Jak na venkovní chov morčat? Kvalitní a zateplený výběh je základem
Pořídili jste so morčátko anebo o něm uvažujete, jenže nevíte, jak se o něj správně starat? Morče patří mezi nenáročné mazlíčky, které můžete bez starostí koupit i dětem. Aby bylo morče šťastné a zdravé, je vždy lepší chovat minimálně dvě a zajistit jim tak sociální kontakt se svým druhem. Důležité je taktéž umožnit jim pohyb na čerstvém vzduchu, proto se hodí spíše do rodinných domů se zahradou. Rádi poradíme, jak přichystat výběh pro morčata na vaší zahradě, aby byla v bezpečí.
Pro chov morčat je lepší pořídit si rovnou dvě
Pokud uvažujete o tom, že si pořídíte morče, měli byste rovnou uvažovat o dvou mazlíčcích. Morčata jsou velmi společenská zvířata. Vždy je lepší koupit si morčátka dvě, aby se mohla přátelit a udržovat tak mezi sebou sociální vztah.
Morčata se nechají ráda mazlit a hladit, rozhodně nepatří mezi nebezpečná zvířata. Na výběr máte mnoho druhů jako jsou krátkosrstá, dlouhosrstá, skinny morčata bez srsti a další. Jedno ale mají všechna morčátka společné. Důležitý je pro ně i pobyt na čerstvém vzduchu.
Kdy je venkovní chov morčat vhodný?
Ne všechny morčata však můžete chovat venku. Pokud na to nejsou zvyklá od malička, budou akorát trpět. Proto pokud chováte několik let morče pouze doma, rozhodně není dobrý nápad jej začít zvykat na venkovní výběh.
Venkovní chov morčat je vhodný pro:
- Zdravá morčata, která jsou v dobrém fyzickém stavu.
- Pro ta morčata, která jsou zvyklá na výkyvy počasí.
- Morčata, jež byla venku již od léta.
Venkovní chov morčat: jak vše pečlivě připravit
Průměrně se morčata dožívají zhruba 6 let. Záleží ale na tom, jak se o něj budete starat. Na prvním místě je pestrá a kvalitní strava, ruku v ruce s tím jde i dobře vybavené bydlení.
Morčata se nehodí příliš do bytovek. Život v uzavřené kleci jim příliš neprospívá. Ideální je připravit morčeti venkovní výběh, aby se mohlo několikrát do týdne prohnat na zahradě. Morče můžete chovat venku i celoročně - výběh však musí být zateplený.
Abyste mohli chovat morče venku, potřebujete dostatečně velký prostor pro výběh. Jeho ubytování musí být chráněné proti vlhku, větru, dešti a predátorům. A jak si postavit takový výběh?
Výběh pro morčata krok za krokem
Výběh pro morčata si můžete snadno vyrobit sami a zapojit do toho i děti. Co je k výrobě potřeba?
- Nejprve musíte najít vhodné místo na zahradě, kde bude výběh po celý rok stát. výběh by měl být dostatečně velký, minimálně 1m x 1m.
- Pokud chováte více morčat, velikost výběhu tomu přizpůsobte.
- Ideální je kotec, který je krytý ze všech stran proti predátorům.
- Kotec je nutné vystlat kvalitní podestýlkou, jako je suché seno nebo listí - základem je, aby bylo ve výběhu sucho a teplo.
- Součástí výběhu je příbytek, do kterého se mohou morčata schovat. Příbytek zateplete pomocí polystyrenu.
- Podestýlku měňte jednou za týden a dbejte na to, aby morčata měla v příbytku sucho a teplo.
- Zateplený domeček je lepší podložit polystyrenem. Pokud možno, neumisťujte jej přímo na zem.
- Domeček by měl mít malé okénko pro přístup světla, ovšem světlo lze zařídit i pomocí žárovky.
- Ve výběhu nesmí chybět miska na krmivo a napáječka s neustále čerstvou vodou, zásobník na seno i hračky.
Pokud chcete nechat morče venku po celý rok, dávejte pozor na tuhé mrazy. Jestli padne teplota skutečně nízko, je lepší morčata přenést na teplejší místo.
Výběh pro morčata venku a možná rizika
Velkou výhodou chovu morčat venku je především to, že nebudete cítit žádný zápach z podestýlky. Navíc nebudete muset přímo v domě řešit nepořádek při čištění. Ovšem chov morčat venku má také svá rizika:
- Morče bude pravděpodobně plašší pokud se mu nebudete každý den řádně věnovat.
- Morče může být náchylnější na nemoci. Pokud není domeček dobře izolovaný, může se snadno nachladit.
- Pokud nebude výběh dobře zabezpečen, morče může utéci nebo ho mohou napadnout noční predátoři nebo dravci.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků