky na FELV. Pokud je kočka pozitivní, nesmí se očkovat. Je to totiž zbytečné a její imunitní systém by to nezvládl. Došlo by k urychlení postupu nemoci a ke zhoršení jejího průběhu. Kočka, která má negativní testy na FELV, se může proti tomuto zhoubnému onemocnění naočkovat.

Existuje několik druhů vakcín proti virové leukémii koček. Váš veterinář vám poradí s vhodnou volbou vakcíny. Po 3 - 4 týdnech od prvního očkování obvykle následuje ještě přeočkování. Očkování kočky bez předchozího testování na FELV je nebezpečné a nedoporučuje se. Není žádný důvod k tomu, proč by kočka nemohla absolvovat předchozí test na FELV.

Alternativní léčba FELV u koček

Pokud by snad někdy vašeho mazlíčka tato nemoc zasáhla a měli byste zájem u své kočičky využít možnosti podpory imunitního systému a léčby kočičí leukémie, můžete také vyzkoušet různé přírodní či jiné podpůrné prostředky. Patří k nim například kurkuma, enzymatická léčba, podávání přírodních antivirotik, především čínských bylinek a hub. Léčba může být také zaměřena na podporu tvorby bílých krvinek. Pro kočku je zásadní, aby nebyla vystavena žádnému stresu a její majitel musí důsledně dodržovat veškeré kontroly a testování u veterináře.

V rámci prevence vzniku tohoto onemocnění se snažte kromě možnosti očkování svou kočičku nevystavovat rizikům v podobě jejího kontaktu s cizími toulavými kočkami a podobně. Věříme, že se vám tato nepříjemná nákaza vyhne velkým obloukem a vaše kočička bude spokojená a zdravá!

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo