Sokolnictví – tak trochu jiný koníček

Domácí mazlíčci jsou do jisté míry odrazem naší osobnosti, proto není divu, že některé z nás lákají výrazně netradiční zvířátka. Jedním z takových neobvyklých mazlíků jsou i draví ptáci. Jsou však vhodní na domácí chov nebo je lepší vybírat z méně náročných zvířátek?

Jak získat dravce pro sokolnictví?

Chov dravých ptáků kvůli sokolnictví, tedy lovu, patří k nejčastějším důvodům chovu těchto zvířat u nás. Pokud zvažujete chov dravých ptáků a neprovozujete registrovanou záchrannou stanici divokých živočichů, připravte se na celou řadu překážek. Hned první je nutnost mít povolení krajské veterinární správy. Koneckonců se chcete doma starat o chráněný živočišný druh, takže je státní dohled na místě. S ním samozřejmě souvisí přísné podmínky chovu dravých ptáků, a to zejména pokud jde o rozměry a typ jejich příbytku.

Čtěte také:

Voliéra pro papouška: jak ji postavit a na co při tom nezapomenout

Další překážkou je fakt, že jedinou legální možností, jak dravého ptáka do domácího chovu získat, je odkoupit ho od registrovaného chovatele. Jakákoliv jiná možnost, ať už odchyt ptáka či vybírání mladých z hnízda, je protizákonná.

Jaký dravec je pro vás ten pravý?

V případě, že jste se rozhodli věnovat se sokolnictví, bude pro vás nezbytné podstoupit všechny potřebné zkoušky, a poté podle způsobu lovu vybírat konkrétní druh dravého ptáka. Pro začátečníky je nejméně vhodným dravcem orel, který je velmi nebezpečný. Naopak vhodnými dravými ptáky, přes které se můžete propracovat až k větším a náročnějším dravcům, jsou poštolky či káně Harrisova.

Jak se na nového mazlíčka připravit

Pokud jste se rozhodli, že si domů pořídíte dravého ptáka, nastává otázka, kde svého nového mazlíčka ubytovat. Možností je více, jak mu pobyt zpříjemnit, je více:

  • Voliéry jsou vhodné pro ptáky s nějakým hendikepem, avšak pro dravce, které jsme si vybrali pro výcvik, se nehodí.
  • Vhodnými přístřešky jsou tzv. komory, kdy je namísto pletiva použita plná dřevěná stěna či průhledná stěna vytvořena z latí postavených na výšku.
  • Vzhledem k přirozenému způsobu života dravců je důležité pro ně obstarat také posed, například tzv. nízký posed, vysoká hrazda nebo špalek. K posedu v komoře je dravý pták přivázán pomocí řemínků na obou nohách a důležitý je přiměřeně dlouhý úvaz.
  • Svým netradičním mazlíkům můžeme vybudovat také speciální posed, a sice proletovačku. Jedná se o dva posedy spojené lankem, vzdálené od sebe několik metrů, mezi kterými může náš dravec přelétat.

Žádný speciální přístřešek pro dravce není potřeba, avšak nemělo by chybět zastřešené místo, které ho ochrání před přímým sluncem či deštěm. Nezbytností je miska s vodou, která bude přizpůsobena rozměrům dravce, aby se z ní nejen napil, ale také okoupal, ať už z hygienických důvodů či pro případ ochlazení v horkých dnech.

Pokud rozmýšlíte nad vhodnou stravou, vycházet byste měli z přirozených potřeb dravců. Nepatří k domestikovaným zvířatům, proto je nejlepší mít ptáka vycvičeného k lovu. Složení krmné dávky by mělo být co nejvíce podobné jeho přirozené potravě. Nejčastějším krmením jsou jednodenní kuřata, králičí maso, myši a další.

Výcvik dravce

V případě, že jste se rozhodli pro chov dravého ptáka, musíte brát na vědomí, že alespoň základní výcvik je nutností a je důležité, aby měl chovatel alespoň základní znalosti a zkušeného sokolníka k ruce. Pokud sami složíte sokolnické zkoušky, bude pro vás chov vašeho opeřeného mazlíka a veškerá péče o něj jednodušší.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Inovativní gel Enterosgel®: podpora trávicí soustavy a lepší imunita

Klášterní officína: bylinné sirupy, likéry, přírodní produkty

Ing. Ondřej Král: Zdravé grilování se stolním grilem Cobb

Aquameden řeší příčiny zdravotních a psychických obtíží

Společnost Aquameden se zabývá aplikovaným výzkumem a…