08. 01. 2020

Nepodceňte parazity, mohou být nebezpeční. Jak často odčervit psa?

Odčervení psa patří k základní péči, kterou pejskovi dáváme. Mazlíčka chráníme před parazity, ale hlavně před zdravotními problémy, které paraziti způsobují. Bohužel, některé zdravotní komplikace mohou být i smrtelné. Proto problém, jak odčervit psa, nesmíme podcenit. Řekneme, co paraziti způsobují a poradíme, jak často psa odčervit.

Jak často odčervit psa?

Vědět, jak často odčervovat psa, je velmi důležité. Pokud zapomeneme, kdy je nutné další odčervení psa provést, mazlíčka mohou v mezičase paraziti nakazit. Někteří se dokonce přenášejí i na člověka. Vnitřní parazité, jinak endoparazité, mohou způsobovat nejrůznější problémy. Vyrážku, ale i selhávání organismu.

Čtěte také:

Povinné a nepovinné očkování psa aneb Jak chránit čtyřnohého mazlíčka

Dospělý pes se odčervuje jednou za půl roku.

Problém, jak často odčervit psa, se může lišit u nakažených zvířat. Pokud víme, že je pes parazity nakažený, dejme mu dva týdny po prvním podání antiparazitika ještě jednou. Pro jistotu se můžeme zeptat veterináře, jestli by náš pejsek neměl mít jiný rozvrh.

Štěně má jiný odčervovací kalendář.

Většina štěňat se rodí nakažená škrkavkami. Proto se už v prvních dvou týdnech svého života poprvé odčervují. Až do třech měsíců věku se odčervují každé dva týdny. Poté každé tři měsíce. Až je psovi jeden rok, přechází na klasický odčervovací rozvrh, jednou za půl roku.  Odčervení psa, který je ještě štěňátko, nesmíme podcenit. Štěně není ještě zdaleka tak silné, jako dospělý pes. Následky by mohly být fatální.

Pro odčervení psa je důležitá i prevence

V ochraně před parazity bychom neměli zůstat jen u odčervení psa. Dodržujme několik zásad, abychom měli úplnou jistotu, že se mazlíčkovi nic nestane. Chráníme ho nejen před parazity, ale i před jinými zdravotními problémy.

Nezapomínejme na kvalitní krmivo. Pes by měl být v té nejlepší kondici a dostávat vyvážený podíl živin. Bude pak silnější a odolnější. Kvalitní granule se o to postarají.

Dávejme si pozor na syrové maso. Může obsahovat zárodky parazitů. Než ho mazlíčkovi podáme, je dobré ho přemrazit. Jinak budeme muset odčervení psa řešit častěji, než bychom chtěli.

Musíme si pohlídat, do kdy jsou antiparazitika účinná. Ponechejme si jejich obal a poznačme si do kalendáře datum, kdy je zapotřebí další odčervení psa. Budeme mít přehled, jak často psa odčervit.

Pokud o jiném zvířeti víme, že je parazity nakažené, náš mazlíček by s ním neměl přijít do kontaktu. Mohl by se od něj snadno nakazit.

Prostředí, ve kterém se pejsek pohybuje, udržujme čisté. Od pelíšku, přes hračky až po kotec. Psí výkaly důkladně odstraňujme.

Odčervení psa: Nejčastější vnitřní parazité

Škrkavky

Jeden z nejčastějších parazitů. Zpočátku se nemusí dostavit žádné příznaky. Později ale přijde průjem, zvracení a horečka. Dokonce se objevují i respirační problémy a pneumonie.

Měchovci

Způsobují vnitřní ztrátu krve, která vede ke krvavému průjmu a anémii. V závažných případech může pes i umřít.

Tenkohlavci

Zapříčiní krvavý průjem a anémii. Pokud psa tenkohlavců nezbavíme, může dojít u mazlíčka k úmrtí.

Vlasovci

Postihují srdce a krev. To vede k srdečním a plicním problémům. Dostaví se kašel, funění a únava.

Tasemnice

Tasemnic je více druhů, ale působí podobně. Způsobují nekvalitní srst, ucpání střev a křeče.

Lamblie

Zapříčiní průjmovité onemocnění giardiózu. Objeví se i zácpy, hlen ve výkalech a kožní potíže.

Isospory

Vyvolávají průjem.

Jak odčervit psa?

Na trhu najdeme řadu přípravků určených k tomu, jak odčervit psa. Od tradičních výrobků na chemické bázi, až po ty z přírodních surovin. Držme se informací od výrobce, každý produkt se může ve způsobu odčervení psa trochu lišit.

1. Tablety

Tablety se podávají orálně. Většinou se schovávají do jídla anebo oblíbených pamlsků. Pejsek ani nebude vědět, že nějakou tabletu spolkl. Mají široký záběr, slouží proti vnitřním parazitům a zabírají skoro na všechny typy vnitřních škůdců. Působí proti lamibiím, tasemnicím a škrkavkám. Na to, jak odčervit psa od parazitů zvaných isospory, se většinou využívají speciální odčervovací přípravky.

2. Pasty

Většinou jsou pasty šetrnější. Používají se proto zejména pro štěňátka. Podobně jako u tablet, můžeme je přidat do krmiva anebo do pamlsku.

3. Kapky spot on

Dávají se psovi za krk. Odtud se kůží látka vstřebává dále do těla. Většinou jsou účinné několik měsíců a mohou působit jak na vnitřní, tak i na vnější parazity.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo